Zatvoriť obchody počas všetkých oficiálnych sviatkov sa cez novelu Zákonníka práce opäť pokúšajú kresťanskí demokrati. Návrh počas rozpravy v parlamente presadzoval Július Brocka. Stal sa aj súčasťou spoločnej správy výborov, do ktorej ho KDH dostala s podporu opozičného Smeru-SD.

V súčasnosti zákon prikazuje obchodníkom zatvoriť prevádzky len štyri dni v roku – na Nový rok (1. januára) počas Veľkonočnej nedele, na Štedrý deň (24. decembra po 12. hodine ) a na prvý Sviatok vianočný (25. decembra). Po novom by obchody museli zostať zatvorené aj počas ďalších štátnych sviatkov či dní pracovného pokoja, ktorých Slovensko počas roka oslavuje pätnásť.

„Ide nám o ochranu žien – matiek, ktoré pracujú v obchode a nemajú voľné víkendy ani sviatky, aby trávili čas so svojimi rodinami,“ uviedol v rozprave J. Brocka. Podľa neho sú predavačky zneužívané a majú nevýhody oproti iným profesiám, pretože musia pracovať aj cez víkendy.

Návrh vyvolal búrku nesúhlasu poslancov z ostatných troch koaličných strán. Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) v rozprave uviedol, že rodinné výlety do nákupných centier za zábavou môžu byť pre rodiny užitočné a „utužujú vzťahy“. Poslanec Juraj Droba (SaS) zase upozornil na to, že po sviatkoch prídu obmedzenia na ďalšie dni, napríklad nedele. Súčasne  navrhol, aby si radšej predajcovia dobrovoľne vylepili na obchody nálepky so znením: sme kresťansky pozitívni a cez sviatky nepredávame. Potom podľa neho uvidia, či v konkurencii uspejú.

J. Droba upozornil na to, že o víkendové zmeny je bitka, pretože je za ne príplatok a ľudia ich využívajú na privyrobenie si. Časť poslancov SaS dokonca argumentovala tým, že vysokoškoláci z rodín s nízkymi príjmami nebudú schopní doštudovať, pretože si nebudú môcť privyrobiť na brigádach napríklad v hypermarketoch v čase, keď nie je škola. Hrozili aj rozmachom nákupnej turistiky do okolitých krajín v prípade povinného zatvorenia obchodov na Slovensku.

KDH na druhej starne upozorňovalo, že obmedzenia chrániace rodinný život predavačiek majú aj vo väčšine krajín vyspelej Európy. Poslanci si zaspomínali aj na časy, kedy boli obchody otvorené len do soboty 12. hodiny.

Spory o monopol gastrolístkov

V parlamente pokračovala aj ostrá polemika o návrhu zrušiť monopol gastrolístkov pri riešení povinnosti zamestnávateľov prispievať na stravu. Poslanec Igor Matovič (nezávislý) koncom minulého týždňa uviedol, že štyria poslanci – Obyčajní ľudia podporia novelu Zákonníka práce len ak sa do výslednej podoby dostanú ich štyri návrhy. Jedným z nich je aj možnosť vyplácať ľuďom vo firmách namiesto gastrolístkov hotovosť.

Návrh vyvolal ostré reakcie firiem, ktoré sa živia vydávaním straveniek. Poslanec im dnes odkázal, že sa vzdá mandátu, ak sa naplnia obavy a predpovede Asociácie emitentov stravovacích poukážok.

„Ak máte pravdu v tom, že tržby v reštauráciách klesnú o 209 miliónov eur, 15-tisíc ľudí bude prepustených a súčasne reštaurácie zvýšia ceny, tak dám svoju hlavu na klát,“ sľúbil I. Matovič emitentom gastrolístkov, ktorí prišli protestovať pred budovu parlamentu.

Ak by vraj došlo k takejto situácii, pred odchodom z parlamentu podá sprísňujúcu novelu zákona. „Aby sme zaviedli gastrolístky, ktoré sa budú dať používať iba v reštauráciách,“ dodal I. Matovič, ktorý je presvedčený, že sa nemýli a mandátu sa nebude musieť vzdať.

Firmy emitujúce stravné lístky tvrdia, že finančný príspevok namiesto gastrolístka povedie k negatívnym zmenám stravovacích návykov ľudí. Tí prestanú chodiť do reštaurácií a peniaze budú využívať nie na stravu, ale na iné výdavky domácností.

I. Matovič namieta, že ľudia sa nestravujú preto, že dostávajú gastrolístky, ale preto, lebo cítia hlad, a to sa po priatí novely nezmení. Emitentov stravných poukážok zároveň označil za zákonných výpalníkov.

Spriahanie sa s SNS

Poslanec súčasne tvrdí, že zachovanie gastrolístkov presadzuje aj opozičná SNS. Jej predstavitelia údajne ponúkli koalícii obchod pri hlasovaní o Zákonníku práce – podporia akékoľvek zmeny, ak sa podarí utopiť gatrolístkovú zmenu.

Koalícia si má podľa I. Matoviča rozmyslieť, či pristúpi na takúto špinavú hru alebo bude fungovať tak, ako bolo dohodnuté. „Nahradenie gastrolístkov peniazmi má podporu celej koalície,“ dodal I. Matovič a pripomenul, že národniari už viackrát podržali koalíciu v situáciách, keď nebolo isté, či budú mať vládne strany dosť hlasov.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj na to reagoval vyjadrením, že Matovičovi sa zrejme niečo prisnilo alebo sa viac nadýchal prchavej látky, keď umýval okná.

Ilustračné foto na titulke - Andrej Balco