Tento pozmeňovací návrh, ktorý prešiel pomerom 78 ku 21, vychádza zo senátnej správy o mučení zo strany CIA, ktorá sa dostala na verejnosť v decembri minulého roka a odštartovala intenzívnu diskusiu o (ne)efektivite tejto metódy. Nestáva sa často, aby na takýchto zmenách spolupracovali obe znepriatelené strany - demokrati spolu s republikánmi.

Republikán J. McCain, ktorý dodatok inicioval, pred hlasovaním povedal, že Spojené štáty by mali stopnúť násilné praktiky na zajatcoch, aké boli využívané v Iraku, aby sa tak vyhli „temnej ceste, ktorou obetujú vlastné hodnoty pre naše potreby krátkodobej bezpečnosti“. Senátor z Arizony pritom vojenské intervencie amerických vojakov vo svete veľkodušne podporoval, ale k násilným praktikám má osobitý odpor. Sám bol vo vojne vo Vietname zajatcom, kde ho mučili.

Very proud of overwhelming 78-21 Senate vote today reaffirming ban on #torture: http://t.co/fUrb7VbfiU

— John McCain (@SenJohnMcCain) June 16, 2015

Brutálne výsluchy čiastočne zakázal Obama

Šéf Bieleho domu Barack Obama po svojom nástupe do úradu v roku 2009 brutálne výsluchy CIA, ktoré povolil prezident George W. Bush po útokoch zo septembra 2001, zakázal nariadením a označil ich za mučenie a pochybenie Spojených štátov. 

Problém je v tom, že nariadenie sa dá obchádzať a je navyše odvolateľné. V prípade, že nastúpi do kresla Bieleho domu nový prezident, ktorý by nariadením nesúhlasil, môže ho zrušiť. Dodatok, ktorý v utorok schválil Senát, je preto akousi poistkou, ktorá zabezpečí, aby sa ďalší prezidenti neuchýlili opätovne k praktikám mučenia, ktoré prebiehali počas éry G. W. Busha.

Médiá pred prezidentskými voľbami v roku 2012 zverejnili dokument, ktorý dokazoval, že ak by vyhral nad B. Obamom republikán Mitt Romney, s najväčšou pravdepodobnosťou by nariadenie zrušil, pretože bol presvedčený o tom, že by tak chránil ľudí. Zo 16 aktuálnych kandidátov na prezidenta len štyria jasne deklarovali, že by v nariadení súčasného prezidenta pokračovali.  

Násilné výsluchy boli podľa senátneho výboru oveľa brutálnejšie, než CIA oficiálne priznávala. Navyše neviedli k zisteniam, ktoré by odvrátili bezpečnostné hrozby alebo viedli k dolapeniu najhľadanejších teroristov na čele s Usámom bin Ládinom, ako CIA tvrdí. Drsné metódy podľa senátorov nepriniesli od teroristických útokov zo septembra 2001 jedinú zásadnú a cennú informáciu, ktorú by nebolo možné získať miernejšími prostriedkami. Tieto základné výsledky sú kľúčový dokument o mučení, ktorý koncom minulého roka odhalil vyšetrovací výbor amerického Senátu.

Tu je zhrnutie základných poznatkov o mučení

  • ani v jednom prípade neviedli donucovacie techniky pri výsluchu k získaniu informácii o bezprostredne hroziacich útokoch
  • žiadny z dvadsiatich protiteroristických „úspechov“, ktorými zástancovia mučenia v minulosti obhajovali ako nevyhnutné metódy, neviedli k odhaleniu, ktoré by nezískali bezpečnostné služby aj inak
  • CIA klamala politikov aj verejnosť, keď manipulovala zverejňovanými informáciami tak, aby si zaistila podporu pre ďalšie užívanie násilnejších foriem vypočúvania
  • najmenej 26 z 119 držaných bolo väznených neprávom a mnohí ďalší o mesiace dlhšie, než mali byť
  • u niektorých vypočúvaných nasadzovala CIA agresívne techniky už od začiatku výsluchu (hneď po niekoľkých minútach) bez toho, aby zisťovala, či dotyčný chce spolupracovať. Až do zverejnenia správy pritom tvrdila, že výsluch vždy začínala miernejšími postupmi

Dokument bol vydaný dokonca ako kniha (je dostupná na Amazone), ktorej pasáže v rámci skeču pre zábavnú šou Last Week Tonight na HBO v audioverzii nahovorila britská herečka Helen Mirren. Herečka s decentným tónom opisuje najhrôzostrašnejšie opisy rôznych praktík.

Pritom je zaujímavé, že z prieskumu z minulého roka vyplýva, že až 57 percent Američanov verí, že mučenie je to práve orechové na získanie cenných informácií a 49 percent Američanov je presvedčených, že násilné vypočúvacie metódy sú spravodlivé. J. Oliver v relácii dával tieto názory respondentov do súvislosti s vplyvom televízie - napríklad so seriálom 24, kde agent Jack Bauer používa vyhrážky a mučenie ako účinnú súčasť svojej roboty.  

Na ďalšej strane: Dôkazy, že mučenie nefunguje