Čína podľa odborníkov pre ekonomické problémy a rastúcu automatizáciu čelí rýchlemu vzostupu obezity, ktorý môže výrazne zvýšiť jej náklady na zdravotnú starostlivosť.
Zmena životného štýlu
„Ekonomické útlmy často vedú k zmenám v životnom štýle ľudí,“ uviedol odborník na zdravotníctvo Jen-Čung Chuang z amerického analytického inštitútu Rada pre medzinárodné vzťahy (CFR). „Stravovacie návyky sa môžu stať nepravidelnými a spoločenské aktivity sa môžu znížiť. Tieto zmeny v každodenných zvyklostiach môžu prispievať k vyššiemu výskytu obezity a následne aj cukrovky,“ dodal. Obezita v Číne podľa neho pokračuje v raste „exponenciálnym tempom“ a zaťažuje zdravotnícky systém.
Domácnosti v období ekonomických ťažkostí často nakupujú lacnejšie a menej zdravé potraviny a obmedzujú výdavky na športové aktivity. Za vzostupom obezity stojí aj modernizácia čínskej ekonomiky, ktorá vedie k úbytku fyzicky náročných pracovných miest. Prispieva k nemu tiež pokles výstavby bývania a dopravnej infraštruktúry, v dôsledku ktorého sa milióny ľudí presunuli zo stavebníctva a výroby do služieb, napríklad do firiem zabezpečujúcich rozvoz tovaru či prevádzkujúcich alternatívne taxislužby.
Vysoké riziko obezity
Lekári a akademickí pracovníci upozorňujú, že v čínskych mestách zvyšuje riziko obezity pracovný stres, dlhý pracovný čas a zlá strava, zatiaľ čo na vidieku je to pokles fyzickej práce a nedostatočná zdravotná starostlivosť.
Vysoký činiteľ čínskej národnej zdravotníckej komisie Kuo Jen-chung nedávno obezitu označil za „veľký problém pre verejné zdravotníctvo“. Podľa oficiálnej spravodajskej agentúry Nová Čína viac ako polovica dospelej čínskej populácie bojuje s obezitou či nadváhou, zatiaľ čo celosvetovo tento podiel podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predstavuje iba 37 percent.
Podľa štúdie magazínu BMC Public Health zdravotnícke náklady súvisiace s nadváhou v Číne v roku 2030 dosiahnu 418 miliárd jüanov. Ich podiel na celkovom rozpočte čínskeho zdravotníctva by sa tak mal zvýšiť na 22 percent z ôsmich percent v roku 2022. To vytvorí ďalší tlak na zadlžené miestne samosprávy a zníži schopnosť Číny vynakladať prostriedky na aktivity, ktoré by podporovali hospodársky rast.