Predstavte si, že celú svoju kariéru venujete európskej integrácii iba preto, aby vás nakoniec odstavilo akési národnostné rodinkárstvo, píše Politico.
Túto skúsenosť majú za sebou členovia mnohých tímov Európskej centrálnej banky (ECB), v ktorých dominuje jediná národnosť. Politico malo možnosť nahliadnuť do nezverejneného prieskumu uskutočneného výborom zamestnancov ECB. Vyplynulo z neho, že v 17 z 25 oddelení banky existuje až 24 národných „zoskupení“. Väčšina z nich je buď nemecká (13 zoskupení) alebo talianska (5 zoskupení).
Za zoskupenie považoval prieskum oddelenie, v ktorom sú minimálne traja manažéri tej istej národnosti alebo v ktorom je podiel manažérov z tej istej krajiny vyšší než by človek na základe veľkosti krajiny predpokladal. Pre ECB je typický hlavne ten druhý prípad.
Problematické zoskupovanie
Aj keď sa takéto zoskupovanie môže javiť ako neškodné, môže viesť k mnohým veľkým či malým problémom, konštatuje Politico.
Národné zoskupenia nie sú zlé len pre zamestnancov ECB, ale aj pre ľudí, pre ktorých centrálne banky pracujú. Prezidentka ECB Christine Lagardová opakovane zdôraznila význam rozmanitosti, ktorá by pomohla vyhnúť sa skupinovému zmýšľaniu, pretože práve ono môže za jednu z hlavných príčin svetovej finančnej krízy.
Akékoľvek zmýšľanie, ktoré vedie k uprednostňovaniu národného bankového systému alebo národných podnikov, by mohlo ohroziť celkovú stabilitu systému. Aj napriek tomu možno v takmer všetkých oblastiach činnosti bankového dohľadu pozorovať určitý stupeň nadmerného národného zastúpenia.
Kľúčové ekonomické oddelenia, ako aj komunikácia a výskum, sú de facto pod spoločnou kontrolou Nemecka a Talianska. Menovú politiku má pevne v rukách iba Nemecko a Taliani si zas prisvojili systémové a medzinárodné banky.
Čo sa týka ostatných krajín, z výskumu výboru zamestnancov vyplynulo, že Francúzsko, Holandsko a Portugalsko majú po jednom zoskupení a Španielsko má dve.
Nadmerné zastúpenie
Uprednostňovanie kandidátov z rovnakej krajiny prekvitalo hlavne počas predsedníctva Maria Draghiho, keď si stredný manažment začal osvojovať jeho štýl vládnutia. Ak manažérsky rebrík zdieľa tú istú národnosť, ostatní zamestnanci majú pocit, že so svojimi sťažnosťami majú iba malú šancu uspieť. Často sa boja aj toho, že ak by sa o niečo pokúsili, tak by sa dostali do nepriazne svojich nadriadených.
Lagardová prebrala od Draghiho predsedníctvo v roku 2019. Odvtedy sa jej podarilo vylepšiť transparentnosť ECB napríklad aj tým, že zverejnila národnostný podiel zamestnancov a manažérov banky. Z údajov vyplynulo, že Nemecko má aj naďalej nadmerné zastúpenie, a to najmä na manažérskych pozíciách. Minulý rok by ste v rámci nich darmo hľadali nejakého Slováka či Slovenku.
Systém funguje spravodlivo
Viceprezident odborov zamestnancov ECB Carlos Bowles si myslí, že táto nerovnováha sa musí zmeniť. Privítal zverejnenie národnostných podielov zamestnancov a manažérov, pretože ho vníma ako dôležitý krok na ceste k vyššej transparentnosti. Jedným z riešení by podľa neho bolo zaviesť v rámci ECB systém kvót na základe štátnej príslušnosti, ktorý by bol podobný tomu v Európskej komisii.
Hovorkyňa ECB tvrdí, že systém funguje spravodlivo. „Zamestnanci ECB pracujú ako Európania bez ohľadu na svoju národnosť,“ uzavrela.