Piatok 21. augusta 2020

15:40 V Litve je od piatka povinné nosenie ochranných rúšok na vonkajších podujatiach, ako aj v uzavretých priestoroch. Nos a ústa si tak musia zakrývať návštevníci športových, kultúrnych, zábavných či iných akcií. Povinnosť nosiť rúška platí aj v kaviarňach, reštauráciách, baroch či iných gastronomických prevádzkach. Zákazníci si rúško môžu odložiť len pri konzumácii jedla či pití nápojov. Obmedzenia sa týkajú aj počtu účastníkov zhromaždení a podujatí - vonku je povolených najviac do tisíc osôb a vo vnútorných priestoroch maximálne do 600 ľudí. Potrebné je pritom dodržiavať odstup a hygienické pravidlá. Od 1. augusta v Litve platí povinnosť nosiť rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy a vo verejných priestoroch. V Litve, ktorá má takmer tri milióny obyvateľov, sa doposiaľ novým koronavírusom nakazilo 2 564 osôb a 83 ochoreniu Covid-19 podľahlo. (TASR)

15:00 Povinné používanie rúšok v prostriedkoch hromadnej dopravy v Maďarsku začne od budúceho týždňa kontrolovať polícia. V uplynulom období čoraz viac ľudí ignorovalo túto povinnosť a cestovalo bez rúšok, preto polícia nasadí na autobusové stanice hliadky. V krajine pribudlo za predchádzajúci deň 52 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Na ochorenie Covid-19 zomreli dvaja starší pacienti, ktorí trpeli inými chronickými ochoreniami. Počet nakazených  osôb dosiahol 5 098 a počet úmrtí na komplikácie spojené s ochorením Covid-19 spôsobovaným týmto koronavírusom stúpol na 611. (TASR)

13:49 Výskumníci v Singapure objavili nový, miernejší variant koronavírusu SARS-CoV-2. Výskum ukázal, že pacienti nakazení novým variantom SARS-CoV-2 mali ľahší priebeh ochorenia. Menej z nich malo nízku hladinu kyslíka v krvi a takisto stav menšieho počtu pacientov si vyžadoval intenzívnu lekársku starostlivosť. V novom variante SARS-CoV-2 došlo k vymazaniu značnej časti genómu vírusu, čo podľa vedcov uľahčuje reakciu ľudského imunitného systému. ,,Tieto štúdie po prvý raz poskytli presvedčivé údaje, že mutácia SARS-CoV-2 ovplyvnila závažnosť ochorenia u pacientov," uviedol pre Reuters Gavin Smith z lekárskej fakulty Duke-NUS. Zistenia budú mať vplyv na vývoj vakcíny a liečbu Covid-19. Variant pravdepodobne pochádza z čínskeho mesta Wu-chan, kde bol identifikovaný vo viacerých ohniskách nákazy medzi januárom a marcom 2020. V Singapure sa šíril vo viacerých ohniskách, kým sa ho orgánom podarilo dostať pod kontrolu. Paul Tambyah zo Singapurskej národnej univerzitnej nemocnice povedal, že mutujúce vírusy majú tendenciu stať sa menej nebezpečnými, aby nezabili svojho hostiteľa a mohli sa ďalej rozmnožovať. (TASR)

13:10 Európska komisia  rozhodla o registrácii európskej občianskej iniciatívy s názvom ,,Právo na liečbu". Nová európska iniciatíva občanov chce zabezpečiť, aby sa v boji proti súčasnej pandémii uprednostnili záujmy verejného zdravotníctva pred ziskom súkromných spoločností. Chce dosiahnuť, aby práva duševného vlastníctva vrátane patentov nebránili v prístupnosti alebo dostupnosti akejkoľvek budúcej vakcíny alebo liečby ochorenia. (TASR)

JB 23 Kolín nad Rýnom - Zdravotník v ochrannom odeve reaguje v mobilnom testovacom centre na nový koronavírus pre cestujúcich zo zahraničných krajín na letisku v Kolíne nad Rýnom 8. augusta 2020. V Nemecku pribudlo v posledných dňoch vyše 1147 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Po strede, keď v Nemecku zaznamenali 1045 nových prípadov ochorenia COVID-19, ide od 7. mája už o druhý denný nárast o viac ako 1000 prípadov. Miesta na testovanie budú zriadené v prvom rade na letiskách; takáto m
Neprehliadnite

EK zaregistrovala iniciatívu požadujúcu dostupné vakcíny proti koronavírusu

13:02 Tradičné Lučenské hodovanie, ktoré sa v metropole Novohradu malo konať v týchto dňoch, sa tohto roku pre pandémiu ochorenia Covid-19 neuskutoční. ,,Veríme, že o rok bude situácia okolo koronavírusu ustálená a všetci sa budeme môcť bez strachu stretnúť na Lučenskom hodovaní 2021," uvádza mesto s tým, že zrušený je i Novohradský jarmok, ktorý mal byť súčasťou podujatia. (TASR)

12:16 Liek s účinnou látkou remedesivir na Slovensku podali zatiaľ 13 pacientom s ochorením Covid-19. Liek je na Slovensku registrovaný, ale nie kategorizovaný. Na jeho podanie nie je potrebná výnimka, indikuje ho ošetrujúci lekár. Podmienku podania lieku, teda prítomnosť ochorenia Covid-19, stanovila Európska lieková agentúra. Pacient si za podanie nedopláca. Klinická štúdia podľa nej preukázala, že liek s touto účinnou látkou skracuje čas pobytu pacienta v nemocnici, avšak neukázala to, čo sa od liečiva najviac očakávalo, teda že zníži úmrtnosť pacientov na ochorenie Covid-19. Na liečbu ochorenia spôsobeného novým koronavírusom sa podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Evy Kliskej používa tiež kortikoid dexametazón. ,,Kým remdesivir zastavuje množenie vírusu, dexametazón tlmí zápal v pľúcach," vysvetľuje Kliská. Oba tieto lieky v UNB použili spoločne zatiaľ u dvoch pacientov. Obaja mali ťažký priebeh ochorenia a ich stav sa pomaly zhoršoval. ,,Po zahájení liečby remdesivirom a dexametazónom sa toto zhoršovanie stavu zastavilo a ich pľúca sa pomaly začali zotavovať. Jedného pacienta sme už úspešne prepustili domov. Druhý pacient zatiaľ zostáva hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti," povedala Kliská. (TASR)

Remdesivir
Zdroj: tasr
Remdesivir

12:10 Aktívnych prípadov ochorenia na Slovensku je aktuálne 1 147. ,,V nemocniciach je hospitalizovaných 60 ľudí, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 44 pacientov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú štyria ľudia, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja pacienti," hovorí rezort zdravotníctva. Počet vyliečených stúpol o 31 ľudí. Z ochorenia sa tak doteraz zotavilo 2 045 pacientov. Počas štvrtka nepribudli žiadne úmrtia pacientov na nový koronavírus, Slovensko tak stále eviduje celkovo 33 úmrtí. (TASR)

12:01 Nákazu novým koronavírusom u najbližších kolegov pozitívneho zamestnanca ružomberskej radnice nepotvrdili. Výsledky všetkých testovaných zamestnancov sú negatívne. Mesto Ružomberok o tom v piatok informuje na sociálnej sieti. Mestský úrad tak pokračuje vo fungovaní v normálnom režime. Po potvrdení prítomnosti nového koronavírusu u jedného z členov vedenia mesta ostal úrad v utorok zatvorený. Zasadalo krízové vedenie mesta, ktoré nariadilo kroky na ochranu verejnosti a elimináciu možnej nákazy v priestoroch mestského úradu. Vytvorili zoznam zamestnancov, ktorí sa podrobili testovaniu, a dezinfikovali priestory radnice. Po testovaní s negatívnym výsledkom u všetkých zamestnancov v blízkom kontakte nariadili návrat k normálnemu fungovaniu úradu. (TASR)

11:59 Bratislavský Ružinov je na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravený maximálne, ako sa dá. Pre TASR to uviedol starosta Ružinova Martin Chren. Poznamenal, že Ružinov nie je len miestny úrad, ale aj viac ako desaťtisíc žiakov v školách a škôlkach, a vyše tisíc pedagogických a nepedagogických zamestnancov v nich, takmer tisíc zamestnancov a klientov domovov sociálnych služieb či ďalšie stovky zamestnancov našich organizácií. Doplnil, že mestská časť razí rovnakú stratégiu ako štát, čiže zabezpečiť plynulé fungovanie krajiny v čo najmenej obmedzenom režime, presne a cielene reagovať tam, kde sa nejaký prípad vírusu objaví. (TASR)

Mestská časť Ružinov razí rovnakú stratégiu ako štát
Zdroj: Martin Baumann
Mestská časť Ružinov razí rovnakú stratégiu ako štát

11:30 V Maďarsku pribudlo za predchádzajúci deň 52 potvrdených prípadov nákazy. Zomreli dvaja starší pacienti, ktorí trpeli inými chronickými ochoreniami. Počet osôb nakazených vírusom tak dosiahol 5 098 a počet úmrtí na komplikácie spojené s ochorením Covid-19 spôsobovaným týmto koronavírusom stúpol na 611. Z nákazy sa zotavilo 3 681 osôb. V nemocniciach je hospitalizovaných 58 pacientov. Stav šiestich z nich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne je v Maďarsku nakazených 806 ľudí, 34 percent z nich pochádza z Budapešti. (TASR)

10:38 Na ochorenie Covid-19 vo štvrtok pozitívne testovali dvoch zamestnancov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach na úseku údržby a správy zariadení. Slovenské elektrárne pristúpili k testovaniu všetkých, ktorí mohli prísť s týmito dvoma zamestnancami do styku, a prijali ďalšie okamžité opatrenia na minimalizáciu rizika prenosu ochorenia na ďalšie osoby. Výroba a dodávka elektriny nie je ohrozená. (TASR)

10:05 Na Slovensku sme včera zaznamenali najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie, až 123 nových prípadov. Web NCZI však ukazuje, že bolo vykonaných iba 65 testov, čo je menej ako denný prírastok. (nczi)

Na snímke budova, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR na Štefanovičovej ulici v Bratislave 14. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ministerstvá stanovujú kritériá pre odmeňovanie za prácu počas pandémie

9:44 Úrady v čínskom hlavnom meste Peking zrušili v rámci ďalšieho uvoľňovania epidemiologických opatrení povinnosť zakrývať si horné dýchacie cesty vo vonkajších priestoroch. V Pekingu už 13 dní po sebe nepribudol žiadny nový prípad ochorenia Covid-19. Napriek tomu, že nosenie rúšok vonku už nie je vo všeobecnosti povinné, stále ich nosí mnoho Pekinčanov. Obyvatelia čínskeho hlavného mesta nosiť pokrývku nosa a úst iba v prípade ,,blízkeho kontaktu s inými ľuďmi". Tamojšie úrady povinné nosenie rúšok prvýkrát zrušili už koncom apríla, no po objavení nového ohniska nákazy na jednom z trhovísk ho v júni opäť obnovili. Podľa odborníkov bolo v rámci boja proti ďalšiemu šíreniu nákazy kľúčové najmä prísne vynucovanie dodržiavania opatrení na lokálnej úrovni vrátane nosenia rúšok, povinnej domácej karantény a hromadného testovania. Čínske úrady vo štvrtok informovali o 22 prípadoch ochorenia importovaných zo zahraničia. Krajina tiež uzatvorila hranice pre väčšinu občanov iných krajín. V Číne podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa doposiaľ zaznamenali 89 567 prípadov a 4 709 úmrtí. (TASR)

9:37 Nové prípady nakazených v Austrálii už minimálne 5 týždňov klesajú na minimum. ,,V tejto situácii sa nám darí lepšie ako väčšine a mnoho viac ako zvyšku rozvinutého sveta," komentuje austrálsky predseda vlády Scott Morrison. (reuters)

9:35 Maďarsko sprísni od 1. septembra hraničný priechod s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu. „Po začatí školského roka už nebudeme môcť pracovať so systémom hraničných priechodov, ktorý sa používal počas leta,“ povedal Orban. Orban však neposkytol podrobnosti o nových obmedzeniach. (reuters)

JB 30 Praha - Český premiér Andrej Babiš (vľavo) si podáva ruku s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom počas ich stretnutia v Prahe 12. augusta 2020. Pompeo pricestoval v utorok ráno spoločne so svojou manželkou do Česka, kde začal svoju päťdňovú cestu po krajinách strednej Európy. V ČR bude dva dni. FOTO TASR/AP

U.S. Secretary of State Mike Pompeo, front right, and the Prime Minister of Czech Republic Andrej Babis, left, shake hands during a meeting in Prague, Czech Republic, W
Neprehliadnite

V Česku nebudú rúška od septembra povinné v obchodoch ani na školách

9:33 Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Nemecku vzrástol o 1 427 na 230 048. Ukazujú to údaje z Inštitútu Roberta Kocha (RKI) o infekčných chorobách. Zaznamenaný počet obetí sa zvýšil o sedem na 9 260. (reuters)

9:02 Merkelová varuje Európu pred novými „za každú cenu“ blokádami koronavírusu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala európskych lídrov, aby spolupracovali s cieľom zabrániť obnoveniu blokád, keďže druhá vlna koronavírusu ohrozuje už zničené ekonomiky. „Z politického hľadiska sa chceme za každú cenu vyhnúť opätovnému zatvoreniu hraníc, ale predpokladá sa, že budeme konať koordinovane,“ uviedla Merkelová vo štvrtok počas návštevy Emmanuela Macrona v jeho prezidentskom sídle. (bloomberg)

3:50 Latinská Amerika a oblasť Karibiku zaznamenali do štvrtka viac ako 250-tisíc úmrtí. Najviac postihnutou latinskoamerickou krajinou je Brazília, kde zaznamenali približne 3,5 milióna infikovaných a viac ako 112-tisíc úmrtí. Celosvetovo sú na tom horšie len Spojené štáty, kde sa podľa oficiálnych údajov koronavírusom doposiaľ infikovalo 5 605 858 ľudí a 174 963 osôb s pozitívnym testom na tento koronavírus zomrelo. (TASR)

Štvrtok 20. augusta 2020 

21:38  Británia sa rozhodla opätovne zaviesť povinnú dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich, ktorí sa vrátia z Rakúska, Chorvátska a ostrovného štátu Trinidad a Tobago. Tento krok znamená, že po návrate do Spojeného kráľovstva budú musieť cestujúci zo zmienených krajín ísť na 14 dní do samoizolácie. Na zoznam bezpečných krajín sa naopak dostalo Portugalsko. (TASR)

21:14  Francúzsko zaznamenalo za posledných 24 hodín 4 771 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, o tisíc viac ako v stredu, informovali vo štvrtok tamojšie úrady. Denný počet nových infikovaných po prvý raz od mája prekročil hranicu štyritisíc. Koronavírusom SARS-CoV-2 sa vo Francúzsku dosiaľ nakazilo približne 230-tisíc ľudí. Chorobe Covid-19, ktorú koronavírus spôsobuje, podľahlo vyše 30-tisíc ľudí. (TASR)

20:22 Taliansko zaznamenalo najvyšší počet prípadov nákazy koronavírusom od 23. mája - nových prípadov je za posledných 24 hodín 845. Taliansko v máji zrušilo prísny lockdown, teda zatvorenie krajiny. Taliansko ho zaviedlo, keď sa stalo prvou krajinou v Európe, ktorá hlásila prípady ochorenia Covid-19. (TASR)

15:58 Belgicko prijalo sériu nových opatrení v súvislosti s chorobou Covid-19. Rada národnej bezpečnosti za povinné považuje nosenie ochranných masiek na verejných miestach s vysokou hustotou obyvateľstva, ako sú trhy a tržnice, nákupné centrá, ale aj divadlá. Zároveň je však odporúčané nosiť rúško aj na menej frekventovaných verejných miestach, najmä ak nie je možné zaručiť bezpečnú vzdialenosť medzi ľuďmi. (TASR)

15:47  Pracovníci zo zahraničia sa podľa pripravovaného usmernenia majú povinne preukázať negatívnym testom na nový koronavírus. Pracovníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dostali úlohu, aby pripravili usmernenie pre zamestnávateľov, u ktorých pracujú cudzinci. Na základe usmernenia majú zamestnávatelia zakázať cudzím štátnym príslušníkom, ktorí pre nich pracujú, vstup na územie svojich prevádzok, ak nepreukážu, že boli po príchode zo zahraničia zaregistrovaní na ÚVZ SR a v karanténe, a že majú negatívny test na nový koronavírus. Netýka sa to len zamestnancov, ale aj ľudí, ktorí vykonávajú prácu na základe živnosti. V spolupráci s konzíliom epidemiológov navrhli, že ľudia z takzvaných menej bezpečných krajín by mali na územie SR vstúpiť po tom, ako sú zaregistrovaní na regionálnom úrade verejného zdravotníctva a najskôr na piaty deň testovaní. Prípadné sankcie a ďalšie detaily uvedie podľa ministra hlavný hygienik SR Ján Mikas vo svojom usmernení. (TASR)

15:02 Európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok informovala, že začala "priame rozhovory" s Ruskom o podrobnostiach vakcíny, ktorú minulý týždeň Kremeľ zaregistroval ako prvú očkovaciu látku proti koronavírusu na svete. Vakcína, predbežne schválená len ruskými zdravotníckymi úradmi, zatiaľ neprešla testovaním, ktoré WHO vyžaduje pred udelením licencie akejkoľvek očkovacej látke. Klinické testovanie novej vakcíny však ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2 000 ľudí sa začala v stredu 12. augusta. ,,Táto obava, ktorú máme ohľadom bezpečnosti a účinnosti, sa netýka špecificky ruskej vakcíny, ale všetkých vakcín, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú," povedala doktorka Catherine Smallwoodová z európskej pobočky WHO. Podľa vedcov jediným spôsobom, ako overiť účinnosť experimentálnych vakcín, je otestovať ich na vzorke niekoľko desaťtisíc ľudí. Klinické skúšky ďalších dvoch kandidátov na vakcínu už začali napríklad v USA, kde sa im podrobí najmenej 30-tisíc účastníkov. Doktori by podľa Kremľa mohli dať zaočkovať najprv samých seba už tento mesiac. Hromadné testovanie by chceli spustiť od októbra. (TASR)

Zahraniční pracovníci budú musieť mať negatívny test na koronavírus
Zdroj: Erika Ïurèová
Zahraniční pracovníci budú musieť mať negatívny test na koronavírus

14:45 Mesto Prešov je na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravené. Mestský úrad má pri všetkých vstupoch do administratívnych budov zabezpečené dezinfekčné zariadenie. Zamestnanci úradu v styku s občanmi používajú rúška, dodržiavajú bezpečnú vzdialenosť a komunikujú cez ochranné priehradky. Úrad má tiež zabezpečený dostatočný počet ochranných a dezinfekčných prostriedkov pre zamestnancov. (TASR)

14:10 Európska komisia oznámila, že ukončila prípravné rokovania s nemeckou spoločnosťou CureVac o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Komisia už podobné rokovania uzavrela s farmaceutickými spoločnosťami Sanofi-GSK a Johnson & Johnson a dohodu o predbežnom nákupe podpísala aj so spoločnosťou AstraZeneca. Plánovaná zmluva so spoločnosťou CureVac by umožnila všetkým členským štátom EÚ nielen zakúpiť vakcínu, ale ju aj darovať chudobnejším a menej rozvinutým krajinám či už v Európe alebo kdekoľvek na svete. Očakáva sa, že po preukázaní bezpečnosti vakcíny a jej účinnosti bude mať EK k dispozícii zmluvný rámec na prvý nákup 225 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ. Komisia pripomenula, že intenzívne rokuje aj s inými potenciálnymi výrobcami vakcín. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti upozornila, že európska spoločnosť CureVac už predtým získala z EÚ finančné prostriedky vo výške 75 miliónov eur na výrobu vakcíny priamo v Európe. (TASR)

13:41 Študenti sa začnú vzdelávať už zväčša o týždeň skôr, teda od 21. septembra. Hoci minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vyzval univerzity, aby zimný semester nového akademického roka 2020/2021 začali až 28. septembra, viaceré tak neurobia. (TASR)

Niektoré vysoké školy začnú s výučbou skôr
Zdroj: Marko Erd
Niektoré vysoké školy začnú s výučbou skôr

12:55 Slovenská pošta vydáva v piatok poštovú známku Covid-19. Nominálna hodnota známky sú dve eurá. Motívom poštovej známky je symbolický portrét dievčaťa s rúškom na tvári s rozptýlenými novými koronavírusmi okolo. V známke je aplikovaná UV farba zdôrazňujúca rúško a zväčšený nový koronavírus v jej pravej spodnej časti. Známka má rozmery 32 krát 45 milimetrov. Technikou ofsetu v kombinácii so serigrafiou ju vytlačila spoločnosť Tiskárna Hradištko. S poštovou známkou vydajú aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 21. augusta 2020 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky sú ochranné rúška a motívom FDC pečiatky je zväčšený symbol nového koronavírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19. (TASR)

12:53  Počet potvrdených prípadov nákazy v Maďarsku stúpol za predchádzajúci deň o 44 na celkových 5 046. Maďarsko nehlási žiadne nové úmrtie, úočet obetí zostáva 609. Z ochorenia sa už vyliečilo 3 678 pacientov. Aktuálne je nakazených 759 ľudí, o 31 viac než v stredu. V nemocniciach ošetrujú 57 chorých, z ktorých sedem musí byť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. (TASR)

12:28  Žiaci starší ako šesť rokov budú musieť v Taliansku v triedach nosiť ochranné rúška. Povinnosť nebude platiť počas hodín telesnej výchovy a v školskej jedálni. Školy v Taliansku sú zatvorené od 5. marca. Nový školský rok sa začne 14. septembra. Počet detí v triedach má byť na základe vládneho rozhodnutia obmedzený a preto bude navýšiť potrebné kapacity. Vyučovanie by z tohto dôvodu mohlo prebiehať aj v divadlách, kinách či múzeách. Triedy by sa mali navyše zriadiť aj v hoteloch, napísali talianske médiá. Učitelia a ďalší zamestnanci v oblasti školstva sa od budúceho pondelka môžu v Taliansku nechať otestovať na prítomnosť protilátok voči novému koronavírusu. Testovanie dvoch miliónov ľudí má prebehnúť na dobrovoľnej báze. Taliansko bol prvou krajinou v Európe, ktorú pandémia Covid-19 tvrdo zasiahla. Doteraz tam zaznamenali 254-tisíc nakazených a viac ako 35-tisíc úmrtí.  (TASR)

12:00 ,,Nemôžeme zatvoriť krajinu. Poškodenia, ktoré by z toho mohli vyplynúť, by boli značne devastačné,"  uviedla v rozhovore pre časopis Paris Match nemecká kancelárka Angela Merkelová. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vylúčil zatvorenie krajiny vylúčil. Španielska vláda sa javila ako bezohľadná, kým Európa zápasila s obnovením koronavírusu, čo ohrozuje jej predbežné zotavenie. (bloomberg)

10:05 Na Slovensku pribudlo 80 pozitívnych prípadov. Otestovali  3 435 vzoriek. Celkovo tak v krajine evidujú 3 102 pozitívne testovaných. Ochorenie Covid-19 sa podľa ministerstva zdravotníctva potvrdilo u 28 mužov a 52 žien vo veku od troch do 94 rokov v okresoch Bratislava (24), Dunajská Streda (12), Ilava (5), Žilina (5), Trenčín (4), Prešov (4), Bánovce nad Bebravou (3), Banská Bystrica (2), Prievidza (2), Sabinov (2), Košice (2), Pezinok (2) a Vranov nad Topľou (2). Taktiež v okresoch Michalovce (1), Nové Mesto nad Váhom (1), Zvolen (1), Myjava (1), Zlaté Moravce (1), Senec (1), Ružomberok (1), Púchov (1), Dolný Kubín (1), Lučenec (1) a Piešťany (1). ,,V nemocniciach je hospitalizovaných 59 ľudí, z nich potvrdené ochorenie Covid-19 má 44 pacientov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú štyria ľudia, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú štyria pacienti," spresnil rezort zdravotníctva. Počet vyliečených stúpol o 17 ľudí. Z ochorenia sa tak doteraz zotavilo 2 014 pacientov. Aktívnych prípadov ochorenia na Slovensku je aktuálne 1 055. Počas stredy nepribudli žiadne úmrtia pacientov na nový koronavírus, Slovensko tak stále eviduje celkovo 33 úmrtí. (TASR)

Predseda vlády SR Igor Matovič na oficiálnej návšteve Maďarska
Neprehliadnite

Maďari oslavujú sviatok sv. Štefana, platia prísne epidemiologické opatrenia

10:00 Ukrajina zaznamenala rekordných 2 134 nových prípadov nákazy. Ide o nový rekordný denný nárast od vypuknutia pandémie. Stepanov uviedol, že nový prírastok prekonal rekord z predošlého dňa, a to 1 967 prípadov nákazy. Počet nových prípadov infekcie na Ukrajine začal v auguste prudko narastať napriek tomu, že tam opätovne zaviedli niektoré obmedzenia. Na Ukrajine dosiaľ evidujú 98 537 prípadov nákazy vrátane 2 184 úmrtí. (TASR)

9:25 Mexiko sa chce s ruskou vakcínou posunúť do tretej fázy. Oznámilo Moskve, že by chcelo vykonať testovanie tretej fázy ruskej vakcíny proti koronavírusom, ako súčasť zintenzívneného úsilia latinskoamerickej krajiny o zabezpečenie včasných dodávok účinného lieku. (reuters)

9:21 Šírenie koronavírusu v Brazílii by sa mohlo spomaliť. Opatrný optimizmus prichádza aj napriek tomu, že údaje znova preukazujú stály nárast počtu potvrdených prípadov a počtu obetí za posledných 24 hodín. Štatút Brazílie ako druhého najväčšieho hotspotu Covid-19 na svete po Spojených štátoch sa tak zatiaľ nemení. (reuters)

9:12 Koronavírus sa v Južnej Kórei šíri na celoštátnej úrovni z cirkevného zoskupenia. Nové infekcie koronavírusom sa rozšírili na celoštátnej úrovni z kostola v juhokórejskom hlavnom meste, čo zvyšuje obavy, že jeden zo svetových úspechov v oblasti zmierňovania vírusov by mohol ešte utrpieť katastrofálne vypuknutie choroby. Najnovšie ohnisko bolo vyvolané stovkami prípadov v zbore vedenom radikálnym konzervatívnym kazateľom, ktorého nasledovníci sa v posledných týždňoch zúčastnili aj na protivládnych protestoch v centrálnom Soule, kde tiež zasiahli nové vlny infekcie. (reuters)

Južná Kórea zažíva opätovné šírenie vírusu
Zdroj: reuters
Južná Kórea zažíva opätovné šírenie vírusu

7:20 Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) je pripravený na možné sprísňovanie opatrení počas druhej vlny nového koronavírusu a taktiež na opätovné spustenie výroby rúšok a ochranných overalov. Zbor počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu začal s výrobou rúšok, vyrobil 295 263 ušitých kusov. Väzni sa taktiež podieľali na šití 1 049 overalov a zároveň skompletizovali 20 572 štítov. ZVJS naďalej dodržiava prísne opatrenia, či už ide o zabezpečenie dezinfekcie v rámci priestorov ústavov alebo nosenie rúšok v interiéri. Vďaka okamžitej reakcii na prvú vlnu doteraz eviduje len jeden potvrdený prípad nákazy, a to u odsúdeného v ústave v Bratislave z konca marca. Do preventívnej karantény vtedy umiestnili 107 odsúdených a štyroch príslušníkov zboru. (TASR)

8:12  V Nemecku pribudlo za stredu 1 707 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší počet od 26. apríla, keď bolo hlásených 1 737 nakazených. Počet osôb, ktoré mali pozitívne výsledky testov tak v Nemecku od začiatku pandémie stúpol na 228 621. Počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením Covid-19 sa zvýšil o desať na 9 253. Začiatkom apríla pribúdalo v Nemecku denne viac ako šesťtisíc nakazených, neskôr ich výrazne ubudlo. Počet pozitívne testovaných začal opäť stúpať od konca júla. Takmer 40 percent prípadov nákazy bolo zo zahraničia. Za pravdepodobné zdroje sa považujú Kosovo, Turecko, Chorvátsko, Bulharsko a Bosna a Hercegovina. (TASR)

7:18  Počet prípadov koronavírusového ochorenia v Kolumbii prekročil číslo 500-tisíc. Podľahlo mu už takmer 16-tisíc ľudí. Prezident Iván Duque vyhlásil celoštátne obmedzenie pohybu obyvateľstva - takzvaný lockdown - koncom marca. Lockdown bude v platnosti do konca augusta. Kolumbia má 502 178 potvrdených prípadov nákazy a eviduje 15 979 súvisiacich úmrtí, aktívnych prípadov je 158 893. Väčšina podnikov v tejto andskej krajine sa postupne otvára alebo funguje na báze doručovacích služieb. Prísnejšie reštrikcie platia v niektorých častiach metropoly Bogota, kde je vyšší počet infekcií. Jednotky intenzívnej starostlivosti sú v Bogote podľa miestnych úradov vyťažené na približne 82 percent. V hlavnom meste zaznamenali viac než tretinu všetkých prípadov nákazy v Kolumbii. (TASR)