Ekonómovia sa už stotožnili s myšlienkou, že kontrolované zásahy môžu priniesť lepšie výsledky. Platí to ale aj v prípade psychologických intervencií? Práve na túto otázku sa snažia nájsť odpoveď mnohé štúdie. Vedcov po novom zaujíma, či je možné z ľudí spraviť boháčov pomocou terapii na zlepšenie duševného zdravia.
Štúdie skúmajúce súvis medzi bohatstvom a psychoterapiami sú podľa Bloombergu obzvlášť dôležité pre rozvojové krajiny. Ľudia tu totiž často trpia rôznymi traumami, ktorých spúšťačmi sú vojny, nedostatok potravín či časté prírodné katastrofy. Psychologické zásahy tak majú potenciál prispieť z zlepšeniu ekonomickej situácie obyvateľov.
Čo hovoria štúdie
Vedci v rámci jednej štúdie v Etiópii skúmali, ako na život človeka vplýva nárast ambícií. Počas randomizovanej skúšky jednej skupine účastníkov púšťali krátke filmy o podnikaní a úspechu. O šesť mesiacov sa ukázalo, že oproti tým, ktorí filmy nevideli, boli oveľa pracovitejší, dokázali si našetriť viac peňazí a dokonca viac investovali do vzdelania. Aj po piatich rokoch od ukončenia štúdie sa im stále darilo, pričom sa im podarilo nazhromaždiť viac bohatstva a ich deti mali v priemere o 0,43 roka dlhšie štúdium.
Psychologické intervencie ale mali v niektorých prípadoch iba dočasné účinky. Vedci v rámci štúdie vykonanej v Indii organizovali pre miestne ženy prednášky o zvyšovaní vlastného výkonu. V krátkodobom horizonte sa ich šance na zisk zamestnania zvýšili o 32 percent, no do roka tieto výhody pominuli.
A čo účinky psychoterapie, ktorá je na Západe tak rozšírená? Prieskum v krajinách s nízkym a stredným príjmom odhalil 39 štúdií, ktoré našli súvis medzi psychoterapeutickými liečbami a lepšími pracovnými výsledkami vrátane vyššej zamestnanosti. Liečba schizofrénie sa z pracovného hľadiska zdala pre pacientov obzvlášť prínosná.
Ekonómovia začínajú zhromažďovať dôkazy aj o účinkoch antidepresív. Výsledky štúdie vykonanej v Indii preukázali, že antidepresíva v kombinácii s terapiou, školeniami a odborným poradenstvom v oblasti živobytia pôsobili na ženy priaznivo. Miera depresie sa u nich znížila, vďaka čomu sa viac mohli venovať deťom, a klesol u nich aj výskyt „negatívnych šokov“.
Nový fenomén?
Žiadna zo štúdií jednoznačne nepreukazuje existenciu „psychológie chudoby“, ktorú je potrebné pomocou vonkajších zásahov prekonať. Ich výsledky ale naznačujú, že chudobnejšie krajiny by si investovaním do akejsi psychologickej a psychoterapeutickej infraštruktúry mohli z ekonomického hľadiska aspoň čiastočne polepšiť.