Taiwan má v pláne podieľať sa na vybudovaní medzinárodného centra pre návrh špičkových čipov, ktorý má vzniknúť v Česku, informuje portál E15.cz. To však naráža na odpor spoločností, ktoré u našich západných susedov už čipy navrhujú. Podľa nich by im Taiwanci mohli odlákať už aj tak chýbajúcich odborníkov.
Riziko odlákania odborníkov
Dizajnom čipov v Česku sa naprieč Prahou a Brnom zaoberá niekoľko popredných svetových spoločností. Patria medzi ne STMicroelectronics, Renesas Electronics, ASICentrum, Intel, Espressif či NXP Semiconductors, ako aj tamojšie firmy Codasip alebo Tropic Square.
„Hlavne zahraničné firmy pôsobiace na našom trhu vnímajú ako riziko, že im centrum odláka ľudí. Ich záujmom bude, aby Taiwan neprišiel, zatiaľ čo záujem Česka je presne opačný,“ popísal denníku E15 jeden zo zdrojov blízkych rokovaniam, ktorý nechce byť menovaný. „Je to zlé premýšľanie, príliv dvíha všetky lode,“ dodal zdroj.
Okolo projektu sa točia technické univerzity. „Verím, že podstatnú úlohu bude popri priemysle hrať akademická sféra predstavovaná zapísaným ústavom Cyber Security Hub, ktorý zriadili univerzity ČVUT, VUT a Masarykova univerzita,“ uviedol pre E15 Tomáš Pitner z Fakulty informačných technológií VUT. Taiwanská vláda zaplatí 52 českým magisterským a doktorandským študentom štipendiá na štúdium čipových odborov, do krajiny by mali vycestovať už v akademickom roku 2023/2024.
Problémy v oblasti polovodičov
Takéto posilnenie vzdelávania by malo vyriešiť problém s nedostatkom odborníkov v oblasti polovodičov a zároveň mohlo zmierniť obavy firiem z príchodu Taiwancov na český trh.
Práve nedostatok odborníkov v Česku v minulosti odradil technologických gigantov od investícií. Príkladom je Intel, ktorý si svojho času radšej vybral poľský Gdansk. Neskôr síce svoju prevádzku spustil aj v Brne, no iba vďaka kúpe časti tamojšieho startupu Netcope, ktorý sa zameriaval na čipy pre zrýchlenie sieťovej komunikácie.
Koncom minulého roka v Česku vznikol čipový klaster, ktorý má združovať čipové firmy a organizácie v Česku. Stojí za ním Ministerstvo pre vedu, výskum a inovácie ČR. „To by okrem iného mohlo byť dobré na to, aby mal štát jeden kontaktný bod,“ naznačil pre E15 Evžen Englberth z českej firmy Tropic Square, ktorá vyvíja bezpečnostný čip.
Prílev nových investorov
Klaster vedie rokovania s firmami, čo láka prvých potenciálnych zahraničných investorov. „Naša námestníčka Jana Havlíková rokuje o konkrétnych formách spolupráce s Taiwanom a o zahrnutí čipov do zákona o investičných stimuloch,“ uviedla Jana Soukupová zo spomínaného ministerstva.
O úzku spoluprácu s Taiwanom má záujem aj nový český prezident Petr Pavel. Podľa jeho slov je Taiwan majoritným výrobcom niektorých technológií a je preto v záujme Českej republiky, aby s ním udržiavala obchodné a vedecké vzťahy.