Čo je za problémami Grécka?
Keďže riešenie Grécka je evidentne beh na dlhú trať a o štyri mesiace, keď sa skončí aktuálny program finančnej pomoci, sa o záchrane Grécka bude hovoriť opäť, tu je krátke zhrnutie toho, prečo sa Gréci dostali pred pár rokmi do obrovských dlhov.
Skvelú analýzu k tejto téme napísal právnik Pavlos Eleftheriadis z Oxfordu pre magazín Foreign Affairs. Pýta sa kľúčovú otázku, prečo Grécko v rokoch 2004 až 2009, keď bol premiérom Kostas Karamanlis, úplne stratilo kontrolu nad verejnými financiami.
Keď K. Karamanlis kandidoval, tvrdil, že chce očistiť politiku od korupcie, chce otvoriť ekonomiku a zlepšiť verejné financie:
- Keď sa ujal kresla premiéra, verejný dlh predstavoval 90 percent HDP, keď odchádzal dlh narástol na 130 percent HDP.
- Jeho vláda urobila presný opak toho, čo tvrdila pred voľbami. Prijala 150-tisíc nových štátnych úradníkov, čím sa počet ľudí pracujúcich vo verejnom sektore priblížil jednému miliónu. To znamená, že každý piaty zamestnaný človek pracoval pre štát.
- Počas jeho vlády poskočili aj výdavky na zdravotníctvo z piatich na sedem percent HDP.
- Výdavky na dôchodky narástli z 11,8 na 13 percent.
- Olympiáda v roku 2004 naštartovala ekonomický boom v krajine a pomohla K. Karamanlisovi k znovuzvoleniu, ale potom prišla kríza a účet za predražené hry sa dostavilo. Stáli 12 miliárd eur, dnes v olympijských plávajú žaby a štadióny sa rozpadávajú. „Atény 2004 sú posledným príkladom éry, v ktorej si demokratické krajiny mysleli, že olympiáda je rozumná investícia,“ napísal pred časom online magazín Business Insider.
- Po znovuzvolení jeho krehká väčšina o dva hlasy viedla postupne k falšovaniu štatistík a medzinárodnej blamáži.
Za problémami stáli aj grécke médiá (najmä televízia: v Grécku existuje deväť súkromných staníc a až 90 percent Grékov čerpá informácie z telky), ktoré vlastnia grécki oligarchovia. Manipuláciou spravodajstva sa pokúšali zabrániť akýmkoľvek reformám, ktoré by oligarchom ublížili.
Napríklad za televíziou Skai stojí Yiannis Alafouzos, ktorý podniká v lodnej preprave a z časti je závislý na štátnych zákazkách a licenciách. Akcionár televíznej spoločnosti Mega George Bobolas sa zaoberá ťažbou zlata a rovnako potrebuje licencie. Jeho stavebná firma pritom stavala areál olympijských hier.
Televíziu Mega, rovnako ako takmer všetky grécke televízne stanice a noviny, akcionári dlhodobo prevádzkujú so stratou. V roku 2006 unikli na Wikileaks správy amerických depeší, že majitelia sa o finančnú stránku ani nestarajú. Udržujú stanice nad vodou „v prvom rade preto, aby mali politický a ekonomický vplyv“, aby si zabezpečili zákazky od vlády. To je jeden z dôvodov, prečo 11 miliónov ľudí si môžu vyberať z toľkých televíznych kanálov a novín.
Práve moc silných záujmových skupín a oligarchov, ktorá je v gréckej ekonomike a politike väčšia ako v iných štátoch eurozóny, je hlavnou príčinou krízy - nevyrovnané rozpočty sú až dôsledkom zlyhania inštitúcií. Napriek reformám a európskej záchrane Grécka pred bankrotom sa zatiaľ nepodarilo túto základnú príčinu gréckej krízy prekonať.
„Grécko vyrovnalo účty tým, že vysoko zdanilo strednú triedu a urobilo obrovské škrty v platoch štátnych zamestnancov, v dôchodkoch a v zdravotníckych výdavkoch. Občania teda cítia obrovskú ťažobu úsporných opatrení, ale k skutočným štrukturálnym reformám nedošlo: grécka ekonomika je stále jednou z najmenej otvorených v Európe, panuje tu veľmi malá súťaž a vo výsledku aj vysoká nerovnosť. K reformám nedošlo, pretože elity a vplyvná skupina nemá záujem systém zmeniť,“ píše P. Eleftharidis, ktorý je teraz členom proeurópskej strany To Potami, Tá združuje mnoho mladých podnikateľov a akademikov snažiacich sa zmeniť doterajšie grécke inštitúcie, píše portál časopisu Respekt.
Tým, že Európska centrálna banka, Európska komisia a Medzinárodný menový fond Grécko zachránili bez toho, aby požadovali zásadné reformy, len posilnili status quo. „Trojka zatiaľ hlavne naplnila vrecká tých, ktorí sú v prvom rade za grécky kolaps zodpovední,“ dodal právnik.
Keďže jeho slová majú aj politický podtón, je potrebné zdôrazniť, že Syriza má obrovskú šancu dedičstvo oligarchov eliminovať, keďže jej poslancovia doteraz nemali s milionármi žiadne spojenie.