Výskumníci z Chartered Management Institute v štúdii z roku 2023 zistili, že štyria z piatich zamestnancov na manažérskej pozícii neabsolvovali žiadne formálne školenia. Ďalší výskum od Alana Bensona z Carlsonovej školy manažmentu a jeho spoluautorov analyzoval kariérne cesty tisícok obchodných pracovníkov vo vyše 200 amerických firmách. Z jeho záverov vyplynulo, že lepšie výsledky predajov zvyšovali pravdepodobnosť povýšenia, no zároveň súviseli s horším výkonom ich nových podriadených.

Zdá sa, že takzvaný „Peterov princíp“ je stále aktuálny, píše Economist. Ide o myšlienku, podľa ktorej ľudia za dobre vykonanú prácu stúpajú po kariérnom rebríčku, no len dovtedy, kým nedosiahnu pozíciu, na ktorej výkon nie sú dostatočne kompetetní.

Ako teda správne vyberať manažérov? Ben Weidmann a skupina výskumníkov z Harvard Kennedy School sa pokúsili zodpovedať túto otázku sériou experimentov. Ich účastníci boli náhodne priradení do trojčlenných tímov s jedným manažérom a dvoma podriadenými. Každý člen tímu vrátane manažéra musel vyriešiť niekoľko problémov. Povinnosťou manažéra bolo priradiť ľudí k úlohám, na ktoré sa najviac hodili, sledovať ich výkon a podľa potreby ich presúvať a motivovať.

Výskumníci zistili, že kompetentný manažér mal približne dvojnásobne vyšší vplyv na výkon tímu než kompetentný pracovník. Autori štúdie navyše zistili, ktoré vlastnosti zodpovedajú za zlý či dobrý manažérsky výkon. Tímy riadené lídrami, ktorí veľmi chceli byť manažérmi, dosahovali horšie výsledky než tie, ktorých vedúci boli určení náhodne. Väčšina z nich v tomto prípade až príliš precenila svoje schopnosti. Prekvapujúco túto skupinu tvorili prevažne muži.

Weidmann a spoluatori zistili, že na priaznivý manažérsky výkon vplýva konkrétny súbor schopností. Obzvlášť vynikali ľudia, ktorí dosiahli dobré výsledky v teste ekonomickej inteligencie vyvinutom výskumníkmi z Harvardu. Ide o akúsi „hru priraďovania“, v rámci ktorej musia respondenti rýchlo rozpoznať vzorce správania fiktívnych zamestnancov na základe údajov o výkonnosti. Ich úlohou je potom priradiť ich k úlohám, na ktoré by sa najviac hodili.

Najlepším spôsobom výberu manažérov je preto podľa Economistu začleniť riešenie manažérskych úloh do výberového procesu. Ide o oveľa lepšiu stratégiu, než vyberať ľudí na základe ich vlastnej iniciatívy alebo toho, ako sa osvedčili na iných pozíciách.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Tradičné povyšovanie manažérov zlyháva. Experti radia hľadať inšpiráciu v sektore IT