Vojna na Ukrajine ženie nahor ceny benzínu aj potravín. Na ich kúpu treba odpracovať viac času ako vlani. Uviedla to v analýze Jana Glasová, analytička 365.bank.
Rekordné hodnoty
Pripomenula, že priemerná slovenská domácnosť vynakladá každý mesiac zhruba 17 percent svojich celkových výdavkov na potraviny a približne 15 percent smeruje na bývanie a energie.
,,Ak nepočítame dane, poistenie a splátky pôžičiek, tak sú to práve potraviny a bývanie, na čo vynakladáme najväčšiu časť svojich rodinných rozpočtov. V našom pomyselnom rebríčku nasledujú výdavky na dopravu, kam smeruje zhruba desatina mesačných výdavkov. A práve tieto položky dnes aj najvýraznejšie zdražujú," zdôraznila.
Ceny benzínu sú podľa nej na rekordných hodnotách. ,,Po prepočítaní na odpracovaný čas sme vlani na plnú nádrž benzínu museli pracovať 9 hodín, dnes to je viac než 11 hodín. Ešte dramatickejší rozdiel je pri naftových motoroch. Na natankovanie plnej nádrže (nafty) sme vlani museli stráviť v práci takmer 8 hodín, ale dnes je to až o 3 hodiny dlhšie," priblížila.
Upozornila, že pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, ktorých tempo rastu sa aj vo februári výrazne zrýchlilo a dosiahlo až 9,6 percenta. Môžu za to rastúce ceny agrokomodít a energií vo svete a zvyšovanie nákladov na prepravu.
Ceny budú rásť
,,Očakávame, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch naďalej rásť silným tempom nad 10 percent. Vojna na Ukrajine prispieva k zdražovaniu potravín dvoma spôsobmi. Prvým z nich je zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta aj do cien potravín," spresnila.
Druhým spôsobom je podľa Glasovej priame zvyšovanie cien obilnín, keďže Ukrajina aj Rusko patria medzi najväčších svetových producentov pšenice a kukurice, ale aj rastlinných olejov.
Ceny obilnín aj olejov na svetovom trhu v súčasnosti pre vojnu prudko rastú.
,,Môžeme teda očakávať, že ich ceny pôjdu ešte nahor aj v našich obchodoch. Vo februárových cenách, za ktoré máme teraz údaje, nie je totiž ešte zahrnuté zdraženie v dôsledku narušených dodávok surovín z Ukrajiny a Ruska," dodala Glasová.
Pracovný čas sa predĺžil
Spresnila, že okrem zeleniny sa medzi potravinami s najvyšším cenovým rastom umiestnili rastlinné oleje, múka a pečivo a aj mliečne výrobky. Rastlinný olej bol vo februári medziročne drahší až o 31 percent. ,,Za klasické biele rožky dnes zaplatíme o takmer 30 percent viac ako vlani a pšeničná múka je drahšia o štvrtinu. Chlieb nás vychádza približne o 14 percent viac ako pred rokom," doplnila.
,,Na kúpu 1 litra rastlinného oleja sme vlani pracovali 14 minút, dnes to je 19 minút. A na kúpu masla sa čas predĺžil z 9 na 12 minút," poznamenala.
Dodala, že pomerne drahou potravinou je mäso. Hovädzie je medziročne drahšie o 10 až 20 percent. Napríklad na kúpu 1 kg hovädzieho zadného musíme dnes v práci stráviť 1 hodinu a 18 minút, čo je o 7 minút dlhšie ako vlani. ,,Viac než desatinu si dnes priplácame aj pri kúpe kuracieho mäsa," priblížila.
,,Ušetriť dokážeme jedine pri bravčovom mäse, ktoré je lacnejšie ako pred rokom, a to o 3 až 6 percent. Okrem bravčového mäsa sú oproti vlaňajšku lacnejšie ešte jablká, a to asi o 6 percent. Ostatné sledované potraviny nás vychádzajú viac ako vlani," uzavrela.