Po úspechu šrotovného na autá, rozširujú USA príspevky na nákup nového zariadenia do domácnosti. Američania si tak môžu vymeniť staré práčky, chladničky, umývačky riadu či vysávače za nové s podporou štátu. Podmienkou je kúpa ekologicky šetrnejšieho spotrebiča.

Podľa portálu Spiegel Online sa Američania do obchodov doslova vrhli a vyčlenené peniaze sa v niektorých štátoch minuli za niekoľko hodín. V štáte Iowa prispieva vláda na nákup nového spotrebiča do kuchyne sumou 500 dolárov. Vláda vyčlenila z rozpočtu pre Iowu na tento účel 2,7 milióna dolárov, ktoré sa rozchytali za pár hodín. V Minnesote vydržalo päť miliónov dolárov tri dni. Najľudnatejší americký štát Kalifornia štartuje šrotovné 22. apríla s rozpočtom 35,2 milióna dolárov. Ďalšie štáty začnú prémie poskytovať neskôr.

,,Pre zákazníkov aj predajcov je to skutočné požehnanie,“ cituje Spiegel Online Francisa Murraya z Energetickej výskumnej agentúry štátu New York. Zákazník má totiž nárok na vyplatenie štátnej prémie iba v prípade, ak si kúpi spotrebič, ktorý spotrebuje o 30 percent menej energie ako v súčasnosti bežne používané prístroje v domácnosti. Keďže americkým domácnostiam dominujú obrovské chladničky, mohli by ich výmenou za nové usporiť pomerne veľa energie.

Podľa ekonóma Ryana Sweeta z analytickej jednotky spoločnosti Moody's sa už šrotovné na spotrebiče premietlo v štatistikách. Predaj tovarov dlhodobej spotreby, medzi ktoré sa spotrebiče zaraďujú, nečakane stúpol

Ekonómovia sú však voči šrotovnému v domácnosti rovnako ako pri autách skeptickí. Je totiž otázne, či opatrenie, ktorého cieľom je stimulovať dopyt a pomôcť tak naštartovať oživenie ekonomiky, skutočne pomôže. Argumentujú tým, že ak Američania tovary dlhodobejšej spotreby vymenia už teraz, len tým presunú plánovanú spotrebu z budúcnosti do prítomnosti a v ďalších rokoch budú zdržanlivejší. Navyše väčšina domácich spotrebičov sa vyrába v zahraničí, prémia teda nezostane v americkej ekonomike

,,Napríklad zo 600-dolárovej pračky ide 100 dolárov obchodníkovi a napríklad 300 výrobcovi. Ak výrobca sídli na druhom konci sveta, táto suma sa stiahne z americkej ekonomiky inam,“ vysvetľuje podľa Spiegel Online ekonóm Joel Naroff z rovnomennej poradenskej spoločnosti.

Údaje o spotrebe Američanov, ktoré zverejnil štatistický úrad v pondelok, zatiaľ nepotešili. Výdavky domácnosti vzrástli vo februári medziročne iba o 0,3 percenta, čo bolo menej ako mesiac predtým, kedy si v porovnaní s vlaňajším januárom polepšili o 0,4 percenta. Domáca spotreba je pritom považovaná za hlavný impulz pre oživenie domácej ekonomiky, ktoré je zatiaľ veľmi nepresvedčivé.

Foto na titulke - Flickr.com