Daňové licencie môžu spôsobiť problémy viacerým majiteľom firiem. Spozornieť by mali najmä tí s malými a neaktívnymi spoločnosťami.
Podľa odborníka na riadenie podnikov a účtovníctvo by si mali zvážiť, ako ďalej postupovať. Možnosti sú napríklad ukončiť činnosť, firmy zlúčiť alebo predať. Pri spoločnostiach s nízkym obratom je možnosťou prechod na živnosť.
Od začiatku tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona o dani z príjmov, ktorá opätovne zavádza daňovú licenciu, teda minimálnu daň, ktorú je daňovník povinný zaplatiť bez ohľadu na to, či v zdaňovacom období dosiahol zisk alebo stratu.
Právnické osoby teda prvýkrát zaplatia minimálnu daň v roku 2025 za zdaňovacie obdobie roku 2024. Podnikatelia by sa preto mali zamyslieť, či im dáva zmysel platiť minimálnu daň za firmy, ktoré nevyužívajú.
Daňové licencie by mali byť pákou na právnické osoby, ktoré sa daňovej povinnosti vyhýbali. Zasiahnu však všetkých.
„Podľa údajov Finstatu hospodárilo v roku 2022 až 43,1 percenta slovenských firiem na nule alebo skončili v strate. Tieto subjekty doteraz dane neplatili, no už v roku 2025 môže ich majiteľov čakať prekvapenie v podobe minimálnej dane. Tá rastie úmerne s obratom, pričom aj neaktívne spoločnosti budú musieť zaplatiť minimálnu daň vo výške 340 eur,“ upozornil zakladateľ účtovno-poradenskej spoločnosti Bonitax Patrik Kasáš.