Tento rok bol pracovný trh poznačený nedostatkom kvalifikovaných ľudí. Až 79 percent zamestnávateľov malo problém obsadiť pracovné miesta. Situáciu ovplyvnili aj regionálne rozdiely, nástup nových technológií či umelej inteligencie, uviedla Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS).

Najmenej sa firmám darilo nájsť pracovníkov v doprave a logistike. Nasledovali zdravotníctvo a farmácia, financie a nehnuteľnosti a obchod so službami. Rovnako sa trápili aj IT sektor a ťažký či spracovateľský priemysel.

Situácia sa zrejme nezlepší

Podľa APAS za to môže starnutie populácie a rastúci počet ľudí na dôchodku, ale aj odchod zamestnancov a študentov do zahraničia. „Prognóza hovorí, že do desiatich rokov klesne počet ľudí na trhu práce, a to aj po započítaní imigrácie, približne o 250-tisíc," spresnila agentúra Lugera & Makler. Dôsledkom nedostatku pracovnej sily bol tiež rast miezd, a to najmä v odvetviach s nižšími platmi, ako sú reštaurácie, ubytovanie a stavebníctvo.

Tento rok bol v regiónoch viditeľný aj nedostatok niektorých profesií, pričom jediná šanca na nábor zamestnancov je prechod z jednej do druhej firmy, prípadne výchova nových talentov. Rovnako niektoré lokality na západe Slovenska sú pre investorov atraktívnejšími miestami, než stred a východ krajiny.

Technológie a rozvoj AI

Kľúčovou témou boli nové technológie a rozvoj umelej inteligencie. V súčasnosti vzniká množstvo nových pozícií, na ktoré nie sú firmy podľa APAS odborne pripravené. Rastie najmä dopyt po zamestnancoch v technickom odbore - automobilový, elektrotechnický a strojárenský priemysel. Personálne agentúry zdôrazňujú, že nové technológie si vyžadujú aj nové zručnosti, pričom najviac sú žiadané technické, IT, výrobné a obchodné, respektíve marketingové schopnosti. Menia sa tiež požiadavky na pracovníkov v oblasti ľudských zdrojov.

Pracovný trh ovplyvnili rastúce náklady na energie a inflácia, čo prinieslo prepúšťanie a zmrazenie náborov. Rástol aj dopyt po zahraničných pracovníkoch, hlavne z Ukrajiny a Ázie, najmä do výroby a služieb. Situáciu zhoršilo dianie v európskom automobilovom priemysle, predovšetkým v Nemecku, čo viedlo k nižšiemu dopytu po zamestnancoch na Slovensku v treťom a štvrtom štvrťroku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zamestnankyňa pri práci vo fabrike Nestlé Slovensko v pondelok 11. novembra 2024 v Prievidzi. FOTO TASR - Daniel Stehlík
Neprehliadnite

Budúci rok bude slovenský trh práce ovplyvňovať nedostatok ľudí