Vegget Microfarm
Zdroj: Vegget Microfarm

Fitfarming

Podnikanie Lucie a Filipa je aj o netradičných nápadoch, ktoré môžu naštartovať vznik podobných fariem aj v iných mestách, čoho dôkazom je slogan „Vymeň fitko za farmu.“ Filip ho stvoril pod tlakom situácie, keď vlani v máji začali s Luciou pracovať na novej farme a chceli stihnúť sezónu. Bolo to v čase, keď sa plánovali otvoriť fitness centrá po pandemických obmedzeniach.

„Spustila sa nečakaná vec. Pár farmárov nás síce vysmialo, že ľudia nebudú pracovať zadarmo alebo za zeleninu. Nemali sme však ešte príjmy aby sme vedeli ľudí platiť. Ale zrazu k nám začalo chodiť aj desať ľudí denne. Bolo tam len holé pole a mladá nadšená rodina. Sľúbili sme im, že tu vybudujeme farmu a dáme im za to v priebehu sezóny zeleninu. Doteraz ma dojíma koľko ľudí nám prišlo pomôcť a uverili našej myšlienke. Sme im veľmi vďační, zachránili náš projekt a spolu sme vypestovali desiatky ton zeleniny,“ povedal Filip.

Táto voľnočasová dobrovoľnícka aktivita sa uchytila a dostala názov Fitfarming. Podľa Filipa „si ľudia zamakajú na farme, urobia niečo pre svoje telo, zdravie, a dostanú za to zeleninu. Win-Win-Win“. Od vlaňajška sa situácia zmenila. Vďaka predplatnému si môžu Lucia a Filip dovoliť tento rok zaplatiť serióznych záujemcov o organické pestovanie. „Pred rokom to bolo o nás dvoch a o nepravidelných dobrovoľníkoch. A tento rok už vieme pracovať s tímom ľudí na každodennej báze,“ teší sa Filip.

Lucia tento rok Fitfarming posunula ešte o úroveň ďalej a založila mamičkovský fitfarming. Ako matka dvoch detí vie, že je množstvo mamičiek, ktoré potrebujú zmeniť prostredie a odreagovať sa pri nejakej zmysluplnej činnosti, zatiaľ čo ich dieťa sa zabáva s ďalšími deťmi v prírodnom prostredí farmy pod dohľadom opatrovateľky. „Na farme sme založili detský kútik a už sa nám formuje silná skupina pravidelných pomocníčok, ako to prirodzene fungovalo na poliach za starých čias,“ vysvetľuje.

„To sú tie zázraky,“ pokračuje Filip. „Keď sme potrebovali pomoc, tak tá pomoc prišla. Deje sa nám to vždy takto v kritických situáciách, základom však asi musí byť zdravá, zmysluplná a prospešná myšlienka. My napríklad budujeme niečo, čo môže výrazne rozhýbať lokálnu ekonomiku. Do dvoch-troch rokov chceme dokázať, že na jednom hektári dokážeme vytvoriť farmu so stabilnou produkciou kvalitnej zeleniny a uživiť nielen našu rodinu, ale aj zhruba osem ďalších pracovníkov. Ak toto dokážeme, viete si asi predstaviť, ako sa pohnú ľady po celom Slovensku,“ uzatvára Filip.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predajňa hudobnín spoločnosti Muziker.
Neprehliadnite

Muziker prerástol hudobný svet. Pozrite, ako sa zmenila známa slovenská značka