100 kryptomien

Ak by som dokázal cestovať v čase, jednou z vecí, ktorú by som spravil, by bol nákup slušného množstva bitcoinov. Kurz digitálnej meny sa v novembri vyšplhal na hodnotu viac ako 10-tisíc dolárov. Jeho cena pred pár rokmi, napríklad v januári 2012, sa pohybovala na úrovni desiatich dolárov. Ako veľmi by sa potenciálna investícia rokmi zhodnotila, nie je ťažké vypočítať.

Od začiatku roka bitcoin vyskočil už približne o 800 percent. Jej prudké zhodnotenie často vedie k diskusiám a sporom o tom, či ide, alebo nejde o bublinu.

Ak stále veríte v budúcnosť digitálnych mien, nemusíte zostávať len pri bitcoine. Portál TechCrunch pripravil dlhý, výstižne opísaný stomiestny zoznam kryptomien, do ktorých možno investovať.

Z Európy mohol byť kruhový koláč a čím nás kŕmia v lietadlách

Zdroj: SITA / AP

Nové centrum módy? Východná Európa

O krajinách ako Poľsko, Maďarsko či Rumunsko sa nikdy veľmi nehovorilo v súvislosti s luxusnou módou. Úspešní návrhári z východnej Európy však v reportáži v denníku The New York Times tvrdia, že v tomto regióne sa naozaj niečo začína diať.

Denník opisuje, ako väzby medzi vysokou módou a východnou Európou existovali už desaťročia, pretože sa v regióne vyrábalo oblečenie napríklad pre firmy Hugo Boss alebo Louis Vuitton. Časť tejto produkcie sa z ekonomických dôvodov presunula. Schopní pracovníci zostali, prišli však o prácu. Využili svoje znalosti a v súčasnosti budujú vlastnú domácu základňu špičkových podnikov.

Bývalí zamestnanci západných značiek tak dostávajú druhú šancu v ateliéroch v Bukurešti, v budapeštianskej značke Áeron, ktorá profituje najmä z predajov v Ázii, alebo vo Varšave, kde návrhárka Magda Butrymová so svojou značkou oslavuje úspechy na Instagrame (70-tisíc fanúšikov) a teší sa záujmu na britskom a americkom trhu.

Z Európy mohol byť kruhový koláč a čím nás kŕmia v lietadlách

Zdroj: SITA / AP

Biznis s láskou

Vytvoriť si plnohodnotný partnerský vzťah v Číne je náročné. Tamojšia politika jedného dieťaťa a digitalizácia sociálnych kontaktov radikálne ovplyvnili to, ako Číňania pristupujú k medziľudským vzťahom. Veľká časť zoznamovania a spoločenskej interakcie spočíva iba v písaní si cez WeChat, obľúbenú čínsku sociálnu sieť, ktorú používa takmer miliarda ľudí. Krajina okrem iného trpí aj nepomerom – v roku 2016 bolo v Číne podľa vlády o takmer 34 miliónov mužov viac ako žien.

Opačné pohlavia majú problém sa zbližovať. To spôsobilo dopyt po kurzoch a špecializovaných školách, ktoré vyučujú randenie podobne ako na iných školách matematiku či fyziku. Kurzy „Fall in Love Emotional Education“ sa rozšírili do viacerých miest v Číne. Učitelia pritom zinkasujú od 45 dolárov za online výučbu do 3-tisíc dolárov za individuálne sedenia.

Ako píše denník The New York Times vo svojej reportáži, Čína sa osamelých sŕdc bojí. Prebytok nešťastných starých mládencov môže v krajine viesť k zvýšeniu prípadov obchodovania s ľuďmi, sexuálnych zločinov a sociálnej nestability.

Z Európy mohol byť kruhový koláč a čím nás kŕmia v lietadlách

Mládež, smartfóny, socializácia Zdroj: SITA / AP

Mestá 21. storočia

Čo majú spoločné Ulanbátar, San Francisco, Calais a Jeruzalem? Ide o štyri mestá, ktoré nemôžu byť viac odlišné, napriek tomu ich podľa dokumentárneho fotografia Davida Levenea spájajú konkrétne vlastnosti – ľudská vynaliezavosť, odolnosť či dislokácia.

Viac ako polovica obyvateľov sveta v súčasnosti žije v mestách, mnoho ľudí v nich však žije v neistých existenčných podmienkach, na okraji spoločnosti. Ľudia v mestách, z ktorých mnohé nie sú vôbec pripravené na neustály príchod nových a nových obyvateľov, sa vyrovnávajú s konfliktmi aj environmentálnymi hrozbami.

D. Levene zdokumentoval spôsob, akým ľudia žijú a pracujú v mestách po celom svete, ako si vytvárajú svoj vlastný osobný priestor pre seba či svoje rodiny a ako to zvládajú s minimálnymi prostriedkami. Vo svojej knihe, ktorú prezentuje britský denník The Guardian, ukazuje, ako sú mestá polarizované a ako ich spájajú spoločné skúsenosti.

Z Európy mohol byť kruhový koláč a čím nás kŕmia v lietadlách

Ulanbátar Zdroj: SITA / AP