Výživová expertka Mičiko Tomioka vyrastala v japonskom meste Nara obklopená krásnou prírodou, tradíciami a chutným jedlom. Keď sa ako dospelá presťahovala do Spojených štátov, jej jedálniček začal pozostávať z čoraz viac ultraspracovaných potravín. Netrvalo dlho a jej nezdravá strava sa negatívne podpísala na jej zdraví. V rámci práce sa preto rozhodla zamerať na japonský spôsob stravovania.
Pre portál CNBC vybrala osem potravín, ktoré v jej kuchyni nesmú chýbať a dopraje si ich každý deň:
Matcha
Zelený čaj obsahuje vitamíny C a B, vlákninu a bielkoviny, ako aj protizápalové polyfenoly, ktoré chránia pred vznikom chorôb. Okrem toho obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi spôsobujúcimi oxidačné poškodenie bunkových membrán.
Fermentované potraviny
Tradičnou zložkou japonskej stravy sú fermentovaná sójová pasta miso, fermentované sójové bôby natto či fermentovaná zelenina nukazuke. Fermentované potraviny sú plné probiotík, ktoré pomáhajú pri trávení a vstrebávaní živín. Navyše môžu znižovať riziko rozvoja chronických ochorení.
Morské riasy
Morské riasy pridávajú Japonci do šalátov, polievok či sushi. Táto chutná a udržateľná základná potravina nemá veľa kalórií a je skvelým zdrojom vlákniny. Obsahuje aj rôzne esenciálne minerály a vitamíny vrátane jódu, železa, draslíka, horčíka, vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselín.
Strukoviny
Sójové bôby sú chutná a cenovo dostupná základná potravina bohatá na vlákninu, vitamíny skupiny B, draslík a polyfenoly, akým je aj izoflavón. Červené fazule sú bohaté na polyfenoly, vlákninu, draslík, bielkoviny a vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku zápalov v tele.
Tofu
Tofu je skvelým zdrojom bielkovín porovnateľným s mäsom. Jeho ďalšou výhodou je, že neobsahuje žiadny cholesterol. „Má veľa použití. Na mojom nákupnom zozname nemôže nikdy chýbať, pretože ho môžem použiť v mnohých rôznych druhoch jedál,“ vysvetlila Tomioka. Tofu si dáva namiesto mäsa do hamburgerov, plní ním knedličky či ho pridáva do šalátov, polievok a dokonca aj dressingov.
Sezam
Na sezamové semienka a pastu z nich nedá expertka dopustiť. Sú totiž skvelým zdrojom vitamínov skupiny B a E, bielkovín, vlákniny, horčíka, vápnika a fytosterolov, ktoré pomáhajú riadiť hladinu cholesterolu v krvi.
Shiitake huby
Shiitake sú plné bielkovín a vitamínov D a B. Obsahujú takisto aj polysacharid lentinan, ktorý pomáha bojovať proti zápalom.
Zázvor
Nielen v Japonsku, ale po celom svete má zázvor povesť liečivej potraviny. Pomáha posilňovať imunitu a metabolizmus. Tomioka ho používa na upokojenie podráždeného žalúdka a zmiernenie nachladnutia. Zázvor navyše zlepšuje chuť jedál a predlžuje ich trvanlivosť.