Keď Lauren a Steven Keysovci získali svoje prvé plnohodnotné zamestnanie, zarábali oveľa menej než bežný Američan. Napriek tomu sa manželom za takmer desať rokov podarilo vybudovať portfólio v hodnote jedného milióna dolárov. Ich aktíva sa pritom skladajú z nehnuteľností, burzových investícií a hotovosti.
„Môj ročný nástupný plat bol vtedy 38-tisíc dolárov v hrubom,“ prezradil portálu Business Insider Steven, ktorý pracoval ako učiteľ fyziky na strednej škole. Jeho manželka Lauren v tom čase pôsobila na marketingovom oddelení jednej finančnej spoločnosti a zarábala ročne 36-tisíc dolárov. Ich príjmy rokmi rástli, no dokopy nikdy neprekročili hranicu 90-tisíc dolárov.
Keysovci sú vraj od prírody šporovliví. V období rokov 2013 až 2015 ušetrili vyše stotisíc dolárov. Absolútne si pritom nesledovali rozpočet ani výdavky. Navyše im ani nejak výrazne nestúpli príjmy, keďže Steven stále učil na strednej škole a Lauren prácu takisto nezmenila. Ich stratégia spočívala v tom, že sa naučili, ako držať tri hlavné výdavky na uzde.
Bývanie
„Žiť s inými ľuďmi je zväčša lacnejšie než žiť osamote,“ vysvetlil Steven. Manželia dlhé roky žili v jednoizbovom byte, čo im o polovicu skresalo nájom na osobu. Ďalším trikom je nájsť si bývanie na predmestí a takisto sa poobzerať po menších priestoroch. To má podľa Stevena priaznivý vplyv aj na „zbytočné rozhadzovanie peňazí“. „Čím menej vecí vlastníte, tým menej miesta potrebujete, a čím menšie miesto si pre život vyberiete, tým menšiu potrebu máte zapratať ho vecami,“ vysvetlil.
Doprava
Zníženie výdavkov na dopravu je druhou užitočnou stratégiou. Manželia majú už vyše desať rokov iba jedno auto, vďaka čomu ušetrili viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. „Nejde len o benzín. Pri dvoch autách musíte platiť ďalšiu poistku, údržbu, opravy či pneumatiky. Zníženie počtu áut v domácnosti vám ročne ušetrí desaťtisíce dolárov a ľudia si to ani neuvedomujú,“ prezradil Steven, ktorý do práce chodil na bicykli, aby Lauren mohla dochádzať autom. Ušetrené peniaze potom investovali, aby urýchlili rast portfólia.
Jedlo
„Naša stratégia je v tejto oblasti dosť jednoduchá: 90 a viac percent jedál si pripravujeme doma,“ prezradil Steven. Okrem toho je podľa neho dôležité vybrať si tie správne obchody. Manželia napríklad vôbec nechodia do populárneho reťazca Publix v blízkosti ich domu, ale nakupujú v supermarketoch Walmart, Costco, Aldi a Sam's Club, kde majú lepšie jednotkové ceny.
„Ak 500-gramová škatuľka cestovín stojí vo Walmarte jeden dolár a v Publixe dolár aj päťdesiat centov, ľudia nad tým mávnu rukou, pretože rozdiel je iba 50 centov. V skutočnosti ale ide o 50-percentný rozdiel v cene. Keď to premietnete na celý nákup, platíte za všetky výrobky o polovicu viac,“ vysvetlil Steven s tým, že tieto sumy sa časom nabaľujú.
Overená investičná stratégia
Od roku 2013 sa platy manželov zvýšili, no ich výdavky ostali rovnaké. Posledných desať rokov ročne míňali od 18- do 26-tisíc dolárov. Nemali s tým žiadny problém, pretože sa nikdy necítili ochudobnení. Ich investičná stratégia je rovnako jednoduchá ako ich sporenie – väčšinu peňazí investujú do indexových fondov s nízkymi nákladmi.
Lauren vďaka tomu mohla v roku 2018 odísť do predčasného dôchodku a Steven sa k nej o dva roky neskôr pridal. Voľný čas teraz trávia najmä cestovaním, pričom stihli navštíviť každý národný park v Spojených štátoch.
Aj keď už manželia nepracujú, stále majú zopár dodatočných zdrojov príjmu, aby si dokázali novonadobudnutý životný štýl udržať. Steven sporadicky vypomáha bývalému zamestnávateľovi a veľa času venuje rozvíjaniu vlastnej online platformy CramBetter, ktorú založil v roku 2023.
Lauren si nechala jedného klienta, ktorému pomáha spravovať sociálne siete, a okrem toho prevádzkuje spoločný blog o finančnej nezávislosti z názvom „Trip of a Lifestyle“. „Aj keď už veľa nepracujeme, stále nám ostáva veľa peňazí, ktoré putujú rovno do indexových fondov,“ dodal Steven.