Priame investície Nemecka v Číne sa v prvej polovici tohto roka znížili na 10,31 miliardy eur z vlaňajších 12 miliárd eur.
Ich podiel na celkových investíciách Nemecka v zahraničí sa však zvýšil, keďže celkové priame investície klesli na 63 miliárd eur z vlaňajších 104 miliárd eur. Vyplýva to z analýzy, ktorú od inštitútu IW získala agentúra Reuters.
Investície boli tiež takmer dvojnásobné v porovnaní s rokom 2019, teda pred pandémiou. Vtedy predstavovali 5,5 miliardy eur. Výrazne tiež prevyšujú priemer za posledných desať rokov, ktorý predstavuje štyri miliardy eur.
Údaje potvrdzujú, že nemecké firmy v Číne naďalej silno investujú, napriek výzvam vlády, aby podniky obmedzili svoje napojenie na túto krajinu a napriek prudkému zníženiu investičných záruk pre Čínu.
Celkové nemecké investície v zahraničí klesli, najväčšia európska ekonomika totiž bojovala s recesiou. Podiel investícií v Číne sa kvôli celkovému poklesu zvýšil v polroku na 16,4 percenta z 11,6 percenta vlani a z 5,1 percenta v roku 2019, uvádza analýza.
„Trend smerom k Číne zostáva aj v tomto roku prevažne nezmenený,“ uviedol analytik inštitútu IW Jürgen Matthes. „Aj keď nemecká ekonomika celkovo investuje v zahraničí oveľa menej, nové priame investície v Číne zostávajú takmer také vysoké ako predtým," dodal. Podľa Matthesa väčšinu investícií v Číne tvorili reinvestované zisky.
Nemecká vláda v minulých mesiacoch vyzvala podniky, aby znížili svoju strategickú závislosť od Číny vzhľadom na názor, že silnejúca ázijská superveľmoc predstavuje rastúcu hrozbu pre globálnu bezpečnosť. Hoci sa objavujú prvé náznaky, že nemecké podniky začínajú svoju stratégiu v Číne prehodnocovať, a to aj kvôli spomaleniu rastu čínskej ekonomiky a bezpečnostným zákonom, nie sú zatiaľ dostupné údaje, ktoré by potvrdili, aká je skutočná situácia.
Matthes tiež poukázal na to, že ako podiel na celkových investíciách sa zvyšujú aj investície Nemecka vo zvyšku Ázie. „Je pozoruhodné, že takmer štvrtina nemeckých priamych investícií v poslednom čase smerovala do Ázie,“ povedal.