V Prešovskom kraji inšpektori práce v tomto roku odhalili jeden z prípadov nelegálneho zamestnávania. Čiernych zamestnancov mala spoločnosť, ktorá sa zaoberá telefonickým prieskumom verejnej mienky. Táto firma ich zamestnala na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

"Ako zamestnávateľ si spoločnosť nesplnila oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni a neplatila odvody za zamestnancov. Výnimočnosť prípadu spočíva v rozsahu. Zistené bolo nelegálne zamestnávanie 169 fyzických osôb. Za nedostatky bola zamestnávateľovi navrhnutá pokuta 99-tisíc eur," hovorí Slavěna Vorobelová z Národného inšpektorátu práce.

Táto suma je takmer polovica možnej pokuty od inšpektorátu práce. Od novembra môže dostať zamestnávateľ za zamestnávanie dvoch a viac ľudí pracujúcich načierno pokutu najmenej 5-tisíc eur. Horná hranica sa nemenila a je 200-tisíc.

Kritika vyšších pokút

Opoziční poslanci prísnejšie pokuty kritizovali. Podľa nich môžu byť pre zamestnávateľov likvidačné. Podľa Júliusa Brocku z KDH sa udeľovanie vyšších pokút dalo vyriešiť interným predpisom tak, aby kontrolóri nevyužívali dolnú hranicu pokuty 2-tisíc eur v rámci ešte platného zákona o inšpekcii práce.

Súčasne sa v novele zvýšila aj dolná a horná hranica poriadkovej pokuty za nesplnenie si zákonných povinností, a to z terajších 65 až 650 eur na 100 až 1 000 eur. 

Závažným porušením povinností zamestnávateľa bude aj presiahnutie odpracovaného času nad rozsah uvedený v evidencii pracovného času, ktorú vedie zamestnávateľ o viac ako 10 %, najmenej však o 30 minút v jednom dni pri práci na dohodu o brigádnickej práci študentov alebo dohodu o pracovnej činnosti.

Poslanec SaS Jozef Mihál kritizoval, že tento návrh nezohľadňuje charakter dohôd, ktoré sú obyčajne založené na týždňovom rozsahu pracovného času a preukazovanie jeho presiahnutia je ťažké. Takto prísne nastavený zákon má podľa neho iba úlohu psychologicky odradiť zamestnávateľov od uzatvárania dohôd.

Podľa údajov Národného inšpektorátu práce dostalo vlani pokuty 2 056 zamestnávateľov, v roku 2011 to bolo 3 150. Na pokutách vybral inšpektorát  vlani 2 617 811 eur, v roku 2011 to bolo 2 522 293 eur.

Čo sa mení od novembra

  • Inšpektorát práce uloží pokutu zamestnávateľovi alebo fyzickej osobe za nelegálne zamestnávanie dvoch a viac fyzických osôb súčasne najmenej 5 000 eur 
  • závažné porušenie povinností vyplývajúcich z predpisov uvedených v § 2 ods. 1 písm. a) je prekročenie rozsahu pracovného času uvedeného v evidencii pracovného času pri práci vykonávanej na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti
  • za nesplnenie si zákonných povinností a marenie výkonu inšpekcie práce možno uložiť poriadkovú pokutu od 100 do 1 000 eur, a to aj opätovne, ak sa povinnosť nesplnila ani v novej lehote. Poriadkovú pokutu môže inšpektorát práce uložiť do jedného roka odo dňa, keď sa povinnosť nesplnila