Problém rozvíjajúcich sa krajín
Je potrebné, aby sa vyvinuli energie, ktorú budú ekonomicky efektívne aj ekologicky udržateľné, čo zjavne fosílne palivá nie sú. Ale nemôžeme to robiť tak, že budeme rozvíjajúcim sa krajinám zakazovať fosílne palivá, pretože potom vznikne začarovaný kruh. Potom totižto nedosiahnu dostatočný ekonomický rast, aby sa vymanili z chudoby, čo je pre nich neakceptovateľné.
Nanucovanie uhlíkovej neutrality zo strany bohatých krajín, ktoré aj vďaka využívaniu fosílnych palív rýchlo rástli a stali sa bohatými, rozvíjajúcim sa krajinám je neetické ale aj nereálne. Ony aj keď formálne s tým budú súhlasiť, v skutočnosti to robiť nebudú.
Globálny výskum verejnej mienky z roku 2014 ukázal, že spomedzi štrnástich priorít verejnej politiky najchudobnejších krajín sú opatrenia na zmeny klímy na poslednom mieste. Čiže takýto krok by nemal ani demokratickú legitimitu.
Ako zvýšiť motiváciu
Nedá sa to urobiť nanútením zhora, ale treba to urobiť tak, aby boli ľudia ekonomicky motivovaní prejsť k čistej energii. Pokiaľ zaťažíte zdôvodnenou vyššou daňou fosílne palivá a zároveň veda a výskum prinesie lacnejšie a ekologicky úsporné palivá, tak máte vyhraté. Pretože bez toho, aby ste niekomu niečo nútili, tak ekonomické subjekty ale aj verejný sektor prejdú k tomu, čo bude lacnejšie a efektívnejšie.
Ekologické dane
V rokoch 1973 a 1979 boli dve veľké ropné krízy. My sme vtedy boli v socializme, ale v celom západnom svete to bol obrovský šok. Na jednej strane bolo zlé, pretože to prinieslo recesiu a zníženie dočasnej životnej úrovne. Na druhej strane to ale výrazným spôsobom motivovalo nové technológie napríklad úsporné motory v autách.
Cena je dôležitá. Preto hovorím, že nie som ani proti zavádzaniu alebo zvyšovaniu ekologických daní, pretože v cene by mali byť obsiahnuté všetky náklady, aj negatívne externality. V súčasnosti zjavne ale obsiahnuté v cene fosílnych palív nie sú, keďže vyvolávajú problémy, ktorých dôsledky nemusíme vedieť vyriešiť.
Situácia sa môže riešiť zavedením ekologických daní, ale je veľmi dôležité, aby výnos z týchto daní bol využitý práve na najrealistickejšie a najefektívnejšie riešenia tohto problému. Aby tieto dane mohli byť čo najnižšie z hľadiska dosiahnutia výsledku. Zároveň by malo byť veľmi dbané na to, aby dôsledky zdaňovania boli rozložené proporcionálne a spravodlivo.
Ivan Mikloš Zdroj: Maňo Štrauch
Trhové riešenie
Navrhujem trhové riešenie, ale zároveň nehovorím, že to vyrieši sám trh. Hovorím, že je veľmi dôležité, aby toto trhové riešenie bolo podporené politikou vlády. Pretože vláda musí rozhodnúť, že dá viac zdrojov na vedu a výskum.
Udržateľný model
Doterajší model ekonomického rastu je dlhodobo neudržateľný. Potrebujeme iný model rastu, ale k inému modelu rastu musí prispieť aj väčšia miera zásahov a iná miera zdanenia. Nie som zástancom myšlienky, že teraz treba zvýšiť mieru prerozdeľovania a zdanenia. Skôr treba zmeniť váhu - čiže zvýšiť váhu napríklad environmentálnych daní a znížiť váhu daní, ktoré obmedzujú konkurenciu a ekonomický rast - priamych daní, špeciálne zdanenia práce, a predovšetkým odbúrať bariéry vo voľnom obchode.
Napríklad vo vzťahu k chudobným krajinám je pokrytecké a nereálne tlačiť ich do obmedzovania spotreby fosílnych palív, čím sa znižuje ich ekonomický rast, keď im zároveň obmedzujeme prístup na naše trhy. Napríklad spoločná poľnohospodárska politika a netarifné obchodné obmedzenia bránia chudobnejším krajinám konkurovať čo sa týka potravín a poľnohospodárskych výrobkov vyspelejším krajinám. To znižuje ich schopnosť svoj rast pretaviť do ekologicky úspornejšieho modelu ekonomického rastu.
Nereálne ciele
Doterajší prístup nemôže byť efektívny a funkčný, a napriek tomu pokračujeme týmto smerom. Pod tlakom toho, že ľudia začali vnímať situáciu citlivejšie si len dávame stále nereálnejšie ciele.
Mladí ľudia
Považujem za pozitívne, že mladí ľudia sa aktivizujú, pretože je to najmä o budúcich generáciách. S tým nemám problém, naopak som rád. Z čoho ale mám obavy je, aby sa neobrátili proti tomu, čo môže situácii pomôcť. Napríklad proti trhu alebo proti ekonomickému rastu. Alebo, aby nezačali veriť v donucovaciu politiku a preregulovanosť. Lebo to nepomôže.
Adaptačná schopnosť ľudstva
Stále verím v adaptačné schopnosti ľudstva. Je ale dôležité, aby diskusia o probléme bola zmysluplnejšia a reálnejšia z hľadiska hľadania efektívneho riešenia.
Riešenia problému
Po prvé by som určite neobmedzoval spoločný obchod. Pretože slobodný obchod môže byť zdrojom vysokého ekonomického rastu, vyššieho ako máme dnes. Vyšší ekonomický rast nám prinesie viac zdrojov, ktoré sme napríklad schopní dať na vedu a výskum.
Po druhé, čo sa týka daní, preniesol by som váhu viac tie ekologické, avšak nezvyšoval celkové daňové zaťaženie. Je to aj o štrukturálnych reformách s cieľom zvýšiť efektívnosť vynakladania verejných zdrojov. Aby sme nemuseli zvyšovať celkovú mieru zdanenia, ale aby sme väčšiu časť peňazí mohli dať na skutočné riešenia. Nielen na vedu a výskum v oblasti hľadania efektívnych ekonomicky efektívnych udržateľných zdrojov energie ale napríklad aj výskum z hľadiska toho, ako znížiť rýchlosť otepľovania.
Udržateľný model
Model rastu budúcnosti by mal byť nielen finančne a ekologicky, ale aj sociálne udržateľný v tom zmysle, že náklady a výnosy zmien a jeho fungovanie by boli vnímané ako spravodlivé. Oni nikdy nebudú všetkými vnímané ako totálne spravodlivé, ale aby aspoň narastala miera vnímania ako spravodlivých.
Opatrný optimizmus
Verím, že sa problém podarí zvládnuť aj tentokrát, aj keď mám pocit, že teraz je to naozaj vážnejšie ako kedykoľvek predtým.