Túžba po väčšej flexibilite a pracovnej voľnosti vedie čoraz viac ľudí k životu digitálneho nomáda. Krajiny ako Grécko, Taliansko, Japonsko či Thajsko rýchlo zareagovali vytvorením programov zameraných na diaľkových pracovníkov, aby prilákali zahraničné talenty.
Podľa najnovšej štúdie spoločnosti Global Citizen Solutions, ktorá zohľadnila faktory ako výdavky na víza, zdravotnú starostlivosť, bezpečnosť a životné náklady, sa deväť z desiatich najlepších destinácií pre prácu z domu nachádza v Európe. Informuje o tom agentúra Bloomberg.
Na samotnom vrchole rebríčka, ktorý zahŕňa 65 krajín sveta, sa umiestnilo Španielsko. Krajina ponúka priaznivé daňové podmienky vrátane nulového zdanenia zahraničných príjmov, dostupné bývanie, rýchly internet a podporujúci podnikateľský ekosystém, vyplýva z výskumu Global Citizen Solutions.
Úspech východoeurópskych krajín zaskočil
Tradičné severoeurópske krajiny ako Holandsko a Nórsko potvrdili svoje vedúce postavenie obsadením druhého a tretieho miesta, pričom prekvapením bolo silné zastúpenie baltských a východoeurópskych štátov.
Estónsko a Rumunsko, ktoré sa pýšia atraktívnou kombináciou nižších životných nákladov a bohatej kultúry, sa stali obľúbenými destináciami pre mnohých diaľkových pracovníkov. K nim sa pridávajú Maďarsko, Lotyšsko a Česko, ktoré lákajú výhodným pomerom ceny a životnej úrovne.
Kanada, známa otvorenou imigračnou politikou a silným technologickým sektorom, sa stala jediným neeurópskym zástupcom top desiatky.
„Je zarážajúce, že až 91 percent zo 65 aktívnych programov pre digitálnych nomádov vzniklo po vypuknutí pandémie COVID-19. To jasne ukazuje, aká rýchla a výrazná bola reakcia na náhle rozšírenie práce z domu,“ uviedla výkonná riaditeľka spoločnosti Global Citizen Solutions Patricia Casaburiová.
Súčasne Karibik a Blízky východ, vrátane zvučných mien ako Dubaj a Abú Zabí, napriek svojmu lesku strácajú na atraktivite pre digitálnych nomádov. Prísne imigračné politiky a vysoké požiadavky na príjmy stavajú do úzadia ich exotické čaro, konštatuje Bloomberg.