Čína má za tri mesiace do konca septembra pri zahraničných investíciách deficit 11,8 miliardy dolárov. Stalo sa to prvýkrát od roku 1998, keď sa tieto údaje začali v krajine sledovať.
Podľa serveru BBC vývoj naznačuje, že zahraničné podniky namiesto toho, aby v Číne svoje zisky reinvestovali, ich z krajiny skôr sťahujú.
Peking sa potýka s pomalším rastom ekonomiky a s nízkymi úrokovými sadzbami, zatiaľ čo spory so Spojenými štátmi vyvolávajú pochybnosti o hospodárskom potenciáli Číny.
Radšej alternatívny trh
„Obavy z geopolitického rizika, neistota v domácej politike a pomalší rast nútia firmy premýšľať o alternatívnych trhoch,“ domnieva sa Nick Marro zo spoločnosti Economist Intelligence Unit.
„Čína sa v súčasnosti potýka so spomalením rastu a potrebuje vykonať určité korekcie,“ hovorí hovorca švajčiarskej firmy na výrobu priemyselných strojov Oerlikon, ktorá vlani z Číny stiahla 250 miliónov švajčiarskych frankov.
„V roku 2022 sme boli jednou z prvých spoločností, ktorá transparentne oznámila, že očakávame, že hospodárske spomalenie v Číne bude mať dosah na naše podnikanie," uviedol hovorca. „V dôsledku toho sme začali včas realizovať kroky a opatrenia na zmiernenie týchto vplyvov,“ dodal.
Stále je to kľúčový trh
Čína však zostáva pre firmu kľúčovým trhom. V celej krajine, ktorá sa na jej tržbách podieľa viac ako tretinou, má takmer 2 000 zamestnancov. Oerlikon poznamenal, že čínska ekonomika by mala v najbližších rokoch ďalej vykazovať rast okolo piatich percent, „čo je jeden z najvyšších rastov na svete“.
Od začiatku pandémie čelia podniky ako Oerlikon problémom, ktoré pôsobenie na najväčšom svetovom trhu prináša. Čína zaviedla jedno z najprísnejších obmedzení proti šíreniu covidu-19 na svete.
To spôsobilo narušenie dodávateľských reťazcov mnohých spoločností, napríklad technologického gigantu Apple, ktorý v Číne vyrába väčšinu svojich iPhonov. Táto firma odvtedy diverzifikovala svoj dodávateľský reťazec tým, že presunula časť výroby do Indie.