Čínski investori v minulom roku prevzali 155 európskych podnikov. To je o 23 viac ako predvlani, ale o polovicu menej ako v roku 2016, kedy bola akvizičná aktivita čínskych firiem v Európe na vrchole. Vyplýva to zo štúdie, ktorú dnes zverejnila poradenská spoločnosť EY. Na akvizície európskych firiem vlani čínski investori vynaložili celkom 12,4 miliardy dolárov, uviedla agentúra DPA.

Aktivita čínskych investorov

V samotnom Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou v Európe, prešlo v minulom roku do čínskych rúk 35 firiem za viac ako dve miliardy dolárov. Predvlani čínski investori prevzali 28 nemeckých podnikov.

Akvizičná aktivita čínskych investorov v Európe začala poľavovať už pred príchodom pandémie covidu-19. Podľa odborníkov to odrážalo negatívny postoj európskych politikov aj prísnejšiu kontrolu zahraničných akvizícií zo strany čínskych úradov.

Najväčšia akvizícia

„Čínske podniky pri svojich investíciách v Európe stále ešte zostávajú opatrné," uviedla EY. Najväčšou čínskou akvizíciou v Európe sa vlani stalo prevzatie divízie holandskej spoločnosti Philips na výrobu domácich spotrebičov čínskou finančnou skupinou Hillhouse Capital Group za 4,3 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z mobilu zverejnenej agentúrou Sin-chua News Agency je vidieť kus vraku lietadla MU5735 čínskej leteckej spoločnosti Eastern Airlines , ktoré sa v pondelok 21. marca 2022 zrútilo  neďaleko mesta Wu-čou na juhu Číny. V čase nehody sa na jeho palube nachádzalo 132 ľudí. Čínske média s odvolaním sa na záchranárov, ktorí zasahovali na mieste incidentu, uviedli, že pri nehode prišlo k úplnému zničeniu lietadla a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by nehodu niekto prežil.
Neprehliadnite

Pád lietadla v Číne zrejme nikto neprežil, čierne skrinky budú hľadať pomocou dronov