Ťün-chung Cchaová je psychologičkou s viac ako 15-ročnou praxou a dobre vie, aká toxická vie byť dnešná „kultúra materializmu“, v rámci ktorej sa väčšina populácie ženie za peniazmi a kariérou. Čínsky koncept wu wei starý dvetisíc rokov je podľa nej niečím, vďaka čomu môžu ľudia žiť oveľa vyrovnanejším a úspešnejším životom.
Wu wei v preklade znamená „nečinnosť“ alebo aj „nenútená akcia" a spočíva v tom, že veci necháte prirodzene plynúť a nesnažíte sa nad nimi mať za každú cenu kontrolu. Do situácií treba zasahovať iba vtedy, keď je to potrebné, prezradila psychologička pre portál CNBC. Výskum odhalil, že wu wei pomáha znižovať stres a pocity úzkosti. Okrem toho prispieva k celkovej pohode.
Tieto tri typy od Cchaovej vám pomôžu zakomponovať wu wei do každodenného života:
1. Akceptujte veci také, aké sú
Predstavte si, že organizujete veľkú párty. Namiesto toho, aby ste sa zamýšľali nad každou maličkosťou, skúste na situáciu pozerať očami wu wei. Zmierte sa s tým, že veci vždy nemusia ísť presne podľa plánu.
Wu wei môžete aplikovať aj v práci. Ak vám dlho očakávané povýšenie nevyšlo, uvedomte si, že je to normálna súčasť profesijného života. Cchaová si v týchto situáciách rada hovorí: „Nad všetkým nemám kontrolu, ale môžem z toho, čo sa stane, vyťažiť čo najviac.“
Keď čelíte výzve, položte si otázku, či máte absolútnu kontrolu nad tým, ako situácia dopadne. Ak nie, tak sa s tým len treba zmieriť a pohnúť sa ďalej.
2. Prijmite nedokonalosť
Nechajte veci prirodzene plynúť a nesnažte sa nasilu ovplyvniť ich výsledok. Prijmite skutočnosť, že nič nie je dokonalé. Ak sa napríklad učíte nový jazyk alebo hru na hudobný nástroj, pripravte sa, že zo začiatku budete robiť chyby. Vnímajte ich ako niečo, čo vám pomáha napredovať.
3. Žite v prítomnom okamihu
Pojem „mindfulness“ označuje prístup, kde človek nezaujato vníma svoje pocity a myšlienky. Všímajte si všetky malé detaily okolo vás. Počúvajte zvuky prírody, všímajte si farbu kvetov a precíťte slnečné lúče na svojej pokožke.
Žiť v súlade s wu wei je oveľa lahšie, keď žijete v prítomnom okamihu. Čínsky filozof a zakladateľ taoizmu Lao-c' kedysi povedal: „Ak ste deprimovaný, žijete v minulosti. Ak pociťujete úzkosť, žijete v budúcnosti. Ak ste pokojný, žijete v prítomnosti.“