Ekonomické dôsledky poklesu pôrodnosti a starnutia populácie dobiehajú mnohé krajiny. Rozvinuté štáty budú musieť podľa správy spoločnosti McKinsey zvýšiť rast produktivity na dvojnásobok tempa z poslednej dekády, aby si zachovali životnú úroveň, akú dosahovali v období medzi rokmi 1997 až 2023.

Situácia je ešte naliehavejšia v krajinách ako Francúzsko, Taliansko a Španielsko, kde bude potrebné rast produktivity do roku 2050 strojnásobiť. Správa upozorňuje, že demografické faktory vytvárajú tlak na mladšie generácie, ktoré budú musieť financovať rastúci počet dôchodcov.

„Bez zásadných opatrení mladí zdedia nižší hospodársky rast a budú musieť niesť náklady starnúcej populácie, pričom tradičný tok bohatstva medzi generáciami sa oslabí,“ uviedol riaditeľ McKinsey Global Institute Chris Bradley pre Financial Times.

Stredná trieda sa ocitla v „sendviči“ - cíti tlak zhora aj zdola. Finančná frustrácia rastie
Neprehliadnite

Stredná trieda sa ocitla v „sendviči“ - cíti tlak zhora aj zdola. Finančná frustrácia rastie

Dve tretiny svetovej populácie žijú v krajinách, kde je pôrodnosť na ženu pod takzvanou úrovňou 2,1 dieťaťa potrebnou na udržanie stabilnej populácie. V mnohých krajinách už populácie klesajú vrátane Japonska, Talianska, Grécka, Číny a viacerých štátov strednej a východnej Európy.

„Naše ekonomické systémy a sociálne dohody boli vybudované na predpoklade rastúcej populácie, najmä tej v produktívnom veku, ktorá poháňa hospodársky rast a podporuje predlžovanie života. Tento model už neplatí,“ poznamenal Ch. Bradley.

Kľúčový bude rast produktivity

Správa varuje, že na riešenie demografickej krízy neexistuje jedno univerzálne riešenie. „Bude potrebné zapojiť viac mladých ľudí do pracovného trhu, predĺžiť pracovný vek a zvýšiť produktivitu,“ vysvetlil odborník.

Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu
Neprehliadnite

Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu

Príkladom je Japonsko, kde je miera participácie na trhu práce u ľudí starších ako 65 rokov 26 percent, čo je výrazne viac ako v USA (19 percent) či vo Francúzsku (4 percentá). Napriek tomu Japonsko zaznamenalo za posledných 25 rokov rast HDP na obyvateľa iba na úrovni jednej tretiny oproti USA.

Podľa správy McKinsey bude rast produktivity kľúčový pre udržanie životnej úrovne. V Nemecku by napríklad priemerný zamestnanec musel pracovať o 5,2 hodiny viac týždenne, alebo by sa miera zamestnanosti musela zvýšiť o 10 percentuálnych bodov z aktuálnej úrovne takmer 80 percent u ľudí vo veku 15 až 64 rokov.

McKinsey odhaduje, že ak sa nezavedú efektívne opatrenia, pokles pracujúcej populácie by mohol v západnej Európe znížiť HDP na obyvateľa v nasledujúcich 25 rokoch o priemerne 10-tisíc dolárov na osobu.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Starnutie populácie je ako rútiaci sa vlak, čo núti investorov meniť overené pravidlá

Generácia bez istoty dôchodku

K neistému dôchodku smeruje najmä generácia X. Bude prvou, ktorá bude mať nižšiu finančnú bezpečnosť než jej predkovia. Kým baby boomeri sa mohli spoliehať na tradičné dôchodkové schémy so stanovenými dávkami, generácia X, narodená medzi rokmi 1965 a 1980, vstúpi do dôchodku za nových podmienok.

Businessman,With,A,Magnifying,Glass,Examines,The,Missing,Part,Of
Neprehliadnite

Trh práce ohýbajú dve zásadné zmeny. Firmy budú musieť plátať medzery zvnútra

Podľa Schroders 2023 U. S. Retirement Survey až 61 percent nepenzionovaných členov generácie X neverí, že dosiahne „vysnívaný dôchodok“. Tento podiel je vyšší než u mileniálov (49 percent) aj baby boomerov (53 percent). Pritom, ako sami uvádzajú, „vysnívaný dôchodok“ pre generáciu X neznamená luxusné dovolenky či jachty, ale skôr minimálnu finančnú stabilitu, ktorá pokryje meniace sa potreby starnúcej populácie.

Ďalšie dôležité správy

S vybavovaním penzie vám môže pomôcť niekto, kto už na dôchodku je, ale poradia vám aj vo vašej pobočke Sociálnej poisťovne. Ilustračné foto
Neprehliadnite

Zlatá éra slovenských penzií: Ľudia idú do dôchodku relatívne skoro a popritom stále pracujú