Až 84 percent Nemcov a 69 percent Francúzov uviedlo, že nemajú dostatok času na oddych. Respondenti z oboch krajín si pritom berú najviac dovolenky, a síce 27 dní a 29 dní, vyplýva z prieskumu Vacation Deprivation Report spoločnosti Expedia, ktorej závery zverejnili 20. júna.
Prieskum medzi viac než 11 500 pracovníkmi ukázal, že Američania majú najmenej voľna ročne (11 dní), nasledovaní Japoncami (12 dní). Iba 53 percent Japoncov uviedlo, že sa cítia „dovolenkovo ochudobnení“ v porovnaní so 65 percentami Američanov.
Správa spoločnosti Expedia naznačuje, že pocit „dovolenkového ochudobnenia“ má menej spoločného so skutočným časom voľna a viac s kultúrnymi normami týkajúcimi sa práce a voľného času.
„Francúzi považujú voľno za základné, fundamentálne právo, zatiaľ čo Američania ho vnímajú ako potešenie s výčitkami,“ povedala vedúca oddelenia pre styk s verejnosťou v spoločnosti Expedia v Spojených štátoch Christie Hudsonová pre CNBC.
Preto sa podľa nej ani mesiac nezdá dostatočný priemernému francúzskemu pracovníkovi. Iba 42 percent Nemcov uviedlo, že cítia podporu zo strany zamestnávateľov pri čerpaní dovolenky, čo je najnižšia miera zo všetkých trhov.
„To môže prispieť k pocitu viny a neschopnosti relaxovať a cítiť sa oddýchnutý po dovolenke,“ dodala Ch. Hudsonová s tým, že „dovolenkové ochudobnenie“ môže vzniknúť z pocitu neschopnosti využiť pridelené dni voľna.
Napriek tomu, že väčšina pracovníkov uvádza, že im dovolenka chýba, niektoré dni voľna nechávajú prepadnúť. Na druhej strane Japonci nie sú tak zameraní na maximálne využitie dovolenky. Respondenti nechávajú v priemere sedem z 19 dní nevyužitých. Takmer jeden z troch pracovníkov v Japonsku si berie voľno každý mesiac namiesto toho, aby si ho brali len dvakrát ročne.