Zakladateľ čínskej firmy JD.com Richard Liu nedávno varoval zamestnancov, že ak hľadajú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, nemajú vo firme miesto. Nejde o nič neobvyklé. Mnohí zamestnávatelia z čínskeho technologického sektora začali na pracovníkov nielen klásť čoraz vyššie nároky, ale aj vo veľkom prepúšťať. Ide o ich spôsob, ako sa popasovať s nízkym rastom, rastúcou konkurenciou a apatiou investorov, píšu Financial Times.
Inžinieri v Číne nemali nikdy také dobré pracovné podmienky ako ich kolegovia v Silicon Valley. V posledných rokoch sa ale vďaka kampani čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga značne zlepšili, keďže jeho cieľom je znížiť príjmovú nerovnosť v krajine. Situácia sa pomaly začína vracať do starých koľají, pretože rast mnohých firiem stagnuje a ceny akcií klesajú. Trhová hodnota piatich najväčších verejne obchodovaných čínskych technologických spoločností sa oproti vrcholu z roku 2021 znížila dokopy o 1,3 bilióna dolárov. Alibaba a Tencent už od roku 2021 za účelom zvyšovania výkonnosti prepustili desaťtisíce zamestnancov.
„Mnohí ľudia v odvetví trpia určitým stupňom depresie, firmy na nás vyvíjajú veľký tlak,“ povedala zamestnankyňa TikToku, ktorá takisto trpí psychickými poruchami a musí užívať lieky. Prudký nárast popularity sociálnej siete spôsobil, že musí spolu s kolegami v práci tráviť oveľa viac času, aby naplnili očakávania vedenia. „Často chodím na stretnutia aj uprostred noci,“ dodala. Čoraz vyšším nárokom v Číne čelia aj zamestnanci ďalších popredných technologických firiem.
Čchü Ťing, viceprezidentka Baidu pre verejné vzťahy, napríklad od pracovníkov vyžaduje, aby boli ochotní ju sprevádzať na vyše mesiac dlhej pracovnej ceste. „Ak so mnou nechcete cestovať 50 dní a chcete ísť domov, nežiadajte ma o zvýšenie platu alebo povýšenie,“ odkázala zamestnancom s tým, že ju vôbec nezaujíma, či práca negatívne ovplyvňuje ich súkromie. „Nie som vaša mama. Záleží mi len na výsledkoch,“ zdôraznila.
Po tom, čo Čchüovej slová obleteli čínske sociálne siete, sa s ňou spoločnosť Baidu rozlúčila. Viceprezidentkine názory sa podľa nej nezhodujú s firemnou politikou. Mnohí zamestnanci technologického sektora však podotkli, že ich šéfovia majú rovnako vysoké nároky ako Čchüová a očakávajú, že práca bude pre nich vždy na prvom mieste. „Na správy musíte v podstate odpovedať aj keď máte voľno. Sme ako ozubené kolesá, ktoré sa točia, kým sa nezlomia,“ dodal Ting Wen-chua, bývalý zamestnanec TikToku.
Aj napriek vysokým nárokom je o prácu v technologickom sektore nadpriemerný záujem, keďže sa môže pochváliť najlepšie platenými pracovnými miestami v krajine. Technologické spoločnosti navyše zvyčajne ponúkajú aj viaceré benefity vrátane bezplatných obedov či vlastnej posilňovne.