Z hľadiska akceptácie a pozitívneho pohľadu na migrantov patrí Island na prvé miesto nielen v rámci Európy, ale aj v rámci celého sveta, tvrdí prieskum Gallup. Na druhom mieste sa nachádza Nový Zéland. Obe krajiny spája geografická izolovanosť, je preto pravdepodobné, že nového človeka, hoci nie z vlastných radov, vnímajú viac ako potenciálne nový prínos než ako potenciálne novú hrozbu.
K rovnakým záverom prišli aj výskumníci z tamojšej univerzity, keď okolo 60 percent opýtaných uviedlo, že prisťahovalci majú na islandskú spoločnosť pozitívny vplyv. Okolo 36 percent respondentov si tiež myslí, že krajine by prospelo viac ďalších zahraničných migrantov.
Len v rámci prvých deviatich mesiacov tohto roka prišlo na Island zatiaľ okolo 6 600 zahraničných osôb. Ide o rekordné číslo, podotýka portál The Reykjavik Grapevine. Väčšina z prisťahovalcov na Islande je poľskej národnosti, veľké zastúpenie tu majú aj obyvatelia Litvy či Filipín.
Treba ich učiť islandčinu
Halldór Benjamín Þorbergsson, generálny riaditeľ organizácie Samtök atvinnulífsins – Business Iceland, ktorá združuje islandské firmy a pomáha im v oblasti kolektívnych zmlúv, miezd či pracovných podmienok, zastáva názor, že zahraniční pracovníci sú nevyhnutnou súčasťou islandskej ekonomiky a hospodárstva.
Jeho organizácia podľa portálu Iceland Review predpokladá, že do roku 2040 bude približne 20 percent Islandu pozostávať z migrantov. Aby mohli islandská ekonomika a HDP rásť, európsky ostrov potrebuje čoraz viac pracujúcich ľudí.
Podľa H. B. Þorbergssona je však dôležité, aby sa prisťahovalci od obyvateľstva neizolovali. Tomu má zabrániť napríklad aj ich výuka islandčiny.
„Musíme sa snažiť priniesť do krajiny viac ľudí na prácu. Zároveň sa musíme uistiť, aby mali ľudia pocit, že sú tu žiaduci na prácu a že tu robia niečo dôležité. To je dôvod, prečo je pre nás veľmi dôležité, aby sme tu ubytovali zahraničných pracovníkov a pomohli im včleniť sa do islandskej komunity,“ dodáva.
Staroba
Rovnaký názor zastáva aj Þorsteinn Víglundsson, bývalý CEO organizácie a islandský minister sociálnych vecí, ktorý zároveň zhrnul aj pár faktorov, ktoré vplývajú na nedostatok pracovnej sily. Predpovede na rok 2018 tvrdia, že bude potrebné nájsť 2 500 až 4-tisíc ľudí.
Jedným z najväčších faktorov je cestovný ruch, ktorý sa na ostrove rýchlo rozvíja. Na Islande jednoducho nie je dostatok miestnych ľudí, ktorí by vyplnili všetky pracovné pozície v turistickom sektore. Odhaduje sa, že len táto sféra si bude vyžadovať tisíce zahraničných pracovníkov, aby sa dopyt vyrovnal.
Pozitívna prisťahovalecká ekonomika vyplýva aj z potreby vyplniť prázdne pracovné pozície po Islanďanoch, ktorí odchádzajú do dôchodku. Islandská populácia výrazne starne. V súčasnosti je približne 10 percent Islanďanov starších ako 70 rokov, do roku 2050 má ísť o 20 percent. Rovnako poukázal aj na zvýšený počet zdravotne postihnutých ľudí v krajine.
Þ. Víglundsson vo svojom dlhom statuse na Facebooku tiež obhajuje rozpor medzi nákladmi na prijatie utečenca a jeho ekonomickým prínosom. Odporcov, ktorí tvrdia, že utečenci neprispievajú k zachovaniu sociálneho systému a k lepšej ekonomike krajiny, obviňuje z predsudkov.