Na Slovensku máme prvú firemnú lastovičku, ktorá zaviedla štvordňový pracovný týždeň (poisťovňa NN). Ľudia však pracujú rovnaké množstvo hodín. To znamená, že zamestnanci musia byť v práci približne desať hodín denne, aby naplnili svoju zmluvu.
V krajinách ako Dánsko či Švédsko podobný princíp fungovania v niektorých firmách zaviedli už dávno, diskusie prebiehajú aj v kontexte pandémie. Tá „uväznila“ ľudí doma a firmy prehodnocujú efektivitu ich práce. Niektoré štúdie ukázali, že menej pracovných dní dokáže zvýšiť celkovú efektivitu práce.
Slovensko má prvú globálnu firmu so 4-dňovým pracovným týždňom. Denne však pracujú viac
To potvrdzuje aj japonská pobočka globálneho gigantu Microsoft, ktorá prešla už pred pár rokmi na štvordňový pracovný týždeň. Ukázalo sa, že efektivita práce stúpla až o 40 percent. Španielsko napríklad prichádza s nápadom, ktorý by mal ukázať jasnejšie dáta o skrátenom pracovnom týždni.
Ich teória je postavená na experimente, kedy budú vybrané firmy pracovať len štyri dni, avšak pracovné hodiny budú nezmenené. Každý zamestnanec tak odpracuje za týždeň 32 hodín. Zvyšok „neurobenej“ práce zaplatí štát. Cieľom je zistiť dlhodobý efekt skráteného pracovné týždňa na výkonnosť a celkovú psychickú pohodu zamestnancov.