Kalifornia zvýšila minimálnu mzdu pracovníkov prevádzok rýchleho občerstvenia o štyri doláre na 20 dolárov. Americkým štátom sa tak znovu začali šíriť obavy, že ľudí nahradia stroje. Najväčšou hrozbou sa zatiaľ zdajú byť samoobslužné objednávacie kiosky, píše CNN.
Podľa viacerých odborníkov je vysoko pravdepodobné, že sa niektoré podniky pokúsia technológiou vykompenzovať vyššie náklady na pracovnú silu. Realita je však taká, že automatizácia v odvetví služieb je už dávno v plnom prúde. Stroje začali do reštaurácií prenikať dokonca aj v štátoch, kde k zvýšeniu minimálnej mzdy nedošlo.
Vyskúšajú čokoľvek
Samoobslužné objednávacie kiosky sú vo veľkých reťazcoch rýchleho občerstvenia pomerne bežné. Spoločnosť Shake Shack ich chcela mať do konca roka 2023 vo všetkých prevádzkach, keďže zistila, že ľudia si zvyknú objednávať oveľa viac jedla, keď ho nemusia diktovať obsluhe z mäsa a kostí.
Zvýšenie minimálnej mzdy zrejme poslúži ako akcelerátor zavádzania nových technológií. Marbue Brown z poradenskej firmy The Customer Obsession Advantage očakáva, že kalifornské reštaurácie začnú v dôsledku vyšších miezd prehodnocovať všetky možnosti, ako udržať ceny produktov pod kontrolou.
„Ak je automatizácia jednou z nich a dokážu ju využiť efektívne, určite tak urobia,“ dodal. Výsledkom by podľa neho mohlo byť akési hybridné pracovné prostredie, kde si zákazníci budú môcť jedlo objednať nielen u obsluhy, ale aj prostredníctvom kioskov.
Čas na zmenu
Prezident a výkonný riaditeľ Kalifornskej reštauračnej asociácie Jot Condie si je vedomý toho, že niektorí prevádzkovatelia reštaurácií nemajú po zvýšení mzdy viac v pláne expandovať, pričom časť z nich bola nútená prevádzky úplne zatvoriť. „Odteraz bude hlavným hnacím motorom rýchlejšieho tempa využívania technológií aj nutnosť, nielen preferencie zákazníkov,“ podotkol.
Franšízant Harsh Ghai, ktorý vlastní 180 prevádzok Burger Kingu, Taco Bellu a Popeyes, považuje automatizáciu za súčasť odvetvia. Zmeny sú podľa neho nevyhnutné, keďže vyššia mzda výrazne zvýšila náklady na pracovnú silu. „Zamestnancom vyplatíme 15. apríla dokopy o 25 percent viac peňazí než mesiac predtým,“ posťažoval sa.
Ghai si je vedomý, že niektorí ľudia prídu o prácu, no inej cesty niet. „Ak budeme chcieť udržať súčasné ceny jedál a absorbujeme vyššie náklady na pracovnú silu, ani jedna naša prevádzka nebude zisková,“ dodal. Zvyšovanie cien neprichádza do úvahy, keďže by prišiel o zákazníkov. Tí sa už nie raz išli posťažovať médiám, že za obľúbené hamburgre musia pre nárast inflácie platiť viac. Podľa Ghaia nie je vylúčené, že bude mať prijímanie objednávok cez drive-thru v budúcnosti na starosti umelá inteligencia.