Spojené štáty si po kríze spôsobenej pandémiou počínajú ekonomicky lepšie ako mnohé iné bohaté krajiny sveta. Kľúčovým faktorom, ktorý napomohol reštartu amerického hospodárstva, je imigrácia, napísal tento týždeň denník The Washington Post.

Kľúčová pracovná sila

Svoj záver denník opiera okrem iného o štúdiu washingtonského výskumného ústavu Economic Policy Institute, ktorá na základe federálnych dát analyzoval vývoj na pracovnom trhu v poslednom roku. Zistil, že za mimoriadnym rastom počtu pracovných miest sú asi z polovice ľudia narodení mimo USA.

Federálna rezervná banka v San Franciscu už predtým prišla so záverom, že prudký nárast zahraničnej pracovnej sily vyplnil medzery na trhu vytvorené pandémiou. Prisťahovalci sa podľa denníka tiež oveľa rýchlejšie vracali do pracovného procesu po pandemických obmedzeniach. Ekonómovia a odborníci na trh práce tento príchod pracovnej sily považujú za kľúčový faktor pre obnovu ekonomiky po období prudkých zmien.

„Nemôžete takto rásť iba s domácou pracovnou silou. Nie je to možné,“ povedala Pia Orreniusová, ktorá je viceprezidentkou Federálnej rezervnej banky v Dallase. Federálnych rezervných bánk je v USA spolu 12 a spoločne tvoria Federálny rezervný systém, čo je obdoba centrálnej banky.

Horúca téma pred prezidentskými voľbami

Správa prichádza v čase, keď sa imigrácia do USA stáva ústrednou témou kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami. Americkí pohraničníci v posledných mesiacoch na hranici s Mexikom zastavujú veľmi vysoké počty ľudí prevažne zo stredoamerických krajín, ktorí hľadajú lepší život na severe. Denné počty sa na konci minulého roka pohybovali aj okolo 10-tisíc. Z čerstvého prieskumu agentúry Gallup vyplýva, že Američania teraz vnímajú imigráciu ako najvýznamnejší problém, s ktorým ich krajina bojuje.

Republikánska strana na čele s exprezidentom Donaldom Trumpom prisťahovalcov vykresľuje ako hrozbu a presadzuje radikálne opatrenia vrátane zapojenia armády do ochrany hraníc. Prísnejší postoj k migrantom však teraz ukazuje aj súčasný prezident Joe Biden, ktorý je lídrom Demokratickej strany, a ktorý pred nástupom do úradu hovoril o nastolení otvorenejšieho imigračného systému. Nedávno vyhlásil, že keby mohol, hranicu s Mexikom by uzavrel.

Pomoc americkej ekonomike

Jedným z tých, ktorí hranicu medzi USA a Mexikom vlani na jeseň prekročili, je aj 49-ročný Alexander Santander z Venezuely, ktorý prišiel aj s dvoma malými deťmi a teraz pracuje vo fabrike v Denveri, zatiaľ čo čaká na výsledok azylového konania. „Vďaka Bohu, že sme sa sem dostali,“ povedal denníku. „Máme oveľa viac príležitostí a už teraz lepšiu kvalitu života,“ pokračoval.

Štúdie podľa denníka dlhodobo naznačujú, že imigrácia pomáha americkej ekonomike rásť. Nezávislý Rozpočtový úrad Kongresu vo februári odhadol, že rast americkej ekonomiky bude v nasledujúcom desaťročí vďaka prílevu pracovníkov zo zahraničia o sedem biliónov dolárov vyšší, ako by bol bez nich.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Rast dlhu Spojených štátov amerických sa zrýchlil, každých 100 dní sa zvýši o bilión dolárov