Američania zažívajú krízu v oblasti duševného zdravia. V prieskume Americkej psychiatrickej asociácie z roku 2022 až 79 percent dospelých uviedlo, že z tohto hľadiska čelia Spojené štáty stavu núdze. Podľa Gallupu sa podiel Američanov s depresiou zvýšil z približne 20 percent v roku 2015 na takmer 30 percent v roku 2023, informuje Business Insider.
V roku 2022 vyhľadalo odbornú pomoc v súvislosti so zhoršeným duševným stavom 56 miliónov obyvateľov. Ešte pred dvadsiatimi rokmi to bolo iba 27 miliónov. Až polovica amerických lekárov v prieskume CVS Health/Harris Poll z roku 2023 uviedla, že sa duševné zdravie ich pacientov zhoršuje.
Tieto trendy majú vplyv aj na pracovisko. Zlé duševné zdravie znižuje účasť na trhu práce, pracovnú angažovanosť a výkon, čo americkú ekonomiku ročne pripraví o zhruba 50 miliárd dolárov. Aj firmy samotné si všimli, že sa psychický stav zamestnancov zhoršuje.
Z kaluže do blata
Nedávny prieskum konzultačnej spoločnosti Mercer odhalil obrovský nárast dopytu po starostlivosti v oblasti duševného zdravia zo strany zamestnancov. S cieľom zlepšiť situáciu zaviedlo 94 percent firiem s vyše 500 zamestnancami rôzne benefity vrátane terapií či školení.
Je tu však jeden problém. Zatiaľ čo destigmatizácia duševných chorôb je podľa odborníkov dôležitá, prílišné kladenie dôrazu na duševné zdravie nemusí nutne priniesť pozitívne výsledky. V skutočnosti môže hovorenie o psychologických ťažkostiach problémy na pracovisku ešte viac zhoršovať.
V priebehu rokov sa negatívne emocionálne zážitky kedysi považované za normálnu súčasť života začali čoraz viac vnímať ako známky psychologických porúch. Trauma pôvodne opisovala ťažký psychologický stres spôsobený život ohrozujúcimi situáciami. V súčasnosti zahŕňa aj stres spôsobený menej závažnými nepriaznivými udalosťami, akými sú stretávanie sa s urážkami na internete či násilím zobrazovaným v médiách.
Niektorí psychológovia veria, že zvyšovanie povedomia o problémoch duševného zdravia problém skutočne zhoršilo. Povzbudilo totiž verejnosť, aby sa fixovala najmä na negatívne psychologické zážitky a interpretovala normálne úrovne emocionálneho nepohodlia ako abnormálne. Táto nesprávna interpretácia môže podľa odborníkov viesť k tomu, že ľudia začnú myslieť a správať sa, akoby skutočne trpeli duševnou poruchou, čo v konečnom dôsledku zvyšuje riziko jej rozvoja.
Hovorenie o psychickom zdraví môže na pracovisku negatívne ovplyvniť aj kariérny rast zamestnanca. Zdieľaním osobných zdravotných informácií s kolegami a nadriadenými sa vystavuje riziku diskriminácie v dôsledku naštrbeného vnímania kompetencie. Experti zistili, že keď manažéri až príliš hovoria o svojich psychologických ťažkostiach, podriadení ich začnú vidieť v inom svetle.
Prekvapivé riešenie
Pri vytváraní pohody na pracovisku je najdôležitejšie, aby zamestnanci považovali svoju prácu za zmysluplnú. Čím viac ich bude napĺňať, tým menšie u nich vznikne riziko rozvoja depresie, úzkosti, závislosti a samovraždy. Zamestnávatelia by sa preto okrem sprostredkovania starostlivosti v oblasti duševného zdravia mali zároveň snažiť vytvárať na pracovisku pozitívnu firemnú kultúru, ktorá podporuje zmysluplnú prácu.