Ľudia zaradení ku generácii Z si finančný úspech predstavujú ako čisté imanie vo výške 9 469 847 dolárov. Je to takmer dvojnásobok odhadu generácie X, ktorá si ho stanovila na hodnote 5 295 072 dolárov.
Čoraz vzdialenejší pocit finančného komfortu poukazuje na prehlbujúce sa problémy s infláciou, nerovnomerným rozdelením bohatstva a neistým trhom s nehnuteľnosťami. Mladí ľudia dnes vidia svet plný ekonomických výziev a veria, že na zvládnutie dlhodobých výkyvov budú potrebovať podstatne viac finančných prostriedkov ako ich rodičia.
Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu
Podľa prieskumu finančnej spoločnosti Empower, ktorý zahŕňal viac ako 2 200 Američanov, generácia Z očakáva, že na dosiahnutie finančného úspechu potrebuje čisté imanie takmer 9,5 milióna dolárov. Riaditeľka komunikácie v Empower Rebecca Rickertová to vysvetľuje slovami: „Mladšie generácie si robia prepočty, sú presvedčené, že na dosiahnutie budúcej finančnej stability budú potrebovať viac peňazí“.
Koniec istôt na dôchodok. Mladí zdedia viac práce a menej peňazí
Podobne aj ďalšie generácie si stanovujú rôzne ciele: mileniáli odhadujú potrebné imanie na 5 638 205 dolárov, zatiaľ čo boomeri si vystačia s 1 049 172 dolármi. Priemerný ideálny ročný príjem vykazuje podobné rozdiely – generácia Z považuje za úspech plat 587 797 dolárov, mileniáli 180 865 dolárov, generácia X 212 321 dolárov a boomeri 99 874 dolárov.
Ako najmladšia pracujúca generácia, ktorá často čelí nižším platom než ich starší kolegovia, je pochopiteľné, že generácia Z pociťuje finančnú neistotu. Táto úzkosť je zakorenená aj v skúsenostiach z ich detstva. „Generácia Z vyrástla v dobe zásadných ekonomických otrasov – od pandémie, cez najvyššiu infláciu za posledné desaťročia, až po rastúci dlh zo študentských pôžičiek a zložitý trh s nehnuteľnosťami,“ dodáva R. Rickertová podľa Fortune.