Podľa analýzy spoločnosti Finstat za posledné roky tvorili viac ako desatinu zo všetkých zlúčených firiem, pričom nástupnícke organizácie, ktoré ich dlhy prebrali, niekedy vykazujú daňový dlh aj vyše 10 miliónov eur. Takáto suma vzniká tak, že sa do jednej nástupníckej firmy zlúči viacero spoločností s dlhom. Nástupnícke organizácie s obrými dlhmi končia potom na adresách, ktoré sú známe aj z viacerých politických káuz.
V databáze Finstatu sa nachádza zhruba 14-tisíc firiem, ktoré od roku 2000 zanikli zlúčením. Najvyšší podiel zániku firmy zlúčením bol vlani v decembri. Zo 742 zrušených firiem to bolo celkom 503 firiem.
Prvý dôvod rozšírenia takejto cesty zatvárania firiem treba vidieť v zavedení daňových licencií. Podľa usmernenia daniarov, ktoré k licenciám vydali v prvom roku ich fungovania, povinný poplatok za fungovanie akejkoľvek firmy vo výške najmenej 480 eur nebolo treba platiť, ak sa ešte pred koncom roka zlúčila s inou firmou. Túto tému potvrdzuje aj fakt, že sa väčšinou zlučujú malé a neaktívne firmy. Takvazné „predpripravené“ firmy na rôzne projekty, ktoré sa ale nerealizovali. Aby ich majitelia za ne nemuseli platiť, zlúčili ich s inými svojimi aktívnymi spoločnosťami.
Chystaná novela
No zlučovali sa aj firmy s tržbami cez stovku miliónov eur. V ich prípade to ale zväčša súviselo s úpravami schémy podnikania nadnárodných gigantov, ktoré cez dcérske firmy pôsobia na Slovensku.
Ďalším dôvodom je zatvorenie firmy s daňovým dlhom. „Spoločnosti s vysokým dlhom nemôžu zaniknúť pokiaľ nie je tento dlh vyplatený, avšak je tu ešte možnosť zaniknutia zlúčením, pričom nástupnícka spoločnosť prevezme všetky práva a záväzky zlučovanej spoločnosti,“ vysvetľuje M. Ondrušeková.
Niektoré spoločnosti sa zrejme zlučovali aj kvôli avizovanej novele Obchodného zákonníka. Ministerstvo spravodlivosti jej prípravu ohlásilo vlani, v najbližších dňoch ju plánuje predložiť do pripomienkového konania. Novela má sťažiť špekulatívne zlučovanie firiem a bude zameraná proti bielym koňom.
Ako sa sprísnia pravidlá
Podľa pracovného návrhu novely Obchodného zákonníka, ktorú získal TREND, sa majú podmienky zlučovania firiem sprísniť. Podľa navrhovanej úpravy zanikajúca spoločnosť ani jej právny nástupca nesmie byť ku dňu účinnosti splynutia alebo zlúčenia v likvidácii alebo v konkurze. Hodnota vlastného imania nástupcu nemôže byť záporná. Zanikajúca spoločnosť bude mať povinnosť uložiť do zbierky listín správu audítora.
Spoločník nebude môcť previesť obchodný podiel na inú osobu alebo spoločnosť, ak napríklad nemá v obchodnom registri zapísané orgány. Prípadne sa voči nej vedie konkurz o je zrušení. Návrh zmluvy o splynutí alebo zlúčení spoločností musí zanikajúci subjekt predložiť správcovi dane najneskôr 60 dní pred dňom konania valného zhromaždenia, ktoré má o tom rozhodnúť.
Navrhovaná účinnosť novely je 1. október, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) ju chce predstaviť tento týždeň.