Antioxidanty sú molekuly, ktoré bojujú proti voľným radikálom. Tie môžu poškodzovať bunky tela. Niektoré antioxidanty napríklad dokážu chrániť zdravie mozgu tým, že predchádzajú neurodegenerácii. Vďaka protizápalovým vlastnostiam môžu takisto znižovať poškodenie tkanív.
Čím je človek starší, tým viac antioxidantov potrebuje zo stravy prijímať. Vedci z Japonska odhalili, že tieto molekuly môžu zohrať dôležitú úlohu pri prevencii úbytku svalovej hmoty a úpadku kognitívnych schopností. Vyšší príjem potravín bohatých na antioxidanty navyše súvisí s nižším rizikom úmrtnosti. Denník Telegraph poskytol návod, ako do jedálnička zaradiť viac zdrojov týchto zdraviu prospešných látok:
Vitamín C
Vitamín C pomáha posilňovať imunitu, no je aj silným antioxidantom. Telo si ho nedokáže ukladať, takže je dôležité každý deň prijať jeho dostatočné množstvo. S tým pomôže „raňajkové smoothie“ z mandlí, ovsených vločiek, banánu, manga, zázvoru, pomarančovej a citrónovej šťavy, vody a medu.
Vitamín E
Vitamín E je prospešný nielen pre oči a pokožku, ale pomáha chrániť aj pred rozvojom kardiovaskulárnych chorôb či rakoviny. Dostatočný príjem tohto antioxidantu je dôležitý aj pre zachovanie svalovej hmoty. Skvelými zdrojmi sú pstruh, krevety, olivový olej, špenát, avokádo, orechy a semená.
Meď
Skvelým zdrojom medi sú vnútornosti, homáre a ustrice. Tie však nemusia chutiť každému. Niekedy sa preto môže stať, že takíto ľudia majú problém získať zo stravy dostatok tohto esenciálneho minerálu. Našťastie pre nich sa nachádza aj v orechoch, semenách, listovej zelenine a tmavej čokoláde.
Experti na výživu radia zvýšiť príjem medi napríklad medjool datľami plnenými orechovým maslom a poliatymi tmavou čokoládou. Dve takéto datle obsahujú asi pätinu odporúčanej dennej dávky medi.
Zinok
Zinok má nielen antioxidačné, ale aj protizápalové účinky. Chronický zápal zvyšuje riziko rozvoja rôznych chorôb spojených so starnutím. Takmer 30 percent staršej populácie trpí nedostatkom zinku. Kľúčovými zdrojmi sú mäso, ryby a morské plody, no aj niektoré semená vrátane slnečnicových, tekvicových a sezamových, ktorými si môžete posypať toasty, šaláty či polievky.
Selén
Brazílske orechy sú jedným z najlepších zdrojov selénu, takže sú skvelou desiatou. S ich množstvom to však netreba preháňať, stačí jedna denne. Ďalšími skvelými zdrojmi sú ryby, mäso a vajcia. Do jedálnička možno viac selénu pridať napríklad energetickými guličkami vyrobenými z mletých brazílskych orechov, datlí, mandlí, pomarančovej šťavy a štipky soli.
Polyfenoly
Medzi polyfenoly patria flavonoidy, lignany, antokyány a resveratrol. Najlepšími zdrojmi sú ovocie a zelenina, keďže tieto silné antioxidanty sa nachádzajú prevažne v pigmentoch, ktoré rastlinám dodávajú ich farbu. Do jedálnička preto nie je zlý nápad zaradiť viac grilovanej zeleniny a ovocných šalátov.