Americký výrobca lietadiel Boeing v Spojených štátoch dočasne prepustí rad zamestnancov, pre ktorých teraz nemá prácu. Pracovníkom to v stredu oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Robert Kelly Ortberg. Firma už v pondelok oznámila, že pre štrajk zhruba 30-tisíc zamestnancov v USA musí siahnuť k úsporným opatreniam.

Dočasné prepúšťanie

„V najbližších dňoch začneme dočasné prepúšťanie, ktoré sa dotkne veľkého počtu vedúcich pracovníkov, manažérov a zamestnancov v USA,“ uviedol Ortberg. „Plánujeme, že vybraní zamestnanci budú počas trvania štrajku každé štyri týždne priebežne čerpať týždňovú dovolenku,“ dodal s tým, že tiež on a ďalší vedúci pracovníci Boeingu „prijmú počas trvania štrajku primerané zníženie platu“. Štrajk zhruba 30-tisíc zamestnancov Boeingu na západnom pobreží USA pokračuje šiestym dňom.

„Viem, že tieto opatrenia vyvolajú určitú neistotu a obavy,“ napísal v pondelok v liste zamestnancom finančný riaditeľ Brian West. „Tento štrajk významným spôsobom ohrozuje našu obnovu, a preto musíme prijať potrebné opatrenia, aby sme si udržali hotovosť a zabezpečili našu spoločnú budúcnosť,“ dodal.

West tiež uviedol, že štrajk bude mať vplyv aj na dodávateľský reťazec podniku, pretože firma prestane vydávať väčšinu objednávok na nákupy pre dodávateľov dielov pre výrobu modelov 737, 767 a 777.

Drahý štrajk

Podľa odhadu spoločnosti TD Cowen by štrajk trvajúci zhruba 50 dní mohol Boeing pripraviť o tri až 3,5 miliardy dolárov. Posledný štrajk zamestnancov Boeingu v roku 2008 uzavreli závody na 52 dní a znížili denné tržby zhruba o 100 miliónov dolárov.

Vedenie spoločnosti bude podľa ratingovej agentúry Fitch v prípade dlhšieho štrajku zrejme potrebovať nájsť nové zdroje likvidity, aby dodržalo svoje finančné ciele a neriskovalo negatívne vplyvy na úverový rating. Ak sa štrajk skončí skôr ako o dva týždne, nemusel by rating ovplyvniť, dodáva Fitch.

Zamestnanci, ktorí sa združujú v odborárskom zväze IAM 751, minulý týždeň najprv výraznou väčšinou odmietli dohodu o novej kolektívnej zmluve a následne si odhlasovali začatie štrajku. Odboroví predáci, ktorí dohodu vyjednali, ju pritom označovali za historickú a najlepšiu, akú kedy dokázali vyjednať.

Okrem zvýšenia miezd o 25 percent zamietnutý návrh nového kontraktu obsahuje napríklad vyššie príspevky zamestnávateľa na penziu a zdravotné poistenie alebo garanciu, že prípadný nový komerčný model sa bude vyrábať v regióne Seattlu. Odbory ale pôvodne požadovali zvýšenie platov o 40 percent.

Ďalšie dôležité správy

AZ5 Everett - Na snímke zemestnanci amerického výrobcu lietadiel Boeing počas štvrtého dňa štrajku v americkom meste Everett vo Washingtone 16. septembra 2024. Štrajk viac ako 30.000 zamestnancov amerického výrobcu lietadiel Boeing v továrňach na západnom pobreží USA pokračuje v pondelok už štvrtý deň. Vyjednávači spoločnosti a odborov majú v utorok 17. septembra 2024 obnoviť rozhovory o pracovnej zmluve pod dohľadom amerických federálnych mediátorov. FOTO TASR/AP

Boeing workers wave picket sig
Neprehliadnite

Štrajk otriasol Boeingom. Spoločnosť hľadá úspory, zastavuje nábor a zvažuje prepúšťanie