Každý má v práci aspoň jedného kolegu, ktorý má tak dobré výsledky, že mu prejde aj to, keď sa k ostatným správa neslušne. Veľmi často sa stáva, že stúpa po firemnom rebríku oveľa rýchlejšie než zvyšok tímu.
Títo kompetentní kreténi totiž plnia úlohy „na výbornú“ a neboja sa pri tom hodiť ostatným kolegom pod nohy nejaké to poleno. Často bývajú krutí, nevrlí a zlomyseľní a netreba si ich mýliť so zamestnancami, ktorí sú len otravní alebo si myslia, že zjedli všetku múdrosť sveta. Kompetentný kretén zhadzuje úspechy iných či sa povyšuje nad nových členov tímu, zdôrazňujú Financial Times.
Problémom týchto jednotlivcov je, že skôr či neskôr pravdepodobne narazia na strop. Keď v rámci firemnej hierarchie dosiahnu určitú úroveň, slabé vzťahy a zlá povesť ich zvyčajne dobehnú. Profesorka Linda Hillová, jedna z najväčších svetových odborníčok na vedenie, hovorí, že schopnosť dosahovať úspech osamote spolu s prehnanou ambicióznosťou môže zaslepiť ich zmýšľanie. Keďže samých seba nikdy nespochybňujú, empatia sa u nich nerozvíja dostatočne rýchlo a chýba im aj sebareflexia.
V určitom kariérnom bode navyše začnú vzťahy s rovesníkmi zohrávať oveľa významnejšiu rolu. Prezident Medzinárodného inštitútu pre rozvoj manažmentu Jean-François Manzoni hovorí, že vstup do výkonných štruktúr firmy je obvykle obdobím, keď sa naplno prejaví napätie. Kompetentní kreténi musia totiž vo väčšine prípadov opustiť samotársky spôsob práce a začať spolupracovať s kolegami, ktorých vedenie takisto povýšilo.
Jeden zamestnanec priemyselnej firmy spomína na kolegu z výkonného výboru, ktorý bol kandidátom na generálneho riaditeľa. Po hodnotení personálneho oddelenia sa ukázalo, že ostatných bežne šikanoval. „Nadriadení o tom dovtedy nevedeli. Po hodnotení ho automaticky vyradili z kandidátov,“ dodáva.
Dôvod bol jednoduchý. Správanie jednotlivcov zvyčajne ovplyvní fungovanie vedúcich tímov či spôsob, akým uvažujú o stratégii a spolupracujú s predstavenstvom.
Niektoré korporátne sektory si ale bezohľadnosť a sebectvo priam vyžadujú. Kompetentným kreténom sa mimoriadne darí najmä v bankovníctve, práve a obchodných spoločnostiach. Vo väčšine odvetví ale dosiahnu bod, keď ich už jednoducho nemožno povýšiť. Ľudia chcú spolupracovať najmä s kolegami, ktorých nielen rešpektujú, ale ich aj majú radi.