Výsledky hospodárenia takmer polovice európskych firiem za posledné tri mesiace minulého roka zaostali za očakávaniami, hoci tieto očakávania boli už tak dosť nízke. Uviedla to televízia CNBC, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia oslovených analytikov. Podľa nich bude región v prostredí vysokých úrokových sadzieb aj naďalej zápasiť s problémami.
Z 313 sledovaných spoločností, ktoré do konca februára oznámili výsledky hospodárenia, 50,2 percenta prekonalo odhady, vyplýva z analýzy spoločnosti FactSet. To je najnižší podiel prekonaných očakávaní, a tým aj najhoršia výsledková sezóna od prvého štvrťroka 2020, keď európske firmy prvýkrát zasiahla pandémia.
Sklamanie bolo pomerne veľké
Podľa jednotlivých sektorov patrili medzi najhoršie odvetvia v poslednom štvrťroku producenti materiálov, výrobcovia spotrebného tovaru a sektor zdravotnej starostlivosti. Naopak, medzi sektory s najvyšším podielom prekonaných očakávaní patrili technológie a energetika. Analytik banky HSBC Edward Stanford povedal, že tak nízku úroveň výsledkov, ktoré prekonali očakávania, už dlho nevidel. Dodal, že sklamanie bolo pomerne veľké.
Údaje európskeho štatistického úradu Eurostat ukázali, že ekonomika EÚ sa vo štvrtom štvrťroku vyhla technickej recesii definovanej ako dva štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou. V treťom štvrťroku hrubý domáci produkt oproti predchádzajúcim trom mesiacom klesol o 0,1 percenta, vo štvrtom kvartáli však o 0,1 percenta vzrástol.
Európska ekonomika čelí mnohým problémom vrátane následkov ruskej invázie na Ukrajinu. Tá vyvolala v regióne energetickú krízu a spôsobila rekordne vysokú infláciu. Negatívne pre ekonomiku sú tiež rekordne vysoké úrokové sadzby Európskej centrálnej banky, ktoré podnikom predražujú získavanie nových finančných prostriedkov.
Nový trend – odkúpenie vlastných akcií
Analytička investičnej banky Goldman Sachs Sharon Bellová povedala, že v poslednej výsledkovej sezóne zaznamenala u európskych spoločností nový trend. Tým je odkúpenie vlastných akcií. Obmedzí sa tak ich počet na voľný predaj, a to potom zvyčajne zvýši ich cenu na trhu. Akcionári firmy z toho tak ťažia. Podľa nej je na tento trend viacero dôvodov. Zisky v posledných rokoch boli pomerne dobré, podniky majú dobré bilancie a tiež nie je veľa záujemcov o európske akcie.
Medzi firmy, ktoré oznámili plány na odkúpenie svojich akcií v tomto roku, patria Shell, Deutsche Bank, Novo Nordisk, UBS a Unicredit.
Pri pohľade do najbližšej budúcnosti sú zatiaľ analytici pesimisti a nevidia obrat k lepšiemu.
Zisky európskych podnikov by podľa nich mohli naďalej zostať pod tlakom, a to z rovnakých dôvodov - pre spomalenie rastu ekonomiky, menovú politiku a slabý domáci spotrebiteľský dopyt. Môžu tu však byť výrazné rozdiely medzi spoločnosťami napojenými na trh v USA alebo rýchlo rastúce rozvíjajúce sa trhy a tými, ktorých tržby sú geograficky menej diverzifikované.