Prieskum PwC CEO Survey poukazuje na lepšie výnosy českých firiem ako tomu bolo vlani. Zúčastnilo sa na ňom 185 generálnych riaditeľov, informuje portál e15.cz. Česká republika je opodstatnene optimistická.

Hrozby sú vnímané

„V ekonomike je veľa peňazí, stále funguje odložená spotreba alebo sa výhľadovo zlepšuje snáď aj stres v dodávateľskom reťazci. Odráža to aj presvedčenie, že sa už spoločnosť naučila s pandémiou žiť a fungovať,“ uvádza riadiaci partner PwC Jiří Moser.

Voči hrozbám podnikania sú riaditelia oveľa vnímavejší. Obavy väčšiny panujú z nedostatku kvalifikovaných pracovníkov, tiež z napätej situácie na trhu práce – rast mzdových nákladov. Riešením môže byť zavádzanie technológií, ktoré by nahradili niektoré činnosti ľudí. Aspoň päť percent pracovníkov podľa prieskumu plánuje nahradiť skoro štvrtina firiem.

Automatizácia je nutnosťou

„Automatizácia a digitalizácia sú dnes vyložene nutnosťou, aby firma zostala relevantná a prežila. Dnešná situácia, keď sú schopní ľudia na trhu veľmi vzácni, to ešte zdôrazňuje. Ľudia totiž chcú robiť prácu, ktorá im dáva zmysel, a to spravidla manuálne a jednoduché úkony nie sú,“ vysvetľuje pre e15.cz Olga Cilečková, partnerka PwC Česká republika, ktorá sa zaoberá digitalizáciou firiem.

Automatizácia nie je ani zďaleka tak rozsiahla a rýchla, ako by si formy priali. „Keď sa pýtame, koľkým firmám sa automatizácia spomínaného rozsahu, teda nahradenie aspoň piatich percent pracovných miest, podarila v uplynulom roku, dostávame sa k výrazne nižším číslam. Na rok 2019 to uvádzalo 13 percent respondentov, za minulý rok potom 12 percent,“ uvádza správa.

Firmy sa obávajú aj štátnych zmien

Cilečková hovorí, že potrebné nie je len obstarávanie technológií, ale aj príprava zamestnancov na prácu s nimi. „Dlhodobo úspešná sa ukazuje byť iba takzvaná citizen-led transformation, teda zmena vychádzajúca zvnútra tímu, nie zhora,“ podotýka.

Riaditelia firiem sa obávali aj zo štátnej regulácie, nepredvídateľných legislatívnych zmien či prílišných regulácií. „Jedna z príčin spočíva v tom, že zosilneli iné a hmatateľnejšie hrozby, ako sú inflácia, ceny energií alebo nefungujúca logistika,“ konštatuje Moser. Ďalšie vysvetlenie spočíva v politických preferenciách respondentov. „Deväťdesiat percent CEO bolo podľa prieskumu spokojných s výsledkom jesenných volieb. A tak dosť možno očakávajú, že bude legislatíva a exekutíva novej vlády kvalitnejšia,“ dodáva Cilečková.

Ďalšie dôležité správy

Slovenske potraviny, Coop Jednota
Neprehliadnite

Nočné nakupovanie bez predavačov: v Čechách realita, Slovensko vyčkáva