Streda 19. augusta 2020
20:50 Od septembra sa bude dať vycestovať do Egypta len s negatívnym testom na koronavírus. Doteraz sa nariadenie týkalo iba niektorých letovísk. (Denník N)
20:27 Nórsko sa rozhodlo rozšíriť povinnosť desaťdňovej karantény pre osoby prichádzajúce z Británie, Rakúska, Grécka a Írska. Dôvodom je skutočnosť, že v uvedených krajinách narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Nariadenie vstúpi do platnosti v sobotu. Podobné obmedzenia budú zavedené aj voči osobám, ktoré do krajiny prichádzajú z dánskeho hlavného mesta Kodaň. Nórsko na začiatku augusta znova zaviedlo 10-dňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich z Českej republiky, Francúzska, Monaka i Švajčiarska a minulý týždeň aj pre cestujúcich z Poľska, Malty, Islandu, Cypru, Holandska, Faerských ostrovov a niektorých regiónov Dánska a Švédska. (TASR)
19:51 Taliansko zaznamenalo 642 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od 23. mája, keď zaznamenalo za deň 669 prípadov. Taliansko má celkovo 255 000 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom 35 400 ľudí nákaze doposiaľ podľahlo. Úrady zaznamenali sedem nových úmrtí ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus. Taliansko v nedeľu nariadilo trojtýždňové zatvorenie všetkých diskoték a tanečných priestorov, pretože zažíva nárast v prípadoch nákazy. Vláda tiež nariadila, že od 18.00 h do 06.00 h bude povinné nosiť rúško na verejných priestranstvách, kde sa môžu vytvárať skupiny ľudí. (TASR)
Český rezort zdravotníctva vydal nariadenie, ktorým od septembra zavádza povinné rúška
19:16 V Španielsku pribudlo za uplynulý deň 3 715 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Väčšinu nových prípadov nákazy podľa údajov ministerstva zdravotníctva zaznamenali v niektorých z koronavírusom najviac postihnutých oblastí, a to v autonómnom spoločenstve Madrid (1 535), v Baskicku a Aragónsku (v oboch približne 470). Za posledných sedem dní zomrelo v dôsledku choroby 131 ľudí. Španielsko už celkovo potvrdilo 28 797 úmrtí a 370 867 nakazených. Napriek tomu, že v celej krajine zaviedli povinné nosenie rúšok, údaje Európskej únie ukazujú, že Španielsko má najvyšší celkový počet prípadov nákazy v západnej Európe, ako aj najvyšší počet prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 14 dní. (TASR)
Chorvátsko dosiahlo nový rekord v prípadoch nákazy koronavírusom, turisti majú dôvod k obavám
18:05 Grécke úrady zaznamenali rekordný nárast počtu prípadov ochorenia Covid-19. Grécke úrady zaznamenali v utorok 269 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je najvyšší denný nárast od 26. februára, keď sa v krajine vyskytol prvý prípad tohto ochorenia. V snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy úrady rozšíria protivírusové opatrenia na ostrove Mykonos a v pobrežných oblastiach polostrova Chalkidiki. Opatrenia zahŕňajú úplný zákaz večierkov a slávností, maximálny počet deviatich ľudí na všetkých verejných a súkromných zhromaždeniach či povinné zakrývanie dýchacích ciest v uzavretých i otvorených priestoroch. Pri rovnakom stole môžu v reštauráciách sedieť najviac štyria ľudia. Ak ide o blízkych príbuzných, tento limit sa zvýši na šesť osôb. Tieto budú v platnosti od 21. do 31. augusta. (TASR)
18:00 Leví podiel na prípadoch nákazy dovezených do Slovinska má Chorvátsko. Z 80 prípadov nákazy koronavírusom dovezených do Slovinska pochádza 64 z Chorvátska, informovali v stredu slovinské zdravotnícke úrady. Zároveň odporučili svojim občanom, aby sa čo najskôr vrátili domov, inak budú musieť ísť do karantény na 14 dní. Konečné rozhodnutie o zavedení karanténnych opatrení pre ľudí vracajúcich sa z Chorvátska urobí slovinská vláda vo štvrtok a posledný termín návratu bez povinnej samoizolácie bude s najväčšou pravdepodobnosťou stanovený na polnoc v sobotu alebo v nedeľu, informovali slovinské médiá. (TASR)
15:22 Iránske úrady oznámili, že počet obetí v dôsledku ochorenia Covid-19 presiahol 20-tisíc. Táto blízkovýchodná krajina eviduje od začiatku pandémie viac ako 350-tisíc prípadov tohto ochorenia. Irán je tiež najviac koronavírusovou pandémiou zasiahnutou krajinou v tomto regióne. Napriek nepriaznivým štatistikám sa Iránci pripravujú na slávenie sviatku ášúrá, ku ktorému dôjde koncom augusta. Sviatok ášúrá slávia všetci moslimovia, ale pre šiitov má osobitný význam. Tradične vrcholí v irackom pútnickom meste Karbalá masovým sebabičovaním či rituálmi, keď si pútnici oblečení v čiernom na znamenie smútku spôsobujú mečmi krvavé rany na hlave. Prezident Hasan Rúhání koncom júla naznačil, že oslavy sviatku napriek šíreniu nákazy povolí, ministerstvo zdravotníctva má však z toho obavy. (TASR)
15:19 Holandskí vedci objavili protilátky na nový typ koronavírusu v materskom mlieku. Vedci z Univerzitnej nemocnice v Amsterdame (UMC) v spolupráci s ďalšími výskumnými inštitúciami objavili protilátky v materskom mlieku žien, ktoré boli pozitívne testované na vírus SARS-Cov-2. Odborníci v súčasnosti skúmajú, či by sa materské mlieko mohlo použiť na prevenciu koronavírusových infekcií u zraniteľných ľudí počas prípadnej druhej vlny pandémie. Vedci už zistili, že protilátky z materského mlieka sa nezničia jeho pasterizáciou, čo je nevyhnutné na to, aby boli použiteľné pre iných ľudí. ,,Myslíme si, že pri konzumácii mlieka sa protilátky prichytávajú na povrch sliznice. Potom napadnú vírusové častice skôr, ako sa dostanú do tela," uviedol Hans van Goudoever, riaditeľ detskej nemocnice Emma pôsobiacej v rámci UMC. Univerzitná nemocnica už rozbehla kampaň s cieľom nájsť tisíc žien, ktoré sú ochotné darovať 100 ml materského mlieka na výskumný projekt. Dodal, že aj preto výskumný tím hľadá matky, ktoré mohli byť nakazené vírusom SARS-Cov-2. (TASR)
13:03 V snahe detekovať aj bezpríznakových jedincov a spomaliť tak šírenie infekcie plánuje Británia zvýšiť počet testov na koronavírus. Zvyšovanie počtu testov by sa malo začať v Anglicku, kde chcú zdravotnícke úrady do októbra každé dva týždne otestovať 150-tisíc ľudí. Momentálne sa v rovnakom časovom období vykoná 28 000 testov. Rezort zdravotníctva by neskôr chcel testovanie rozšíriť do ostatných častí Británie - Škótska, Walesu a Severného Írska. Cieľom britskej vlády je dosiahnuť 400-tisíc týždenných testov v celej krajine. Británia je európskou krajinou s najvyšším počtom úmrtí, a to viac ako 41-tisíc. Zároveň je po Španielsku štátom s druhým najväčším počtom prípadov nákazy v Európe - viac ako 322-tisíc. V rámci britských ostrovov je najviac postihnutou časťou Anglicko. (TASR)
12:43 Fakultná nemocnica Trnava je pre druhú vlnu pandémie Covid-19 pripravená izolovať kliniku infektológie a v prípade potreby reprofilizovať pre pacientov s týmto ochorením ďalších viac ako 200 lôžok iných pracovísk. Klinika infektológie je jediným lôžkovým zariadením svojho druhu v Trnavskom kraji, v súčasnosti má vyčlenenú pre pacientov s Covid-19 jednu časť, kde je deväť lôžok. (TASR)
12:41 Podstatnú časť z dnešných sto potvrdených prípadov tvoria sezónni pracovníci zo zahraničia. Značnú časť zo sto potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v utorok zaznamenali vo firme, ktorej pracoviská sú v územnej pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Bratislave, Trnave a Galante. V priestoroch, kde boli pozitívne testovaní zamestnanci ubytovaní, sa prijímajú príslušné protiepidemické opatrenia ako napríklad dôslednú dezinfekciu priestorov, vyčlenenie priestorov na izoláciu pre pozitívne testované osoby a ich úzke kontakty. (TASR)
12:18 Nájomníci, ktorí využívajú mestské nebytové priestory v Bardejove, zaplatia o polovicu nižšie nájomné. Ide o prevádzky, ktoré museli byť pre pandémiu nového koronavírusu zatvorené. Poslanci schválili aj zverenie dvoch stavieb do správy spoločnosti Bardterm a základnej školy na sídlisku Vinbarg, ako aj nájmy nehnuteľného majetku mesta. (TASR)
12:15 Týždenný kĺzavý priemer nakazených vzrástol na 47. Počet prípadov na Slovensku pokračuje v raste. Dnešných nových sto infikovaných približuje priemerný týždenný počet prípadov k aprílovým maximám na úrovni 60.
12:04 Odborníci predpovedajú, že sa prenos vírusu z človeka na človeka v zime rozšíri. Existuje stále viac dôkazov, že sezónne faktory by mohli ovplyvniť vývoj súčasnej pandémie Covid-19. Vedecké poznatky, ktoré to dokazujú pochádzajú z klimatických, behaviorálnych, lekárskych a historických zdrojov a, bohužiaľ, najviac poukazujú na ten istý záver: máme pred sebou dlhú a náročnú zimu. „Skutočnosť, že vírus je sezónny, neznamená, že sa nemôže šíriť kedykoľvek inokedy počas roka, keď sú podmienky vyhovujúce,“ hovorí epidemiológ Prof Francois Balloux z University College London.(telegraph)
11:47 Pandémia Covid-19 skončí koncom roku 2021, hovorí Bill Gates, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Corporation. Dodal, že predtým ako pandémia skončí, zomrie ešte veľmi veľa ľudí. Podľa neho väčšina z týchto úmrtí nebude spôsobená samotnou chorobou, ale ďalším tlakom na systémy zdravotnej starostlivosti a ekonomiky, ktoré už teraz so situáciou bojujú. Taktiež vyjadril ľútosť nad spolitizovaním reakcie na vírus v Amerike a šírením konšpiračných teórií. (economist)
11:45 Minister zdravotníctva Krajčí: Pod vyšší počet pozitívne testovaných sa podpisuje aj fakt, že počas víkendu sa testuje menej a na začiatku pracovného týdňa sa intenzívnejšie dohľadávajú kontakty s pozitívne testovanými. Preto podľa neho jedno číslo nie je úplne smerodajné, v každom prípade je presvedčený, že štatistiky potvrdzujú, že nastala druhá vlna pandémie nového koronavírusu. Vyzval preto verejnosť k zodpovednému dodržiavaniu epidemiologických opatrení, ktoré sa počas prvej vlny ukázali ako opodstatnené a efektívne. Vyzval aj k obozretnosti v prípade cestovania do zahraničia, vrátane zváženia cestovania do Chorvátska, ktoré niektoré krajiny zaradili do nebezpečnej červenej zóny. (TASR)
10:49 Fínsko oznámilo, že zo zoznamu tzv. zelených, čiže bezpečných krajín vylúči po niekoľkých mesiacoch viaceré európske štáty vrátane Nemecka, Nórska či Dánska. Do Fínska však budú môcť naďalej cestovať ľudia zo Slovenska, Maďarska, Lotyšska či Estónska aj bez povinnosti podstúpiť dvojtýždňovú samoizoláciu či bez toho, aby museli preukázať, že majú na vstup do Fínska opodstatnený dôvod. Od pondelka 24. augusta začnú platiť cestovné obmedzenia pre osoby prichádzajúce z Islandu, Grécka, Malty, Nemecka, Nórska, Dánska, Írska, Cypru, San Marína a Japonska, uviedla fínska ministerka vnútra Maria Ohisalová. Do Fínska tak zo spomenutých krajín budú môcť ľudia cestovať len v nevyhnutných prípadoch a následne budú musieť podstúpiť 14-dňovú domácu karanténu. Momentálne je Fínsko jednou z krajín s najnižším počtom infikovaných, ich počet však stúpa. Fínsko eviduje celkovo 7 776 nakazených a 334 úmrtí. (TASR)
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení si váži pracovníkov prvej línie s koronavírusom
10:44 Čierna Hora a Srbsko v stredu obnovili lety spoločnosti Montenegro Airlines do Belehradu, ktoré Srbsko prerušilo 26. mája v reakcii na odmietnutie Podgorice otvoriť svoje hranice pre občanov Srbska motivované obavami zo šírenia koronavírusu. V opačnom smere, teda z Belehradu do čiernohorských miest Podgorica a Tivat, obnovila svoje lety aj letecká spoločnosť Air Serbia. Štátne letecké spoločnosti Montenegro Airlines a Air Serbia majú monopol na prepravu cestujúcich medzi Podgoricou a Belehradom, resp. Tivatom a Belehradom. Srbsko doteraz eviduje 29 890 prípadov nákazy koronavírusom a 681 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. (TASR)
10:02 Na Slovensku pribudlo sto pozitívne otestovaných, pričom otestovali 3 684 ľudí. Sedem ľudí bolo prepustených z nemocnice. ,,100 ... čo by sme dnes všetci dali za možnosť vedieť o tých, ktorí prišli z nebezpečných krajín a ignorujú povinnosť nahlásiť sa na Úrade verejného zdravotníctva!" komentuje situáciu premiér Igor Matovič na svojom facebooku. (HN)
9:56 Austrália podpísala dohodu s AstraZenecou o vakcíne na Covid-19. Vakcína sa vyvíja na Oxfordskej univerzite. Austrálsky premiér Scott Morrison uviedol, že vakcína bude distribuovaná bezplatne každému austrálskemu lekárovi, ak budú prebiehajúce skúšky úspešné, bezpečné a efektívne. (Financial times)
9:30 Nový Zéland rozhodol, že prvých deväť dní lockdownu, pre zastavenie šírenia koronavírusu, bolo nariadených nezákonne. ,,Aj keď niet pochýb o tom, že požiadavka bola v tom čase nevyhnutná a lockdown bol primeranou reakciou na krízu Covid-19, táto požiadavka nebola stanovená zákonom," uviedol súd. (reuters)
9:38 Nemecký inštitút tvrdí, že očkovanie by sa mohlo začať začiatkom roku 2021. Médiám to oznámil šéf Inštitútu Paula Ehrlicha (PEI) Klaus Cichutek. Niekoľko spoločností vrátane spoločností Moderna, AstraZeneca a Pfizer Inc tvrdí, že každá z nich očakáva, že budúci rok vyprodukuje viac ako miliardu dávok vakcíny. (reuters)
9:32 Na Ukrajine zaznamenali do stredajšieho rána 1 967 nových prípadov ochorenia Covid-19, čo je dosiaľ najvyšší denný prírastok. V rovnakom období sa 812 chorých vyliečilo a 28 zomrelo. Celkový počet prípadov ochorenia od začiatku pandémie dosiahol na Ukrajine 94 436, vyliečilo sa 49 737 ľudí a 2 144 pacientov zomrelo.Karanténne opatrenia na Ukrajine platia zatiaľ do 31. augusta, potom sa v závislosti od epidemiologickej situácie v jednotlivých regiónoch môžu zmierniť alebo zintenzívniť. (TASR)
7:39 Brazílske zdravotnícke regulačné úrady schválili začiatok záverečnej fázy klinického testovania vakcíny vyvinutej firmou Johnson & Johnson. Ide o štvrtú vakcínu, ktorej testovanie v Brazílii povolili. Spoločnosť Janssen Pharmaceutica, ktorá patrí do skupiny Johnson & Johnson, bude vakcínu testovať na vzorke sedemtisíc dobrovoľníkov v siedmich brazílskych štátoch. Táto fáza testov je posledným krokom predtým, ako regulačné úrady vakcínu definitívne schvália. Brazília je v súvislosti s koronavírusom jednou z najviac postihnutých krajín na svete. V Brazílii už povolili tretiu fázu testovania ďalších troch vakcín. Ide o vakcínu, ktorú vyvíja spoločnosť AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou, vakcínu čínskej spoločnosti Sinovac Biotech a americkej spoločnosti Pfizer vyvíjanú v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech. (TASR)
Pandémia lacné dovolenky nepriniesla. Za prenocovanie a jedlo na Slovensku platíme dokonca viac
6:00 Austrálsky premiér Scott Morrison v stredu povedal, že Austrália uzavrela dohodu o výrobe vakcíny, ktorú vyvíja Oxfordská univerzita. Austrália uzavrela dohodu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca, na základe ktorej bude môcť vyrábať vakcínu proti ochoreniu Covid-19. Tú táto spoločnosť vyvíja spolu s Oxfordskou univerzitou. V prípade úspešných testov bude Austrália môcť vakcínu vyrábať a následne ju bezplatne poskytne každému Austrálčanovi. Morrison dúfa, že vakcínu bude možné ľuďom poskytnúť začiatkom roka 2021. Vakcínu vyvíjanú Oxfordskou univerzitou označil za jednu z najpokročilejších a najsľubnejších na svete. V súčasnosti prebieha tretia fáza testovania tejto vakcíny na tisíckach dobrovoľníkov. (TASR)
5:50 Holandský premiér Mark Rutte v utorok sprísnil odporúčané opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Zároveň varoval, že ak krajina nezvládne nové prípady nákazy, Holandsko sa možno ,,vráti do bodu jeden", teda na začiatok. Radil, aby sa doma neorganizovali večierky, a aby udalosti ako oslavy narodenín či ďalšie súkromné domáce stretnutia obmedzili na maximálne šesť ľudí. Holandská vláda však nezaviedla žiadne nové povinné obmedzenia. Ak ľudia chcú usporiadať večierky pre viac ako šiestich ľudí, mali by si prenajať priestor, kde budú môcť všetci hostia pri sedení zachovať bezpečnú vzdialenosť, vysvetlil premiér. Takisto vyzval ľudí, aby pokračovali v práci z domu. Miera pozitívnych testov v krajine sa priblížila k 3,5 percentám. Potvrdených úmrtí v Holandsku bol v utorok celkovo 6 175, hoci skutočný počet je podľa predpokladov vyšší, pretože mnoho zosnulých ľudí nebolo otestovaných. Študenti stredných škôl sa tento týždeň vrátili do tried prvýkrát za celé mesiace, ale nemuseli mať na tvári rúška a deti nemuseli dodržiavať odstup. (TASR)
4:25 Čierna Hora odložila začiatok školského roka o mesiac. Ministerstvo školstva uviedlo, že nariadenie sa týka materských škôl a škôl a že sa rozhodlo na základe odporúčaní odborníkov na zdravotníctvo. Čierna Hora so 620-tisíc obyvateľmi hlásila v pondelok 50 nových prípadov nákazy koronavírusom a do pondelka popoludnia 1 107 aktívnych prípadov infekcie. Štrnásťdňová miera nákazy je v súčasnosti 126 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov, čo je päťkrát viac než norma stanovená pre bezpečnú krajinu, teda 25 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov. (TASR)
Utorok 18. augusta 2020
16:00 Pribudli dve úmrtia pacientov s ochorením Covid-19. ,,Pitva potvrdila úmrtie na pľúcnu formu tohto ochorenia u 80-ročnej pacientky z Košíc, ktorá bola hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici L.P. v Košiciach. Druhým zosnulým s rovnakou príčinou úmrtia je 79-ročný muž zo Spišskej Belej, ktorý bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici J.A. Reimana v Prešove,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Na Slovensku teda evidujeme spolu 33 úmrtí v súvislosti s novým koronavírusom. (aktuality.sk)
15:30 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa zvýšil o 1 616 na 94 436. Karanténne opatrenia na Ukrajine platia zatiaľ do 31. augusta, potom sa v závislosti od epidemiologickej situácie v každom z regiónov môžu zmierniť alebo zintenzívniť. (TASR)
15:15 V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou ochorenia Covid-19 vydáva od 20. augusta Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne zákaz návštev v nemocniciach a v pobytových zariadeniach sociálnej starostlivosti, i zákaz hromadných podujatí v exteriéroch nad 500 osôb a v interiéroch nad 250 osôb v okresoch Trenčín, Bánovce nad Bebravou a Nové Mesto nad Váhom. Opatrenia budú platiť od 20. do 31. augusta a podľa vývoja situácie sa buď zrušia, alebo budú pokračovať. Zároveň bude platiť zákaz organizovania interiérových podujatí po 23.00 h s výnimkou svadieb, v návrhu je aj zníženie kapacity letných kúpalísk a uzatvorených plavární na 50 percent. (TASR)
14:39 Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala na ukončenie "vakcínového nacionalizmu". Štáty kritizovala za uprednostňovanie ich vlastných záujmov v súvislosti so snahami o vyvinutie vakcíny voči novému druhu koronavírusu. Takéto správanie podľa šéfa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa pandémiu Covid-19 ešte viac zhoršuje. Zaslal preto list všetkým členským štátom WHO a vyzval ich, aby sa zapojili do programu COVAX na distribúciu vakcíny proti koronavírusu. Cieľom tohto programu americkej nadácie s názvom Globálna aliancia za očkovanie a imunizáciu (GAVI) je spravodlivé rozdelenie budúcej vakcíny medzi jednotlivé krajiny. Poradca WHO Bruce Aylward zároveň vyzval na rozsiahle očkovanie proti chrípke, ktoré by tento rok mohlo napomôcť tomu, aby nedošlo pri koronavírusovej pandémii k ešte väčším komplikáciám. Epidemiologička WHO Maria Van Kerkhoveová na brífingu v Ženeve uviedla, že podľa doterajších štúdií má protilátky na nový koronavírus menej než desať percent populácie. Novým druhom koronavírusu sa podľa agentúry Reuters nakazilo doteraz globálne viac ako 21,9 milióna ľudí a 772 647 ochoreniu podľahlo. (TASR)
Školy sa budú od septembra riadiť troma fázami, potvrdil minister školstva
13:36 Japonský cisár Naruhito sa aj so svojou rodinou rozhodol zostať pre pandémiu nového koronavírusu počas leta v Tokiu. Zrušil tak tohoročnú dovolenku, ktorú tradične trávi vo svojich letných sídlach v prefektúrach Točigi a Šizuoka. Japonsko v súvislosti s koronavírusom nepristúpilo k takými prísnym opatreniam ako iné krajiny a vôbec nezaviedlo ani tzv. lock-down. Japonská vláda bola kritizovaná za neadekvátne opatrenia, ktoré boli vnímané ako riskovanie ľudskými životmi na úkor hospodárskeho rastu. (TASR)
13:26 Rezort školstva navrhuje, aby sa začiatok zimného semestra 2020/2021 na univerzitách posunul na 28. septembra. Počas utorkovej tlačovej konferencie to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. (TASR)
13:25 Školy sa budú od nového školského roka 2020/2021 riadiť troma fázami. Zelená fáza bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. V takom prípade sa pristúpi k prísnejším hygienických opatreniam. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga. Pri nej sa bude v základných školách pre žiakov prvého až piateho ročníka realizovať prezenčné vyučovanie v skupinách do 15 žiakov, od šiesteho do deviateho ročníka sa uskutoční dištančné vzdelávanie. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling nechce, aby sa školy zatvárali z dôvodu šírenia nového koronavírusu opäť celoplošne. (TASR)
12:57 Nákazu novým koronavírusom potvrdili u jedného zo zamestnancov ružomberskej radnice. Hovorca primátora Viktor Mydlo informoval, že ide o člena vedenia mesta. Mestský úrad je v utorok zatvorený. (TASR)
12:55 Na ochorenie Covid-19 zomrela aj mladá Belgičanka vo veku 20 rokov. Táto žena z Flámska sa stala jednou z najmladších obetí nového typu koronavírusu v Belgicku. Podľa inštitútu Sciensano trpela aj inými chronickými chorobami. Jej smrť bola potvrdená v pondelok, hoci sa tak stalo už 14. augusta. Belgicko tak eviduje štyri prípady úmrtí osôb mladších ako 20 rokov v priamej spojitosti s ochorením Covid-19. Prvou obeťou bolo 12-ročné dievča, ktoré zomrelo koncom marca. Dvanásteho júla úrady informovali o úmrtí rovnako pozitívne testovanej 18-ročnej ženy, 24. júla zomrelo trojročné dievča, ktoré je najmladšou belgickou obeťou epidémie. Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa v pondelok zvýšil o päť na 9 944. (TASR)
12:27 Južná Kórea zakáže od stredy veľké verejné zhromaždenia osôb a zatvorí kostoly, múzeá či nočné podniky v širšej oblasti hlavného mesta Soul. Opatrenia v Soule, neďalekej provincii Kjonggi a v meste Inčchon zakazujú stretnutia viac než 50 ľudí vo vnútorných priestoroch, a viac ako sto osôb vonku. Zatvorené zostanú nočné kluby, karaoke bary, bufetové reštaurácie, kaviarne s počítačovými hrami či iné "vysokorizikové" miesta. Kostoly budú musieť bohoslužby vysielať on-line. Ako dlho spomínané opatrenia zostanú v platnosti, juhokórejskí predstavitelia nekonkretizovali. V utorok hlásila Južná Kórea 246 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím ich celkový počet za posledných päť dní stúpol na 959. Trojciferný počet nakazených tam evidujú už piaty deň za sebou. Celkovo je krajine zaznamenali doteraz 15 761 nakazených. (TASR)
11:46 Čínska farmaceutická firma Sinopharm Group uvedie v decembri na trh vakcínu proti novému koronavírusu. Podľa utorkového vyhlásenia riaditeľa spoločnosti Liou Ťing-čena budú dve dávky očkovacej látky stáť v prepočte okolo 120 eur. ,,Predpokladáme, že Pekinský inštitút biologických produktov dokáže za rok vyrobiť približne 120 miliónov inaktivovanej očkovacej látky, pričom Wu-chanský inštitút biologických produktov zvládne vyrobiť ďalších sto miliónov," hovorí riaditeľ spoločnosti Sinopharm Group. ,,Po jednej dávke je účinnosť ochrany približne 97 percent, protilátky sa tvoria pomaly. Zvyčajne trvá asi dva týždne, kým sa dosiahne dostatočná úroveň ochrany proti ochoreniu Covid-19. Ak dostanete dve dávky, účinnosť sa priblíži k sto percentám," uviedol. Interval medzi dávkami je zvyčajne 28 dní. Výnimočne je možné dostať obe dávky naraz do ľavej i pravej ruky. Firma Sinopharm spustila tretiu etapu klinických testov očkovacej látky 23. júna v Spojených arabských emirátoch. (TASR)
11:44 Fínska premiérka Sanna Marinová sa nechá otestovať na nový druh koronavírusu. Pociťuje mierne dýchacie problémy. Podozrenie na infikovanie koronavírusom Marinovej dočasne narušilo výkon funkcie už štvrtýkrát. Výsledky jej doterajších testov však boli negatívne. Fínsko od vypuknutia pandémie zaznamenalo 7 752 prípadov nákazy a 334 úmrtí, uvádza americká Univerzita Johnsa Hopkinsa. Minulý týždeň úrady po prvýkrát odporučili občanom nosiť rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy a na verejných priestranstvách. (TASR)
11:20 Obavy z koronavírusu v čínskom meste Wu-chan ustupujú, tisíce ľudí sa zúčastnili hudobného festivalu. Zdá sa, že čínske mesto Wu-chan sa od vírusu posunulo ďalej. Tisíce ľudí sa zišli v otvorenom vodnom parku Wuhan Maya Beach na elektronický hudobný festival - bez akýchkoľvek masiek alebo spoločenských dištančných opatrení. (cnn)
11:14 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do niektorých regiónov krajín s uvoľneným hraničným režimom. Medzi ne zaraďuje Belgicko (všetky regióny), Česko - hlavné mesto Praha, Chorvátsko - Vukovarsko-sriemska župa a Splitsko-dalmatínska župa, Dánsko - Midtjylland, Estónsko - Tartu maakond či Francúzsko - Provence-Alpes-Cote d'Azur, Île-de-France a Mayotte. V tomto zozname krajín a regiónov je aj Holandsko - Noord-Holland a Zuid-Holland, Írsko - Midlands a Mid-East, Malta (všetky regióny), Poľsko - Sliezske vojvodstvo a Malopoľské vojvodstvo, Spojené kráľovstvo - územný zdravotný obvod Grampian (Aberdeenshire, City of Aberdeen a Moray) a zaradené tu je aj Španielsko (všetky regióny). ,,V tejto súvislosti je potrebné dbať na odporúčania epidemiológov a priebežne sledovať opatrenia zavedené predmetnými štátmi v epidemiologickej, karanténnej, bezpečnostnej a dopravnej oblasti," uviedol rezort slovenskej diplomacie. Pre všetky ostatné krajiny sveta nezahrnuté do zoznamu s uvoľneným hraničným režimom naďalej platí odporúčanie necestovať. (TASR)
10:26 Počet prípadov na Slovensku ostáva stabilný. Za posledný týždeň v priemere pribudlo 44 nových infikovaných denne.
10:08 V pondelok na Slovensku pribudlo 15 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 1 583 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 2 922 pozitívne testovaných. Pozitívne testovaných bolo osem mužov a sedem žien vo veku od štyroch do 79 rokov v okresoch Trenčín (4), Galanta (3), Bratislava (2), Banská Bystrica (1), Kežmarok (1), Nitra (1), Ružomberok (1), Spišská Nová Ves (1) a Trebišov (1). ,,V nemocniciach je hospitalizovaných 71 ľudí, z toho potvrdené ochorenie na koronavírus má 41 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú štyria pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú rovnako štyria ľudia," informuje o tom ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. Počet vyliečených stúpol o 11 ľudí. Z ochorenia sa tak doteraz zotavilo 1 980 pacientov. Aktívnych prípadov ochorenia na Slovensku je aktuálne 911. Počas pondelka nepribudlo žiadne úmrtie pacienta na nový koronavírus. Slovensko tak stále eviduje 31 úmrtí. (TASR)
10:05 V Maďarsku pribudlo za pondelok 24 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ochoreniu podľahol jeden človek a šesť ľudí je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Celkový počet potvrdených prípadov infekcie vírusom dosiahol 4 970. Počet obetí ochorenia spôsobeného nákazou stúpol na 609. Aktuálne je v Maďarsku nakazených 730 ľudí, pričom v nemocniciach je 60 pacientov. Z nákazy sa zotavilo 3 631 ľudí. (TASR)
10:04 Indického ministra vnútra Amita Šáha opäť hospitalizovali. Napriek tomu, že tvrdil, že sa už z ochorenia Covid-19 vyliečil. V utorok sa však sťažoval na únavu a bolesti tela. Šáha, ktorý je blízkym spolupracovníkom indického premiéra Naréndru Módího a fakticky druhým najdôležitejším človekom premiérovho kabinetu, prijali do štátnej nemocnice v hlavnom meste Naí Dillí. Podľa vyhlásenia nemocnice mal negatívny výsledok testu na ochorenie Covid-19. Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa India doposiaľ zaznamenala 2 702 681 prípadov a 51 797 úmrtí v dôsledku ochorenia. (TASR)
9:30 Premiér Igor Matovič vyzval, aby v prípade, že žiaci na prvom stupni základných škôl zvládnu mať rúška aj v triedach počas vyučovania, aby tak urobili. ,,Čím viac detí aj na prvom stupni bude rúška mať, tým viac si ochránia svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie svojich spolužiakov. A tým viac zabránime, aby sme chorobu prípadne šírili v rámci triedy a potom následne aj kdekoľvek inde," poznamenal premiér. Zároveň chápe, že malým deťom sa v rúškach ťažko dýcha. Matovič povedal, že na pandemickú komisiu prišiel s návrhom, aby mali všetky deti v školách rúška. S premiérom nesúhlasil minister školstva Branislav Gröhling. Argumentoval tým, že to deti na prvom stupni nezvládnu. Nosenie rúšok v triedach bude počas prvých dvoch týždňov nového školského roka povinné pre žiakov druhého stupňa a stredoškolákov, žiaci prvého stupňa základných škôl a materských škôl ich mať nemusia. Rúška však budú povinné pre pobyt žiakov v interiérových priestoroch mimo tried vo všetkých školách s výnimkou konzumácie jedál a nápojov. (TASR)
Prečo je ruský prístup k očkovaniu chybný a slovenský môže byť tiež
9:14 Ruský minister energetiky Alexandr Novak mal pozitívny test na koronavírus. ,,Počas pracovnej cesty na Ďaleký východ bol pozitívne testovaný na Covid-19. Nemá nijaké príznaky a cíti sa dobre. V plnení svojich pracovných povinností bude pokračovať na diaľku. Devätnásteho augusta sa zúčastní na stretnutí monitorovacieho výboru OPEC+," komentuje hovorkyňa ministerstva energetiky. Pozitívny test na koronavírus mali v uplynulých mesiacoch aj ruský premiér Michail Mišustin, minister výstavby Vladimir Jakušev, ministerka kultúry Oľga Ľubimovová, minister pre vedu a vysoké školstvo Valerij Faľkov a tiež Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. (TASR)
9:06 Tisíce ľudí protestovali v pondelok v Argentíne proti obmedzeniam pohybu súvisiacim s koronavírusovou pandémiou. V tejto latinskoamerickej krajine platia už 150 dní. V Buenos Aires demonštrovali ľudia proti karanténnym opatreniam zavedeným vládou prezidenta Alberta Fernándeza, ako aj proti plánovanej reforme súdnictva, korupcii, napätej bezpečnostnej situácii a požadovali prepustenie väznených ľudí. Ľudia išli vyjadriť svoj nesúhlas do ulíc aj v mnohých ďalších mestách. Argentínskej vláde sa cestou tvrdých opatrení síce najprv podarilo udržať počet nakazených a úmrtí na nízkej úrovni, avšak pre dlhotrvajúcu karanténu sa obyvatelia začali neskôr správať menej disciplinovane. V Argentíne evidujú takmer 300-tisíc potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a viac než päťtisíc úmrtí na následky ochorenia. (TASR)
8:52 Skupina bývalých svetových lídrov vyzvala na prijatie naliehavých opatrení na zabránenie globálnej kríze vo vzdelávaní. V liste adresovanom vedúcim predstaviteľom krajín G20, národným vládam a globálnym finančným inštitúciám skupina vyzýva a poukazuje na to, aby sa nevytvorila tragická „skrytá generácia“, ktorá bude „okradnutá o vzdelanie“ pre svetovú pandémiu. Keď sa uzamykanie krajín skončí, podľa správy Unesco varujú, že až 30 miliónov detí sa nikdy nemôže vrátiť do školy kvôli pandémii. (guardian)
8:45 Svetová zdravotnícka organizácia sa obáva šíreniu vírusu ťahaného 20- až 40-ročnými ľuďmi, pričom mnohí z nich sú si nie vedomí svojej nákazy. Mnohí nevedia, že boli infikovaní, čo predstavuje nebezpečenstvo pre zraniteľné skupiny. WHO tiež pripomenula výrobcom liekov, aby pri vytváraní vakcíny postupovali podľa všetkých potrebných krokov v oblasti výskumu a vývoja. (reuters)
8:40 Austrália v utorok zaznamenala najnižší jednodňový nárast nových prípadov pozitívnych na Covid-19 za mesiac. Tieto čísla vyvolávajú nádej, že prísne zablokovanie druhého najľudnatejšieho štátu v krajine zabráni novej vlne nákazy na vnútroštátnej úrovni. Za posledných 24 hodín zistila 226 nových prípadov nákazy, čo je najnižšia hodnota od 18. júla, keď bolo zaznamenaných 212 prípadov. (reuters)
8:30 Ruský baletný súbor petrohradského Mariinského divadla odvolal všetky svoje predstavenia po tom, ako sa približne 30 jeho členov, najmä tanečníkov, nakazilo koronavírusom. Tri osoby sú hospitalizované, zatiaľ čo ďalší infikovaní sa liečia doma. Takmer 300 ďalším tanečníkom bolo povedané, aby v rámci preventívnych opatrení proti nákaze zostali doma. Vystúpenia baletného súboru naplánované na posledný augustový týždeň odvolali. V Rusku dosiaľ zaznamenali celkovo 927 745 prípadov nákazy, pričom chorobe podľahlo celkovo 15 740 ľudí. (TASR)
8:00 Celkový počet prípadov ochorenia Covid-19 presiahol v pondelok v Turecku 250-tisíc. Evidovali tam 1 233 nových prípadov. Podľa tureckého ministerstva zdravotníctva ochoreniu doposiaľ v krajine podľahlo celkovo 5 996 ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, pričom za posledných 24 hodín zaznamenali ďalších 22 úmrtí. Celkový počet vyliečených dosiahol 231 971. (TASR)