Drahšie potraviny v kombinácii s vyššími cenami energií zaraďujú do skupiny ohrozených čoraz viac ľudí. Mnohí sú často vystavovaní otázke, na čo odložiť posledné peniaze. Budú to lieky, strava či účty za energie?
Niektorí už viac šetriť nevedia
Heat or eat, teda kúriť alebo jesť? Toto je pojem, s ktorým sa podľa ekonómov budeme stretávať čoraz častejšie.
Pred otázkou, či minúť peniaze na stravu alebo kúrenie, budú stáť najmä nízkopríjmové domácnosti. Na tému upozornila TV Markíza, ktorá oslovila ľudí, ktorých sa spomínaný problém bezprostredne dotýka.
„Už viac, ako šetríme teraz, neviem. Neviem si s tým rady. A každý mesiac dostávame dôchodok ten istý,“ povedala v reportáži Jana Gašpárová, ktorá priznala, že do domácnosti kúpili aj nový spotrebič. Zaobstarali si sporák na drevo, aby ušetrili plyn.
Energetická chudoba na Slovensku
O obavách Slovákov hovorila aj analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Energie totiž našincom z rodinných rozpočtov berú vyše 9 percent. To je podľa Sadovskej najvyšší podiel v rámci celej Európskej únie.
„Keď sa pozrieme na priemer celej európskej únie, ten je na úrovni 4,3 percenta,“ vyjadrila sa analytička.
Tá zároveň upozornila na počet ľudí, ktorí spadajú do skupiny energetickej chudoby. Ide totiž o niekoľko stoviek tisíc obyvateľov Slovenska. Najviac ohrození sú osamelí seniori, domácnosti s jedným rodičom či viacpočetné rodiny.
„Energeticky chudobnými sa môžeme stať napríklad aj vtedy, ak výdavky na bývanie presahujú 40 percent z našich príjmov každý mesiac. Ale aj vtedy, ak máme pravidelne problém s platením účtov za energie alebo bývanie,“ uzavrela analytička pre TV Markíza.
V dôsledku energetickej krízy sa tak môže pred otázkou „heat or eat“ ocitnúť nemalá skupina Slovákov.