Obyvatelia gréckeho ostrova Ikaria „zabúdajú zomierať“. Tvrdí to expert na dlhovekosť Dan Buettner, ktorý je autorom konceptu Modrých zón. Ide o oblasti, kde sa ľudia dožívajú nezvyčajne vysokého veku.
V roku 2009 grécki lekári a vedci zistili, že 13 percent Ikarijčanov malo 80 a viac rokov – v porovnaní s približne 1,5 percentom svetovej populácie. Obyvatelia ostrova mali navyše desaťnásobne väčšiu šancu dožiť sa stovky než Američania.
Portál CNBC vybral 12 potravín, ktoré sú stálicami ikarijskej kuchyne a prispievajú k dlhému životu:
Fazuľa a strukoviny
Tieto ingrediencie patria ku kľúčovým zložkám ikarijskej stravy. Ich konzumácia preukázateľne napomáha k dlhovekosti. Navyše ide o skvelú náhradu mäsa. Odborníci odporúčajú najmä cícer, šošovicu, žltý hrach, bôb či fazuľu maslovú.
Cesnak
Ikarijčania na túto aromatickú potravinu nedajú dopustiť. Jedným z overených receptov 91-ročného obyvateľa Yiorgosa Stenosa na posilnenie imunity je šalviový čaj s cesnakom, zázvorom a medom, ktorý pije vždy, keď sa von začne ochladzovať alebo cíti, že naňho „niečo lezie“. Cesnak obsahuje alicín, ktorý upravuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi a pôsobí proti voľným radikálom v tele.
Obilniny
Celozrnné obilniny sú neoddeliteľnou súčasťou ikarijskej stravy. Obyvatelia majú najradšej bulgur, farro a celozrnné či bezlepkové cestoviny s vysokým obsahom bielkovín vyrobené zo strukovín.
Bylinky
Obyvatelia Ikarie si pestujú mnohé čerstvé bylinky doma a pri varení nimi nešetria. Väčšina rodín má kuchynské skrinky plné sušených liečivých bylín, na účinky ktorých sa už po stáročia spoliehajú celé generácie ostrovanov. Medzi ich najobľúbenejšie rastliny patria bobkový list, oregano, rasca a mäta.
Orechy
Orechy sú dôležitou zložkou mnohých receptov. Ikarijčania využívajú najmä mandle, pistácie, sezam, tahini a vlašské orechy, ktoré telo zásobia zdravými tukmi s obsahom nenasýtených mastných kyselín, potrebnými minerálmi a vitamínmi.
Olivy
Olivy sú od pradávnych čias základom gréckej kuchyne. Obyvatelia Ikarie ich tradične jedia samostatne alebo ich pridávajú do šalátov. Olivy pomáhajú udržiavať zdravie srdca i čriev a môžu znižovať riziko vzniku cukrovky a rakoviny.
Olivový olej
Olivový olej je kľúčovým prvkom stredomorského stravovania a v špajze nesmie chýbať žiadnemu Ikarijčanovi. Práve jemu vedci pripisujú mnohé pozitívne účinky, pokiaľ ide o vplyv stredomorskej stravy na zdravie človeka. Extra panenský olivový olej je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu a znižujú riziko srdcových ochorení.
Morská soľ
Obyvatelia Ikarie namiesto kuchynskej používajú morskú soľ, ktorá sa po stáročia hromadí v malých prírodných nádržiach pozdĺž skalnatého pobrežia ostrova. Chutí podľa nich oveľa lepšie.
Med
Každodenná konzumácia medu je jedným z tajomstiev dlhého života ostrovanov. Okrem antibakteriálnych vlastností je tento včelí produkt bohatý na antioxidanty vrátane flavonoidov. Na rozdiel od bieleho cukru či umelých sladidiel pomáha telu regulovať hladinu cukru v krvi. Mnohí obyvatelia ostrova pred raňajkami denne konzumujú lyžičku medu.
Sušené ovocie
Sušené figy a hrozienka často nechýbajú v žiadnych šalátoch a ryžových pokrmoch. Obyvatelia ich majú v obľube najmä preto, že sú skvelým zdrojom vlákniny.
Jogurt
Jogurt je fermentovaná potravina, ktorá sa v stredomorskej strave využíva po tisícročia. Tradičný jogurt sa na Ikarii vyrába z kozieho mlieka, má lahodnú nakyslastú chuť a krémovú konzistenciu. Komu jogurt z kozieho mlieka nechutí, môže vyskúšať grécky jogurt, ktorý je takisto bohatý na probiotiká.
Feta a podobné syry
Takmer všetky syry, ktoré Ikarijčania vyrábajú a jedávajú, sú vyrobené z kozieho alebo ovčieho mlieka. Mnohé z nich sú navyše prirodzene fermentované.