Koaliční lídri sa v pondelok 7. marca zídu v sídle kresťanských demokratov, aby na koaličnej rade prerokovali novelu Zákonníka práce aj reformu daňového a odvodového systému. Hovoriť by mali aj o šéfovi Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Františkovi Blanárikovi (nominant ĽS-HZDS) i o odmietavom postoji Obyčajných ľudí k plošnému spoplatneniu externého vysokoškolského štúdia.

Cieľom zmien v pracovnom kódexe je spružnenie trhu práce. Rokovania sociálnych partnerov o zmenách sa skončili tento týždeň, k dohode medzi zamestnávateľmi a odborármi však neprišlo. Predstavitelia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) opakovane hrozili možnosťou štrajkov a už od januára organizujú petíciu proti zmenám v Zákonníku práce, ktorá by mohla vyústiť až do vyhlásenia referenda.

Reformou daňového a odvodového systému sa už koaliční lídri zaoberali. V pondelok tak pôjde o ďalšie kolo rokovaní o zmenách, ktoré majú priniesť zásadné zjednodušenie systému. Jeho výsledkom by mohlo byť zníženie odvodového zaťaženia na Slovensku. Prvým krokom má byť zjednotenie výberu daní a odvodov, na ďalších fázach však ešte úplná zhoda nie je. Nápad zrušiť zdravotné odvody a preniesť ich do daní napríklad odmietla SaS, ktorá ako jednu zo svojich najväčších priorít presadzuje zavedenie tzv. odvodového bonusu.

V súvislosti s F. Blanárikom predseda Národnej rady SR a líder SaS Richard Sulík tento týždeň vyhlásil, že požiada osobitný parlamentný výbor na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), aby skonštatoval, či je F. Blanárik vo funkcii protizákonne, alebo nie.

Uviedol to v reakcii na článok denníka Sme, podľa ktorého SaS Blanárika drží vo funkcii aj napriek tomu, že v minulosti mal udávať vojenskej kontrarozviedke kamarátov.Ak výbor dospeje k názoru, že F. Blanárik je vo funkcii protizákonne, bude R. Sulík konať.  Podľa koaličnej dohody patrí post riaditeľa NBÚ práve SaS. Strana má pravidlo, že jej členom nemôže byť bývalý komunista. Na odvolanie šéfa NBÚ parlamentu stačí návrh vlády alebo 30 poslancov.

Koaličnú radu by mohla zamestnať aj otázka spoplatnenia externého vysokoškolského štúdia, ktoré plánuje vládny štvorlístok presadiť na marcovej schôdzi NR SR novelou vysokoškolského zákona. Proti plošnému spoplatneniu vystúpili traja koaliční poslanci z hnutia Obyčajní ľudia (OĽ), a ich líder, nezávislý poslanec Igor Matovič. Oznámili, že ho nepodporia a že majú vlastný návrh.

Pred zasadnutím koaličnej rady by mali OĽ rokovať so zástupcami ministerstva školstva a s poslancom za SaS Martinom Poliačikom. Matovič chce presvedčiť ministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS), že plošné spoplatnenie externistov nie je spravodlivé.Na marcovej schôdzi by sa mal objaviť aj vládny návrh zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Napriek tomu, že ho tento týždeň vláda schválila, pre KDH je to stále otvorená otázka. Okrem iného majú kresťanskí demokrati problém so znížením 20-percentnej hranice pre používanie jazyka menšín v úradnom styku na 15 percent.

Foto na titulke - Vlado Benko