Hodnotenie pomocou „nútenej distribúcie“ je kontroverzný systém posudzovania zamestnancov na základe výkonu a ich následné prideľovanie do výkonnostnej skupiny, pri ktorom často dochádza k tomu, že členovia najslabšej skupiny dostanú výpoveď. Aj napriek tomu má podľa jedného z partnerov v právnickej firme Sunder Legal Alykhana Sunderjiho svoje výhody. Sám jej vďačí za veľa.

Počas svojho deväťročného pôsobenia v Amazone bol aj on predmetom hodnotenia. Firma mu v rámci neho odporučila, aby bol pri práci s kolegami trpezlivejší a naučil sa písať stručnejšie. „Dodnes na tie lekcie spomínam. Ak mám byť úprimný, mám pocit, že som dnes vďaka spätnej väzbe, ktorú som počas deviatich rokov dostával, oveľa lepším právnikom,“ pochválil sa portálu CNBC Sunderji.

Najslabší z kola von

Nútenú distribúciu v 80. rokoch 20. storočia spopularizoval výkonný riaditeľ Jack Welch počas pôsobenia v spoločnosti General Electrics. Zamestnanci na vedúcich pozíciách podľa tohto hodnotenia patrili do jednej z kategórií označených písmenami „A“, „B“ alebo „C“, pričom členom tej poslednej hrozil „vyhadzov“.

Proces hodnotenia funguje na princípe spolupráce, kde niekoľko manažérov hodnotí výkon toho istého zamestnanca, čo pomáha eliminovať akékoľvek zaujaté názory, dodal Sunderji. Zamestnanci Amazonu vždy vedeli, v akej kategórii sa nachádzajú, no manažéri neprezrádzali žiadne ďalšie podrobnosti.

Metóda sa od čias Jacka Welcha zdokonalila a technologické spoločnosti sa ňou dokonca inšpirovali pri tvorení vlastných systémov hodnotenia. Google v decembri 2022 predstavil nový systém posudzovania výkonu, ktorý ale viedol k tomu, že sa väčšina zamestnancov ocitla v najnižšie hodnotených skupinách. Jeho materská spoločnosť Alphabet v januári 2023 prepustila až 12-tisíc zamestnancov.

Aj banky tento rok vo veľkom prepúšťali. Goldman Sachs začal s hodnotením ešte v roku 2022 a jeho výsledkom bolo zníženie počtu zamestnancov s podpriemerným výkonom.

Kazič spolupráce

„V očiach investorov sú spoločnosti, ktoré tieto procesy používajú, úspešnejšie, pretože chápu, že pre dosiahnutie špičkového tímu je potrebné talent zamestnancov neustále merať,“ vysvetlil Sunderji.

Nevýhodou nútenej distribúcie je, že na pracovisku podporuje individualizmus a podkopáva tímovú prácu. Zamestnanci sa spätnej väzby od manažérov často obávajú a prestávajú firme veriť. „Je obzvlášť ťažké podporovať tímovú prácu, keď viete, že každý rok s členmi vlastného tímu súťažíte o prežitie,“ povedal lektor na Massachussetskom technologickom inštitúte Mark A. Herschberg.

Po prepustení tých najslabších si vedenie navyše nemôže byť isté, že ich nahradí pracovníkmi, ktorí budú podávať lepší výkon.

Ak niekto pracuje pre spoločnosť, ktorá používa systém ako nútená distribúcia mal by sa snažiť využiť čo najviac výhod, ktoré zamestnávateľ ponúka. Môže ísť jednak o finančné benefity, ale aj školenia, rozvoj schopností či mentoring.

„Tí najúspešnejší ľudia, s ktorými som pracoval, neostali v Amazone navždy. Využili možnosť zlepšiť sa a potom prešli do iných spoločností, ktoré si vďaka nim polepšili,“ uzavrel Sunderji.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Mnohí zamestnanci sú prepracovaní a podhodnotení. Firmy využívajú napätý trh práce po svojom