V Spojenom kráľovstve otestovali štvordňový pracovný týždeň. Väčšina zúčastnených spoločností sa už neplánuje vrátiť k päťdňovej norme, pričom až tretina je podľa svojich slov pripravená zaviesť túto zmenu natrvalo, píše agentúra Bloomberg.
Štúdie sa zúčastnilo 61 organizácií a zhruba 2 900 pracovníkov, ktorí dobrovoľne od júna do decembra 2022 pracovali len štyri dni v týždni. Iba tri organizácie sa pokus rozhodli pozastaviť a dve zvažujú skrátenie pracovného času. Tie zvyšné sú presvedčené, že štvordňový pracovný týždeň je pre ne to pravé orechové. Dôkazom sú zvýšené príjmy, pokles fluktuácie zamestnancov či ich menšia miera vyhorenia.
Ide o významné zistenie, keďže k pokusu došlo v čase nepriaznivých ekonomických okolností, ktoré trápia mnohé britské spoločnosti. Patria medzi ne napríklad prudký nárast inflácie, politická nestabilita či vplyv Brexitu.
„Bola som zvedavá, či bude pre spoločnosti náročnejšie zaviesť štvordňové pracovné týždne, no zdá sa, že to tak nie je,“ okomentovala výsledky pokusu hlavná výskumníčka Juliet Schorová, Z jej štúdie vyplynulo, že päťdňový pracovný týždeň viac nezapadá do životného štýlu moderných zamestnancov.
Britský pokus je súčasťou série viacerých štúdií pod hlavičkou novozélandskej neziskovej organizácie 4-Day Work Week Global, ktorá sa snaží presadiť štvordňový pracovný týždeň.
Účastníci britskej štúdie si nový pracovný rozvrh pochvaľovali a údajne boli počas tohto obdobia menej vystresovaní, unavení a zlepšilo sa dokonca aj ich zdravie či osobný život. Ani jeden z 2 900 zúčastnených sa nechce vrátiť k päťdňovému pracovnému týždňu a 15 percent z nich tvrdí, že by ich názor nezmenili ani žiadne peniaze navyše.
Bloomberg však poukazuje aj na to, že mnoho britských zamestnancov by všeobecne rado za týždeň odpracovalo viac hodín. Vidia v tom totiž príležitosť, ako zvýšiť svoj zárobok v čase krízy životných nákladov.