Na Slovensku sa homeopatii darí

Lekári-homeopati si tento pomer dobre uvedomujú, ale tvrdia, že voda má pamäť a pri zachovaní postupov dochádza k prenosu informácií zo substancie.

Na podporu homeopatie zástancovia argumentujú svojskou logikou: neargumentuje tým, že vedia, ako homeopatia funguje, ale poukazujú na fakt, že vedecká medicína dostatočne nepreukázala, že homeopatia nefunguje.

Viera v zázračný liek je rozšírená aj na Slovensku. Slováci si minulý rok kúpili homeopatiká v 579-tisíc baleniach a minuli na ne takmer 2,96 milióna eur. Sú to zhruba dve percentá z toho, čo spolu zaplatili za lieky. Medziročne v porovnaní s rokom 2013 došlo k ich poklesu o 10 percent.

Jednou z najväčších firiem, ktoré predávajú na Slovensku homeopatiká, je spoločnosť Boiron. Firma predáva asi najznámejší liek, ktoré mamičky kupujú deťom na utlmenie kašľa - Stodal. V jej portfóliu je aj spomínané homeopatikum Oscillococcinum. V chrípkových obdobiach je reklamou na tento produkt zaplnená nejedna televízia.

Firma tvrdí, že jej prípravky sa dajú použiť pri liečbe akútnych ochorení ako nádcha, kašeľ, bolesti hrdla, tráviace problémy, nevoľnosť pri cestovaní a podobne. Pri ťažších prípadoch už odkazuje na tradičnú medicínu. „Liečba chronických a opakujúcich sa ochorení patrí do rúk lekára, ktorý pacienta najprv vyšetrí, odoberie podrobnú anamnézu s presným popisom ťažkostí a následne predpíše príslušnú liečbu," tvrdí spoločnosť. Firme, ktorá na Slovensku pôsobí od roku 1998, sa na našom trhu skutočne darí.

Maroš Rudnay je študentom všeobecného lekárstva a s kamarátom Ronaldom Oravským založili blog Lovci šarlatánov. Ich cieľom bolo vyvracať nezmysly a konšpirácie na internete. „Na internete neviete, či článok písal odborník alebo to písal amatér," povedal vlani na prednáške TedX. Tvrdí, že ľudia prestávajú brať lekárnika ako zdravotníka, ktorý im vie poradiť, a radšej sa radia anonymne na internete a potom si zájdu do lekárne ako do samoobsluhy.

Ako funguje homeopatia, keď ju vyskúšate na sebe

Účinky homeopatík vyskúšal na sebe R. Oravský, ktorý trpí takzvanou alergickou rinitídou, známou ako sennou nádchodou. Keď príde jar, soplí, kýcha a svrbia ho oči. Bežne používa liek antihistaminikum Loratadin, ktorý príznaky potláča.

„Môj pokus sa začal vysadením bežne používaných liekov a kúpou homeopatika Rhinallergy od firmy Boiron. Zloženie homeopatika je cibuľa kuchynská, ambrózia palinolistá, očianka lekárska, zlatobyľ obyčajný, sabadilla lekárska a dichlórhydrát histamínu,“ napísal na blogu.

Spísal si zoznam symptómov, krížikmi označil závažnosť a denne si značil zmeny. Už po troch dňoch tušil, že veci sa budú vyvíjať zle, keď sa objavil mierny alergický záchvat. Príbalový leták aj homeopati na internete vraveli, že musí vydržať týždeň, preto záchvat prečkal a pokračoval v pokuse. Pokus sa nepodarilo dokončiť, pretože na piaty deň dostal taký silný záchvat, že musel bežať rovno do lekárne, kde mu predali Loratadin a príznaky do polhodiny ustúpili.

Dôkazov sú stovky

Dôkazov, že homeopatia nefunguje a ide len o placebo efekt, je požehnane. Iba pred mesiacom si austrálsky tím vedcov z National Health and Medical Research Council (NHMRC) posvietil na homeopatiu, keď preskúmali 225 vedeckých štúdií, ktoré sa téme v minulosti venovali. „Na základe posúdenia dôkazov o účinnosti homeopatie dospel NHMRC k záveru, že neexistujú žiadne (...) spoľahlivé dôkazy o tom, že homeopatia je účinná."

Odpor vedeckej komunity k homeopatii je trocha iný ako k iným alternatívnym liečbam. Nie je totiž priamo nebezpečná. Väčšina preparátov neobsahuje žiadnu účinnú molekulu pôvodnej látky a hlavný problém spočíva v tom, že rozhodnutie vyskúšať homeopatiu pri nádoroch a vážnych ochoreniach odkladá adekvátnu fungujúcu liečbu.

Pred homeopatiou varovala ešte v roku 2009 aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V prípade ochorení ako TBC, dojčenská hnačka, malária alebo HIV potvrdila, že ak homeopatia bráni efektívnej liečbe, bude stáť životy. Ešte ráznejšie sa vyjadrila britská Science and Technology Select Committee, ktorá v roku 2010 povedala na rovinu, že homeopatia je nanič a je neetická. „S poľutovaním konštatujeme, že zástancovia homeopatie propagujú selektívny prístup k dôkazným materiálom, čím riskujú, že budú miasť verejnosť, médiá aj zákonodarcov," reagovala Komisia na kritiku homeopatov, ktorým sa report nepáčil.

Odhovárať od homeopatie nemusí mať zmysel vtedy, ak pacientom vyslovene neuškodí a tí nezanevrú na štandardnú liečbu. Ak už nič iné, homeopatiká môžu fungovať ako drahé placebo. Pri niektorých ochoreniach môže psychika a viera pacienta vo vyliečenie zohrávať silnú úlohu a preto aj placebo efekt môže prispieť k zlepšeniu stavu.