India otvára oči a vidí znásilnené deti

India sa možno v mnohom javí ako moderná krajina so sľubnou budúcnosťou, stále však musí vyriešiť hlboké rany. Prípad brutálne znásilneného osemročného dievčatka opäť otvoril citlivý problém, o ktorom nie je ľahké hovoriť. Pre CNN sa ho rozhodol analyzovať Sam Kiley.

Našli ju mŕtvu v rieke neďaleko chrámu. Muži, ktorí ju hromadne znásilnili a následne s najväčšou pravdepodobnosťou ubili na smrť kameňmi, čakajú na termín súdneho konania, no tvrdia, že sa nič v skutočnosti nestalo. Obvinenie má mať politický motív.

Udalosť sa stala v oblasti Džammú a Kašmír, na ktorú si robí zálusk Pakistan, rastie v nej napätie medzi hinduistami a moslimami a ľudia sa boja vychádzať do ulíc. Nešlo o ojedinelú udalosť brutálneho znásilnenia dieťaťa, minulý týždeň súd udelil pokutu skupine mužov. Tých nahnevalo, že dostali vôbec nejaký trest a zapálili dom rodine, ktorá ich žalovala. Znásilnené dievča zahynulo v plameňoch.

Problém možno hľadať nielen v politickej situácii, ale aj v historickom usporiadaní spoločnosti. V Indii stále cítiť kastový systém a ženy z najnižšej kasty nedotknuteľných (Dalítov) často čelia ponižujúcemu a násilnému správaniu mužov z vyšších vrstiev. Rodiny znásilnených sa búria a vláda sa rozhodla, že prestane pred situáciou zatvárať oči. Hovorí o trestoch smrti.

Čo je to trend 996 a prečo americkí lekári riešia viac Excel ako pacientov

India dieťa Zdroj: Profimedia

Návrat k intimite

Pre mnohé obete sexuálneho násilia znie uspokojivý sexuálny život ako nedosiahnuteľný míľnik. Zatiaľ čo väčšina terapií sa zameriava na psychologickú liečbu, ženy sa často musia samé popasovať s návratom k intimite, píše pre britský Guardian Sabrina Faramarziová.

Holandská dizajnérka Nienke Hedlerová vyrobila prototypy výrobkov, ktoré by mohli ženy naviesť späť ku pozitívnemu vzťahu k vlastnému telu a k uvoľneniu sa počas sexu. Vychádzala pritom z vlastnej nešťastnej skúsenosti.

Kolekcia s názvom Sexual Healing obsahuje mäkký štetec, zrkadlo, zariadenie, ktoré sa rozvibruje v prípade, že sú pelvické svaly príliš napnuté a malý senzor v tvare fazule, ktorý upozorní, keď používateľ dýcha príliš rýchlo a mal by sa upokojiť.

N. Hedlerová dúfa, že sa prototypy už čoskoro dostanú do výroby. V Londýne už funguje sexshop špeciálne pre ženy Sh! Women’s Erotic Emporium, ktorý má výukový program o živote po znásilnení, na ktorom spolupracovala aj s vládnou zdravotníckou agentúrou NHS.

„Bohužiaľ, veľa zdravotníkov má stále problém hovoriť o sexe,“ hovorí manažérka obchodu Renée Denyerová. Obetiam sexuálneho násilia bolo telo vzaté a keď chcú s intímnym životom po terapii znova začať, nemajú za kým ísť, vysvetľuje. Preto sa rozhodla tento priestor vytvoriť. Hračky poskytujú ženám výhodu preskúmať samú seba v pohodlí domova, čo im je ešte príjemné, bez tlaku, ktorý by mohli cítiť v prítomnosti partnera.

Odkazy na záver

Reportérsky tím BBC na vlastnej koži vyskúšal, ako jednoducho si vedia utečenci zohnať nemecký pas.

Justin Nouvenal napísal pre Washington Post o odvážnom experimente - deti vyrastajú vo väzení s matkami.

Čo spôsobuje životnému prostrediu betón a ako by sa nám žilo bez neho, sa pýta v reportáži CNN Thomas Page.

 

Prečítajte si aj staršie vydania seriálu Záložky na víkend