Rastúca nezamestnanosť mladých v Číne, ktorá dosahuje 13 percent, vedie k rozmachu kariérneho poradenstva. Využívajú ho najmä čínski študenti, pričom platia až 50-tisíc dolárov za získanie prestížneho pracovného miesta vo financiách. Množstvo konzultačných firiem ponúka rýchlu cestu k pozíciám v investičných bankách, hedžových fondoch a súkromných kapitálových spoločnostiach. Medzi poskytované služby patrí úprava životopisov, koučing na pohovoroch aj interné odporúčania, uvádza Bloomberg.
Konkurencia je silnejšia ako kedykoľvek predtým. „Získať prácu je pre čínskych študentov dnes oveľa ťažšie,“ povedala zakladateľka kariérnej poradenskej agentúry International Ideal Leah Liová. Od roku 2014 vraj pomohla viac ako 8-tisíc študentom získať prácu. „Firmy už prepúšťajú súčasných zamestnancov. Ako by ešte mali kapacitu na nábor čerstvých absolventov?“
Konkurencia v najväčších firmách na Wall Street je mimoriadne silná. Goldman Sachs Group prijala len 2 600 stážistov z viac ako 315-tisíc uchádzačov na letnú stáž v roku 2024, čo predstavuje 0,8-percentnú mieru prijatia, vyplýva z príspevku na LinkedIn.
Známy investor varuje pred najhoršou krízou v histórii. Prezradil niekoľko bezpečných aktív
Brook Zhang, ktorý pracuje pre šanghajskú headhunterskú firmu Bo Le Associates, špecializujúcu sa na získavanie talentov na úrovni najvyšších výkonných manažérov, uviedol, že nábor vo finančnom sektore sa začal zhoršovať minulý rok a tento rok je ešte ťažší.
Podľa Bo Le Associates počet ľudí hľadajúcich prácu vo financiách v Číne vzrástol približne o 30 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023, zatiaľ čo počet voľných pracovných miest klesol o 30 percent. Niektoré finančné pozície — najmä v oblastiach fondov, cenných papierov, futures a investovania — vypadli z rebríčka najlepšie platených sektorov v druhom štvrťroku, uvádza nedávna správa čínskej náborovej agentúry Zhaopin.
Uchádzači o zamestnanie sú ochotní zaplatiť nemalé peniaze za nájdenie si práce. Poplatky sa začínajú na 10-tisíc dolárov. Napríklad 23-ročná študentka Pensylvánskej univerzity Jenny Liová zaplatila až 50-tisíc spoločnosti UniCareer, ktorá jej sľúbila pohovor v rámci náboru globálneho správcu investícií Bridgewater Associates.