Denník sa odvolával na smernicu, ktorá začala platiť od januára tohto roka a odvoláva sa na nazlostených veterinárov, ktorí varujú, že regulácia spôsobí, že zvieratá budú dlhšie choré a budú žiť v bolesti oveľa dlhšie, ako je potrebné.
„Mali by sme vždy používať lieky, ktoré majú silný základ vo vede a homeopatické lieky nie sú podložené žiadnym vedeckým dôkazom,“ povedal pre denník šéf britskej veterinárnej asociácie John Blackwell, ktorý v niekoľkých odpovediach nesúhlasí s iracionálnou direktívou Bruselu.
Smernica vraj tvrdí, že „pri produkcii všetkých organických zvierat by mali byť rastlinné a homeopatické produkty použité prednostne pred chemickými veterinárnymi prípravkami alebo antibiotikami“.
Len deň predtým vyšiel podobný článok v britskom denníku Daily Mail, ktorý sa odvolal na nórsky spravodajský web The Local, ktorý sa pre zmenu odvoláva na reguláciu z roku 2009. V článku sa tvrdí, že pri liečbe mäkkýšov a rýb sú preferované homeopatiká.
V prvom rade musia byť použité „látky z rastlín, zvierat alebo minerálov v homeopatických koncentráciách.“ V druhom rade majú byť použité rastliny alebo ich výťažky bez anestetických účinkov. Až v treťom rade môžu byť podľa Európskej únie použité iné látky, napríklad autorizované probiotiká. Štandardné (vedecky overené) spôsoby liečby navyše môžu byť použité najviac dvakrát ročne.
„Ak začnete používať homeopatiu, predĺžite čas, počas ktorého zvieratá nedostávajú adekvátnu liečbu, a to je ohrozením zdravia zvierat,“ povedal pre The Local riaditeľ nórskej veterinárnej asociácie Ellef Blakstad. Asociácia vyzvala nórsku vládu, aby podľa možností odstránila časť o používaní homeopatík, hoci severský štát nie je súčasťou EÚ.
Ako to je v skutočnosti
Celá story s homeopatiou pri liečbe zvierat je pritom stará najmenej šesť rokov a fakty v nej vo veľkej miere ani nesedia. To nebránilo tomu, aby články homeopatii ako pseudovede nevyvolali opäť obrovskú odozvu a reakcie, prečo EÚ blázni a ignoruje vedecké dôkazy.
Na celý problém sa pozreli analytici z FullFact.org, ktorí zistili, že tvrdenie, že Brusel podporuje homeopatiká na úkor liečby antibiotikami, platí len z časti. Smernica, ktorá by to prikazovala od januára 2015, ako to tvrdí Daily Telegraph, jednoducho neexistuje. K mylnému tvrdeniu dopomohli časté zmeny legislatívy a ich neprehľadnosť na webstránkach.
Po zisťovaní je zjavný len tento fakt: európska legislatíva podporuje homeopatiu, ale len v prípade, že je efektívna. Dôkaz, že zakazuje klasickú liečbu, je nezmysel. Smernica z roku 2007 tvrdí, že „ochorenie sa lieči okamžite, aby sa zabránilo utrpeniu zvierat a používanie chemicky syntetizovaných alopatických veterinárnych liekov vrátane antibiotík môže byť použité v prípade potreby pod prísnymi podmienkami, kedy je používanie fytoterapeutických, homeopatických a iných výrobkov nevhodné“.
V roku 2008 vyšla smernica, ktorú mierne upravili o štyri roky neskôr. Dokument tvrdí, že „fytoterapeutické, homeopatické produkty, stopové prvky a iné produkty by mali byť preferované pred chemickou veterinárnou liečbou alebo antibiotikami v prípade, že ich terapeutický efekt je efektívny pre daný druh zvieraťa a podmienky, za ktorých bola liečba určená.“
Čo je však dôležitejšie, je tvrdenie EÚ, že ak liečba homeopatikami je neúčinná, veterinár musí nasadiť klasickú liečbu antibiotikami. „Ekofarmárom nebránime v používaní veterinárnych liekov, tam kde je to potrebné a kde prispejú k ochrane zdravia zvierat. Prírodné lieky sú jednou z možností liečenia choroby, použitie chemických produktov ako antibiotika je však prípustné,“ reagovala pre TREND.sk Ingrid Ludvíková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Celý problém sa týka len chovu zvierat, ktoré chce farmár pri predaji označovať ako organické (bio chov) – v takom prípade je nutné dodržiavať objem antibiotík a počet dávok liekov v priebehu roka. Je teda pravda, že Brusel liečbu homeopatikami neprikazuje, no zároveň ju považuje za legitímnu formu liečby. Čo je podľa mnohých vedeckých názorov dostatočne absurdné samo o sebe. Homeopatia mala dosiaľ iba jeden preukázaný účinok - vedci zistili, že homeopatia môže fungovať ako placebo efekt. Zistili to na experimente na potkanoch.
Homeopatia Zdroj: flicrk.com, Medical Museion
Homeopatia je placebo
Homeopatia patrí medzi najznámejšie a najdiskutovanejšie oblasti alternatívnej medicíny. Má dlhú tradíciu a mnoho priaznivcov. Kto chce rýchle vedieť, či funguje, stačí kliknúť sem, link ponúka polopatistickú odpoveď.
Ak vám odpoveď nestačí, čítajte ďalej.
Hutne o homeopatii napísal napríklad britský lekár Ben Goldacre v knihe Bad Science.
Homeopatiu vymyslel v 18. storočí nemecký lekár Samuel Hahnemann, keď bolo šarlatánstvo v móde. Lekár sa rozhodol, že ak sa mu podarí nájsť látku, ktorá navodí symptómy nejakej choroby u zdravého človeka, potom by túto látku mohlo byť možné použiť aj pri liečbe u tých istých symptómov u chorého človeka.
Jeho prvým liekom bola kôra chinínovníka, ktorú navrhol ako liek proti malárii. Liek otestoval na sebe – srdce mu búšilo, pulz mal rýchly a mal návaly úzkosti a teploty, ktoré sú typické pri malárii. Rozhodol sa, že ak podá malé množstvo kôry niekomu, kto trpí maláriou, bude u neho symptómy liečiť.
Teória, že „podobné môže byť vyliečené podobným“ je prvým princípom homeopatie. Druhou vlastnosťou je riedenie účinnej látky. Keď substanciu rozriedite vo vode bude rozširovať svoju schopnosť liečiť symptómy cez takzvané „spirituálne liečivé sily“. Nemecký lekár do celého systému zapojil aj špecifickú prípravu so zmyslom pre rituál a tak vynašiel proces pod názvom succession.
S každým riedením so sklenenou nádobou, ktorá obsahuje liek, sa potrepe desiatimi pevnými pohybmi proti „tvrdému, ale pružnému objektu“. Používal na to drevenú dosku, ktorá bola na jednej strane pokrytá kožou a vypchatou konskou hrivou. V súčasnosti tieto pohyby v továrňach na homeopatické lieky robia už roboty.
Ani molekula účinnej látky
Dobrým príkladom je homeopatický prípravok Oscillococcinum, známy tiež ako Oscillo. Vo Francúzsku sa predáva už vyše 60 rokov. Vznikol pôvodne ako (neúčinný) liek proti rakovine, ale dnes má Oscillococcinum pomáhať proti chrípke. Vyrába sa z vody, v ktorej je rozmiešaná časť kačacích vnútorností – konkrétne pečeň a srdce.
Pri špeciálnom riedení pomerom 200C na jednu molekulu pripadá z kačacej pečene 10 400 molekúl vody. Účinnosť tohto lieku proti chrípke nebola nikdy potvrdená. Pohybuje sa na úrovni placeba, za ktoré je tento liek v príbalovom letáku dokonca označovaný.
V roku 2008 napísal Robert L. Park z Princetonskej univerzity článok, v ktorom vysvetľoval, že celý nám viditeľný vesmír má okolo 1080 atómov a roztok jednej molekuly v celom tomto nám známom vesmíre by bol 40CH. Oscilococcinum by potrebovalo 10 320 viac takýchto vesmírov, aby existoval roztok s 200CH. Nebolo dokázané, že by Oscilococcinum bolo efektívne v terapii chrípky a chrípkových stavov.
Ilustračná foto: Lekárnička homeopata Zdroj: flickr.com, Ryan Lackey
Na ďalšej strane: Ako sa darí homeopatii na Slovensku