Podľa inšpektorátu bude skontrolovaných asi 1 500 podnikateľských subjektov. Kontrolovať sa bude v spolupráci s lokálnymi úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny od pondelka 23. novembra. 

Akcia bude prebiehať súbežne na celom území Slovenska. „Cieľom celoslovenskej kontrolnej aktivity je zvýšenie účinnosti kontroly nelegálneho zamestnávania a nelegálnej práce. Skontrolovaných bude asi 1 500 podnikateľských subjektov, a to najmä pohostinstvá, jedálne a reštaurácie, maloobchod. Kontrolovanou skupinou zamestnancov budú najmä prevádzkoví zamestnanci v službách a obchode,“ upresnil priebeh akcie generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Tvrdé tresty

Zamestnávatelia pritom pomerne riskujú. Pri zistení porušenia zákazu o nelegálnom zamestnávaní im hrozí pokuta od 2000 eur, a to až do 200 000 eur. Pokiaľ sa ale bude jednať o minimálne dvoch zamestnancov, bude výška pokuty aspoň 5 000 eur.

Generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce Andrej Gmitter ďalej zdôrazňuje: „Okrem pokuty hrozí za nelegálne zamestnávanie aj zápis do centrálneho verejne prístupného registra na obdobie piatich rokov, pričom sa zamestnávateľ nemôže v rámci tohto obdobia uchádzať o zákazky hradené z verejných zdrojov, ale aj o čerpanie prostriedkov z eurofondov, štátnych dotácií a iných príspevkov od štátu.“

Takýmto zamestnávateľom samozrejme po celú dobu zápisu nebude vydané potvrdenie o tom, že neporušujú nariadenia o nelegálnom zamestnávaní.

Pokiaľ sa situácia u zamestnávateľa bude dokonca opakovať, bude inšpektorát pristupovať až k podaniu žiadosti na živnostenský úrad o odobratie živnostenského oprávnenia. Pokiaľ by sa zamestnanec domnieval, že nepracuje legálne, môže podať podnet na ľubovoľný inšpektorát práce alebo ÚPSVAR, kde bude situácia preverená.